Mutfak Depolama Çözümleri

1
351

Mutfak aletlerini depolamak küçük mutfağa sahipseniz hep bir problem teşkil etmiştir. Bizler de bu problemlerden yola çıkarak dünyada insanlar bu problemi nasıl çözüyor biraz araştırdık. Araştırmalarımız sırasında birbirinden farklı ve ilgi çekici yöntemlerle karşılaştık. Karşılaştığımız bu mutfak depolama çözümlerini hep beraber inceleyim isterseniz. İlk olarak mutfağımızın en karışık bölümü olan lavabo altıyla başlayalım.

Lavabo Altı Depolama Çözümü

Normalde düzenli olan lavabo altındaki dolabınız zamanla karışık hale gelmeye başlar. Bu karışıklığı önlemek için insanlar bakalım neler yapmışlar.

ÖNCE

mutfak-depolama-çozumleri

Böyle bir lavabo altı ne kadar ürkütücü duruyor. Kesinlikle biraz düzenlenmeye ihtiyacı var. Madde çözümlerimizi bakalım isterseniz.

 • Öncelikle lavabo altını tamamen boşaltın ve bir gergi çubuğu bulmaya çalışın. Eski kullanmadığınız vilada sopasını bile kullanabilirsiniz. Bu çubuğu yatay biçimde dolabınıza göre kesip sprey şişelerdeki temizlik malzemelerini bu gergi çubuğuna asabilirsiniz.
 • Sağ tarafta görünen plastik sürahi kabını sol taraf koyarak içine boya fırçalarınızı, plastik eldivenlerinizi ve eski diş fırçalarınızı koyabilirsiniz.
 • Büyük bir plastik sepeti sola koyarak büyük parçalar altta olacak şekilde örneğin, süpürgeniz için kullandığınız parçaları koyabilirsiniz.
 • Üstüne de solda gördüğünüz küçük plastik sepeti koyup içerisine bulaşık süngerleri yanında kalan boşluğa da diğer temizlik malzemelerini koyabilirsiniz.
 • Evinizde varsa bir tel sepet onu sola asarak değerlendirebilirsiniz. İçerisine bant, çivi, kullanamadığınız kavanoz kapakları gibi küçük eşyalarınızı koyabilirsiniz.
 • Sepetinizin yanına bir çivi çakarak fırçanızı lavabo fırçanızı buraya asabilirsiniz. Anlattıklarımızın uygulamasına bakalım bir de isterseniz.

SONRA

mutfak-depolama-çozumleri-1

Bakın lavabo altı ne kadar düzenli ve kullanışlı hale gelmiş. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz artık. Lavabo altı için depolama çözümlerimiz bu kadar bir de çekmecelere bakalım isterseniz.

Bölmelere Ayrılmış Çekmeceler

mutfak-depolama-çozumleri-2mutfak-depolama-çozumleri-3

Çekmecelerin içini metreyle ölçerek ahşaptan bölmelere ayırmak istediğiniz parçalar kesin. Kesme işlemini küçük bir testere ile yapabilirsiniz. Daha sonra kestiğiniz parçaları güzelce zımparala işlemi yapın. Daha sonra zımparalı parçaları tutkal ile yapıştırın ve 24 saat kuruması için bekletin. Soldaki çekmeceye fazladan bir tane daha yatay raf yapılırken soldaki çekmeceye dikine bir raf yapıldı.

Delikli Askı Tahtası

mutfak-depolama-çozumleri-4

Mutfağınız küçük ve dolaplarınızda yeteri kadar yer yoksa duvara delikli bir pano asarak bu problemi çözebilirsiniz. İhtiyacımız olan malzemeler nelerdir bir bakalım isterseniz.

Malzemeler:

İhtiyacınız olan uzunluklarda askı tahtası, matkap, ahşap vidası(dikkat edin sunta vidası almayın), plastik alçıpan dübel, mezura, kancalar, istediğiniz renk boya, boya fırçası ve panoyu sabitlemek için ayaklıklar.

Yapılışı:

 • Kalem ile asmak istediğiniz yerleri işaretleyin ve matkapla delin. Ayaklıkları duvara monte edin.
 • Deliklerin içine aldığınız dübeli koyun ve vidaları içine geçirin.
 • Askı tahtasının düz bir şekilde ayarlayın ve birin tutması için yardım isteyin.
 • Vidalar deliklerin içinden geçecek şekilde matkapla dübelin içine iyice yerleştirin.
 • En az 10 vida kullanarak panoyu duvara sabitleyin.
 • Eğer isterseniz beyaz ahşap askı tahtasını bu fotoğrafta olduğu gibi maviye boyayabilirsiniz yada zevkinize göre beyaz olarak kullanın.
 • Boyama işlemi yapacaksanız ahşap askı tahtasını astıktan sonra fırça ile yapabilirsiniz.
 • Boya kuruduktan sonra ikinci bir kat daha boyayın.
 • Kuruma işlemi bittikten sonra aldığınız kancaları istediğiniz gibi kancalara geçirin ve mutfak gereçlerinizi asın.

1 Yorum

 1. Delikli pano yapılabilir aslında, kullanışlı gözüküyor. Baya da bir eşya alıyor belli ki. Bu tencere kapakları gerçekten çok yer kaplıyor. Güzel bir çözümmüş asmak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz