Mutfaklarınızı Güzelleştirecek Pratik Fikirler

2
648

Bayanların en çok kullanıldığı alan olan mutfakları patik dekorasyon fikirleriyle güzelleştiriyoruz. Özellikle yeni evlenen, yeni ev alan yada mutfaklarını yenileyecek arkadaşlarımız için güzel dekorasyon önerilerimiz var. Bence mutfaklarınızı yaptırmadan önce kesinlikle bu önerilere bir bakmalısınız. Çünkü en çok kullandığınız alanı en kullanışlı hale getirmek yemek zamanlarını daha keyifli bir şekilde geçirmenizi sağlayacaktır.

1)Fistolu Davlumbaz İle Fark Yaratın 

Mutfak dekorasyonu fikirleri

Davlumbaz için elde yada makinede fisto yapabilir yada hazır alarak farklı bir süsleme yapabilirsiniz. Mutfak dolaplarınızda renkli kulplar ve renkli bir fırın kullanarak hareketlendirebilirsiniz.

2) Vintage Esintiler Ekleyin

Mutfak dekorasyonu fikirleri

Çoğumuz artık yadigar halı ve kilimleri kullanmıyoruz. Fakat son yıllarda evlerimize moda olan vintage dekorasyon sayesinde eski kilimlerimizi, mutfak aksesuarlarını ve eşyalarını kullanmaya başladık. Örneğin bu dekorasyonda mutfak tezgahının önüne eski el dokuma bir kilim atılmış. Mutfak ortasında ise moda olan ada uygulamasından esinlenerek eskitme bir dolaplı masa kullanılmış.

3) Modern Stile Nostaljik Eklentiler

Mutfak dekorasyonu fikirleri

Mutfağınızda bir şömine yada büyük bakır antik sarkıt lambalar kullanarak nostaljik eklentiler yapabilirsiniz.

4) Rustik Depolama Çözümleri

Mutfak dekorasyonu fikirleri

Evlerinde, mutfaklarında rustik dekorasyon sevenler için güzel bir depolama çözümü. Alta ve üstte açık raflar, ortada küçük kare bir masa ve top sarkıt lambalar. Çiftlik evlerini andıran bu görüntü rustik dekorasyon sevenlere örnek bir fikir sunabilir.

5) Dar ve Dikdörtgen Mutfaklar

Mutfak dekorasyonu fikirleri

Dar ve dikdörtgen mutfaklarda, bir köşede uzun çekmeceli bir masa, karşı tarafta uzun dikdörtgen bir tezgah koyabilirsiniz. Yani mutfağınızın geometrisine göre tezgah ve depolama alanlarınızı koyabilirsiniz. Kapaklı dolaplar kullanarak dar olan alanı iyice daraltmak yerine açık raflar düşünebilirsiniz. Küçük mutfaklar için daha fazla dekorasyon önerisi görmek isterseniz dar mutfaklarda dekorasyon başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

6) Sofistike Mutfak Dekorasyonu

Mutfak dekorasyonu fikirleri

Fransızca’da yanıltmış, yapmacık gibi anlamalara gelen sofistike dekorasyonda sıradışı ve iç içe geçmiş tarzlar anlamına gelmektedir. Yani birbiriyle uyumsuz gibi görünen objelerin dekorasyonda bir araya getirilmesidir.

7) Renkli Mutfak Dolapları Kullanın 

Mutfak dekorasyonu fikirleri

Mutfak dolaplarınızda sadelik yerine pembe gibi canlı renkler kullanabilir, eğlenceli bir mutfak dekorasyonu elde edebilirsiniz. Bence evinizde bu tarz canlı renkler kullanmaktan çekinmeyin.

8) Duvarlarda Fotoğraflara Yer Verin

Mutfak dekorasyonu fikirleri

Mutfak dekorasyonuna kendinizden bir parça ekleyebilirsiniz. Örneğin duvarlarda anılardan oluşan fotoğraflara yer verebilirsiniz.

9) Duvarlarda Taş Kaplama İle Farklılık Yaratın 

Mutfak dekorasyonu fikirleri

Mutfak dekorasyonunda en çok sevdiğim uygulamalardan biri de duvarlarda taş kaplama tercih edilmesi. Kesinlikle mutfağa başka bir hava katıyor. Farklı renk ve dokularda taş kaplama modeli sunan üreticiler sayesinde mutfak dolaplarınıza ve dekorasyonunuza uygun taş karo tercih edebilirsiniz.

10) Yada Tuğla Duvarlar 

Mutfak dekorasyonu fikirleri

Mutfağınızda sıcak bir atmosfer yaratmak istiyorsanız dolap ile tezgah arasında yada büyük bir kısmında tuğla kaplama tercih edebilirsiniz. Özellikle Amerikan mutfaklarda salon dekorasyonuna ayrı bir hava katıyor.

11) Tezgah Arası Cam Panel İle Mutfaklarınızı Aydınlatın

Mutfaklarınızı Güzelleştirecek Pratik Fikirler 1

Son zamanlarda mutfak dekorasyonunda oldukça revaçta olan tezgah arası cam panel uygulamalarını mutfağınızda deneyebilirsiniz. Özellikle küçük alanları daha ferah ve aydınlık göstermek için pratik bir fikir.

12) Yemek Kitaplarınız İçin Dekoratif Bir Kitaplık 

Mutfakta Kitaplık

Yemek kitaplarınızı koymanız için mutfağınıza dekoratif bir kitaplık yaptırabilir yada alabilirsiniz. Ayrıca bir alan kaplamaması için de duvara monte edilen tasarımları tercih edebilirsiniz.

13) Depolama İçin Adada Özel Bir Alan Yaptırın 

Mutfaklarınızı Güzelleştirecek Pratik Fikirler 1

Özellikle yeni mutfak yaptıracak arkadaşlara en büyük tavsiyem ada düşünüyorsanız şaraplarınız için şekildeki gibi bir depolama alanı yaptırın. Şarap tüketmeyi ve ikram etmeyi seven bir aileyseniz bu mutfak dekorasyonunda sunulan depolama çözümü tam size göre. Ayrıca oldukça dekoratif görünüyor.

 

2 YORUMLAR

  1. 3, 4, 7 ve 13 numaralı fikirler çok hoşuma gitti. Rustik tarzı zaten severim, mutfakta da çok şık durmuş. Aynı şekilde modern ve klasiğin uyuma da benim çok hoşuma giden tarzlardan. O yüzden bu öneriler tam da bana hitap ediyor 🙂

    • Mutfak dekorasyonunda rustik eklentileri bende çok seviyorum ?. Yalnız açık raflarda toz sıkıntısı, özellikle çocuklu iseniz düşündürücü ?.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz