Mutfak Çekmece İçi Düzenleyici Fikirleri

6
3915
Mutfak çekmece için düzenleyici

Yemek yapmaktan hoşlanıyorsanız, mutfakta kullandığınız tüm ekipmanları bir mutfağa sığdırmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Birçoğumuz genellikle küçük mutfakları olan dairelerde yaşıyor. Bu durumda mutfaklar da genellikle küçük oluyor. Mutfaklarda mutfak eşyaları, baharatlar, kuru malzemeler, tahıllar, modern mutfak aletleri ve diğer şeyler için yeterli alan yok. Her mutfakta bir çok çekmece ve dolap olsa da, dolap ve çekmece içlerini doğru düzenlemeyince, yemek pişirmek de çileye dönüşebiliyor. Bu yazımızda, mutfak çekmece içi düzenleyici fikirleri bir araya getirdik.

Üst çekmecelerden başlayarak, dar alanlara kadar her türlü çekmece için, farklı malzemeleri depolamak için farklı düzenleyiciler işinize yarayabilir.Doğru düzenleme fikirleri ve düzenleyiciler ile baharatlar ve mutfak gereçlerini depolamanın hiç de zor olmadığını göreceksiniz. Mutfağınızdaki üst çekmeceleri; kuru malzemeler, dijital mutfak tartılarını depolamak için kullanabilirsiniz. Daha büyük çekmeceleri, tabaklar, tencere ve tavalar, kapaklar ve kapları depolama için kullanabilirsiniz. Ayrıca IKEA gibi mutfak üreticilerinden satın alabileceğiniz düzenleyicilerle ucuz ve akıllı bir alternatif olabilecek mutfak çekmece içi düzenleyici önerimiz var. Dilerseniz bu örneklere bir göz atın ve mutfakta zamanın geçirmenin keyfini çıkarmaya başlayın!

Mutfakta fazladan depolama alanı yaratmak için geleneksel bir seçenek. Patates ve soğanları depolamak için uygun bir yer arıyorsanız, dolap içlerinden birini böyle bir düzenleyiciye dönüştürebilirsiniz.

Çapraz ve köşeli mutfak çekmece içi düzenleyicileri, mutfakta kullandığınız merdane, bıçak , yağlı kağıt gibi uzun eşyaları depolamak için akıllıca bir yoldur.

Mutfakta çok fazla bıçak kullanıyorsanız, onları düzenlemek için çok iyi bir fikir. Her bir bıçak için ayrı bir bölüm oluşturan bu düzenleyici ile mutfakta yemek yaparken aradığınızı bulmanız zor olmayacak!

Mutfakta makarna, un, mısır gevreği, çay gibi kuru malzemeleri depolamak için çekmece içlerini doğru organize etmek, mutfakta hayat kurtarıyor. Fotoğraftaki gibi çekmece içlerinizi bölümlere ayırabilir ve her bir malzeme için farklı bir şeffaf kap kullanabilirsiniz. 

Mutfak dolaplarından birini değişen ebatlarda çekmecelerin olduğu bir bölüme dönüştürebilirsiniz. Tam olarak doğru büyüklüğü ve hangi çekmecede hangi malzemeyi kullanacağınıza karar verdikten sonra mutfağınızı doğru organize etmeye başlayabilirsiniz.

Üst çekmecelerden birini, mutfakta en çok kullandığınız malzemelere; patates, soğan, ekmek gibi malzemeleri depolamaya ayırabilirsiniz. Hasır sepetlerde soğan ve patatesleri, cam bölme ile organize edilmiş çekmecede de ekmekleri muhafaza edebilirsiniz.

Mutfakta şişeleri depolamak ve doğru organize etmek için dikey alanlar oldukça kullanışlıdır. Zeytinyağı, sirke, ayrıca baharatları organize etmek için siz de dikey çekmeceler kullanabilirsiniz. 

Mikserler, ceviz kıracakları, spatular, süzgeçler için mutfakta yer bulmak zor olabilir. Tüm bu eşyaları tek bir çekmecede toplamak da karışıklığa neden olabilir ve aradığınızı bulmanızı zorlaştırır. Plastik düzenleyiciler kullanarak, çekmece içlerinizi düzene sokabilirsiniz.

6 YORUMLAR

  1. Bütün tasarımlar çok güzel ama bizde genellikle kepçe ağırlıklı olduğundan dolayı sıkıntı yaşıyoruz. Bu durumda ya kepçeler için farklı bir yer düşünmek durumundayız ya da eski sisteme devam 🙂

  2. mrb hepsi cok zekice cekmece ici duzenleyici olarak sunger kullanıyorum bende. beyaz sungeri maviye boyadım kaşık ve çatalları birbirinden ayırmak için kullanıyorum. deneyeceklere tavsiye ederim

  3. Hepsini çok beğendim özellikle de patates soğan için olan fikirleri. Aslında ben Züleyha hanıma fikir vermek için yorum yaptım ama altına cevap atmayı beceremedim olmadı. Kepçelerimi mutfak dolaplarından birinin içine astığım askılığa asıyorum ben. Çok çok pratik oluyor, fikir olsun diye yazmak istedim 🙂

    • Züleyha Hanım’ın yazdığı yorumun altında “Züleyha cevap verin” diye bir buton var ?. Mutfaj çekmece içi düzenleyici fikriniz için çok teşekkür ederiz ?.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz