Mutfak Dolapları Nasıl Yenilenir?

4
1267
Mutfak dolabı yenileme fikirleri

Mutfak dolaplarını değiştirmeniz ya da yenilemeniz mi gerekiyor? Mutfağınızı yenilemeniz ve tadilat yapmanız gerekiyorsa, yeni mutfak dolapları almamak için iki temel seçeneğinizden biri mutfak dolaplarını yenilemektir. Böyle bir yenilik, mutfağınızın değerini önemli ölçüde arttırır. Mutfak dolabı yenileme, tipik olarak mutfak dolaplarının dış yüzeylerini yeni kaplamalar ve kağıtlar ile kaplamayı gerektirir. Mevcut mutfak dolaplarınız hala sağlam bir ahşap ise, yeni bir renk ile boyayabilir ya da kaplama kağıtları kullanarak onların görünümlerini yenileyebilirsiniz.

Bir ev sahibi olarak mutfağınız, evinizde en yoğun trafik akışının olduğu yerdir. Dolayısıyla, özellikle mutfak dolapları eski ve yıpranmış olduğunda, onlara yeni bir görünüm kazandırmak önemlidir. Mutfak dolabı yenileme, mutfak dekorasyonunda değişiklik yapmak isteyenler için son dönemde çok popüler bir seçenektir.

Bunun nedeni, yenilemek için kullanabileceğiniz kaplama malzemelerinin ve boyaların teknolojik olarak çok daha gelişmiş hale gelmesidir. Ayrıca mutfak dolabı yenileme için kullanılan malzemelerin maliyeti, yeni mutfak dolabı satın alma maliyetinin yarısından daha azdır. Yeni mutfak dolabı satın almak mı yoksa mutfak dolaplarını yenilemenin mi sizin için daha uygun olduğunu merak ediyorsanız, karar vermek için şu maddelerden yardım alabilirsiniz;

İşlevsellik

Mevcut mutfak düzeniniz ile ilgili herhangi bir sorunuz yoksa ve mutfak tasarımınızı korumak istiyorsanız, en ideal seçenek mutfak dolaplarını yenilemektir. Ancak, ek depolama ya da daha esnek işlevler arıyorsanız, yeni bir mutfak dolabı satın almayı düşünebilirsiniz.

Dayanıklılık

Mevcut dolaplarınızın yapısının hala sağlam olup olmadığını kontrol edin. Dolabınızın ömründen şüpheleniyorsanız, mutfak dolaplarını yenilemekten daha fazlasına ihtiyacınız olabilir.

Görünüm

Mutfağınızın bazı bölümlerini güncellemek için önemli bir yatırım yapmaya karar verdiyseniz; mutfağınızda gerçek bir yenileme ile daha iyi olup olmayacağını belirlemenize yardımcı olması için, mutfak tadilat uzmanlarına danışabilirsiniz.

Maliyet

Zaman mutfağınızın yenilenmesinde en önemli faktör değilse; yeni mutfak satın almanın dışında farklı seçenekleri düşünebilirsiniz. Tabi burada bütçe de önemlidir. Mutfak dolabı yenileme ve mutfak tadilatlarınız için hem paradan hem de zamandan tasarruf edebilirsiniz. Dolapları yenilerken; kulpları, menteşeleri ve çekmece içlerini de değiştirebilirsiniz.

Mutfak Dolabı Yenileme Maliyeti

Mutfak dolaplarını yenileme maliyeti değişkendir. Çekmece ve dolap içlerini de yenilemeye dahil etmek, kullanacağınız malzemelerin kaliteleri ve diğer aksesuarların da dahil olmasıyla maliyet de değişkenlik gösterir. Mutfak dolabı yenileme maliyeti yine de, yeni bir mutfak dolabı satın almanın yarısı, hatta üçte biri maliyetindedir. Bu süreçte mutfak düzenini korumak ve işinizin hızlı bir şekilde tamamlanmasını istiyorsanız, siz de yeni dolaplar yerine, mevcut mutfak dolaplarını yenilemeyi tercih edebilirsiniz. Dolapları yenilemek birçok yönden daha avantajlıdır. Onlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Yıkıp dökme yoktur,
 • Ustalar için masraf etmezsiniz,
 • Yeni bir mutfak dolabı satın alımına oranla daha hızlı ve daha ucuzdur,
 • Çok çeşitli renkler, kaplamalar ve stiller vardır,
 • Kaplama malzemeleri su ve sabunla kolayca temizlenebilir.

Neler yapabileceğiniz ile ilgili, şu örneklerden ilham alabilirsiniz;

4 YORUMLAR

 1. Vay canınıza tavsiyelerinize uyup mükemmel bir fark yaratacağım. Tam da mutfak yenileme mevsimde gibi hissediyordum kendimi zihnimi okuyorsunuz resmen.

  • Zamanınız varsa düşük bir bütçeyle mutfak dolaplarınızı yenileyebileceğiniz projeler. Aklınıza takılan sorular olursa bize yazabilirsiniz.

 2. Belki sıfırdan yenilemeye göre daha kolaydır ama sonra olmazsa ben çok üzülürüm 😀 O yüzden hem masrafa hem de emeğe yazık olur. Kendim zaten cesaret edemem yapmaya, en iyisini yapanı da bulmak zor olur sanki

  • Merhaba Ayten Hanım, mobilya boyama işine sehpa gibi küçük mobilyalarla başlayarak bi deneyebilirsiniz. Korktuğunuzun aksine mobilya boyamada yetenekli olabilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz