Mumluk Yapımı

4
2363

Yemek odanız, salonunuz yada yatak odanız için birbirinden güzel dekoratif mumluklar yapmaya ne dersiniz? Sizin için seçtiğimiz mumluk yapımı projelerinden kendin için uygun olanı seç ve işe başla. Keyifli seyirler!

Güpürlü Mumluk

mumluk-yapimi

Sert beton ve dantel karışımı ile mumluk yapabilir, ahşap yemek masanızda dekore edebilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler, küçük bir poşet çimento tozu, 2 tane kağıt bardak yada atacağınız bir kapta olur, çimentoyu karıştırmak için bir dal parçası, bozuk paralar, 1 tane büyük bir tane de küçük plastik kap, yapışkanlı dantel bant ve pense.

mumluk-yapimi-1

İstediğiniz mumluk boyutlarına uygun seçtiğiniz kaplardan büyük olanın etrafına dış kısmından şekildeki gibi yapışkanlı dantel bantı sarın.

mumluk-yapimi-2

Kağıt bardak yada işe yaramayan herhangi bir kapta çimento tozunun birazı ile suyu karıştırın ve şekildeki gibi bir kıvam elde edin.

mumluk-yapimi-3

Seçtiğiniz plastik kaplardan büyük olana çimento karışımından biraz doldurun. Küçük olan diğer kabın diş kısmını sıvı yağ ile yağlayın ve çimentonun tam ortasına şekildeki gibi yerleştirin. Kabın batması için içerisine bozuk paralar doldurabilirsiniz. Elinizle bastırdığınızda şekil bozuk olabiliyor. Bu şekilde 24 saat bekletin.

mumluk-yapimi-4

24 saat sonrasında içteki küçük kabı pense yardımıyla çekebilirsiniz. Dışını da yağladığınız için kolay çıkacaktır. Dıştaki büyük kabı ise şekildeki gibi ters çevirerek çıkarabilirsiniz. Çıkardıktan sonra hiç dokunmadan 12 saat daha bekletin. 12 saat sonrasında dış kısmında gözünüze takılan pürüzleri zımpara ile düzeltebilirsiniz. İçerisine düz bir mum koyarak istediğiniz yerde dekore edebilirsiniz. Dediğimiz gibi ahşap bir yemek masası üzerinde çok şık duracaktır.

Küçük Cam Bardaklardan Mumluk

mumluk-yapimi-5

Kullanmaktan sıkıldığınız yada makinenin yıprattığı kahve su bardaklarını boyayarak renkli dekoratif mumluklar yapabilir yemek odanızda dekore edebilirsiniz.

mumluk-yapimi-6

İhtiyacınız olan malzemeler, cam bardaklar, sulu boya ve fırçalar. Küçükken resim derslerinizde yaptığınız sulu boya çalışması gibi bir işlem. Dilerseniz bu etkinliği çocuklarınızla yapabilirsiniz. Eminim onlar için hem öğretici hem de çok keyifli bir çalışma olacaktır. Cam bardakların dış kısımını istediğiniz renklerde rast gele boyayın ve kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra içerisine mum koyarak kullanabilirsiniz.

Negatif Film Mumluk

mumluk-yapimi-7

Siyah beyaz yada renkli fotoğraf negatiflerini kullanarak mumluk yapabilir dilerseniz evinizde dekore edebilir dilerseniz de sevdiklerinize küçük bir jest yapabilirsiniz.

mumluk-yapimi-8

Mumluk olarak kullanmak istediğiniz bir cam bardak seçin. Mumluk da kullanmak istediğiniz fotoğrafları seçin ve negatiflerin arkasını tutkal yada kuvvetli bir yapıştırıcı ile şekildeki gibi bardağın etrafına sarın ve parmağınızla bastırın ki hava kabarcığı oluşmasın.

mumluk-yapimi-9

Uzun bir bardak seçtiyseniz bir ilk filmin alt kısmında biraz boşluk bırakarak şekildeki gibi bir film dizilimi daha yapıştırabilirsiniz. Tabi ki bu mumluk en güzel karanlık ortamda kendini gösterecektir. Karanlık bir ortamda içerisine mum koyup yaktığınızda fotoğraflarınız ortaya çıkacaktır.

Mumluklar

mumluk-yapimi-10

İhtiyacınız olan malzemeler, kalıp olarak kullanmak istediğiniz plastik kaplar, metal altlıklı mumlar, alçıyı karıştırmak için bir dal parçası, akrilik boya ve boya fırçası, bozuk paralar.

mumluk-yapimi-11

Kalıp olarak düşündüğünüz plastik kabı varsa şekildeki gibi bölmeli bir kap kullanabilirsiniz. Su ile alçı tozunuzu kullanmadığınız bir kapta karıştırın ve kalıpların içerisine paylaştırın.

mumluk-yapimi-12

Mumların metal altlıklarını çıkarın ve şekildeki gibi kalıpların ortasına koyun ve hafifçe elinizle bastırın.

mumluk-yapimi-13

Tam kalıba oturması için metal kapların içerisine bozuk paralar yada ağırlık yapabilecek nesneler koyun. Kuruması ve kalıba oturması için 24 saat bekletin. 24 saat sonrasında kalıptan çıkartın.

mumluk-yapimi-14

Çıkarttığınız kalıpların tam olarak kuruduğundan eminseniz akrilik boya ile boyamaya başlayabilirsiniz. Fırça olarak ince uçlu bir fırça kullanabilirsiniz. Boyanın kuruması içinde üzerinde yazılan zaman kadar bekletin ve kuruduktan sonra içerisine mumlarınızı yerleştirerek kullanın. Boyama yaparken daha estetik bir görünüm elde etmek istiyorsanız mumlukları tamamen değil yarısına kadar boyayın. Farklı mumluk yapımı modelleri görmek isterseniz el yapımı mumluklar ve el yapımı ilginç mumluklar başlıklı yazımızı inceleyebilir aklınıza takılan soruları bizlere yazabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Bende dekoratif mumlar yapıyorum. Buradaki kendin yap tarzı mumluklar ile çok şık duracağına eminim. Birkaç modeli gözüme kestirdim. En kısa zamanda başlayacağım.

  2. Aaa ne güzelmiş böyle çimentodan yapmışsınız. Beton saksılar vs de böyle yapılabilir demek ki. Teşekkür ederim öğrenmiş oldum. Çok da güzel olmuşlar. Güpürlü olanları çok daha beğendim. Şık olmuşlar elinize sağlık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz