Ev Dekorasyonunda Parke Seçimi: 7+ Etkili Yöntem

2
450
beyaz parke zemin
beyaz parke zemin

Hayatınızla ilgili verebileceğiniz en önemli ve heyecan verici kararlardan birisi ev seçimidir. Ev seçimi sadece içerisinde yaşayacağınız evle ilgili değil aynı zamanda hangi şehirde yaşamınıza devam edeceğiniz ve çocuğunuzu nasıl bir yerde büyüteceğinizle de ilgili olması itibariyle önemli bir konudur ve kullanılacaksa parke seçimi de bu önem çemberinde yer alır.

Ev seçiminde doğru karar vermek kadar parke seçimi de önemlidir. Çünkü bu doğrudan nasıl bir yaşam tarzı seçtiğinizle ve nasıl bir deneyim yaşayacağınızla ilgilidir. Doğru bir zemin tercihi yapmanız halinde çok daha heyecan verici zamanlar geçirirken geri kalan için daha az endişelenmeniz mümkün olur.

Parke seçimi ve yaşam tarzı arasındaki en önemli ilişki parkenin evin karakteristik özelliklerinden birisi olması ve buna ek olarak sizin de karakterinizi yansıtacak olmasıdır. Gelişigüzel bir seçim yapmaktansa parke seçimi konusunda dikkatli davranıp, doğru bir karar vermek oldukça önemlidir.

Bu açıdan size yardımcı olabileceğini düşünerek parke seçimi hakkında bilmeniz gerekenleri ve seçenekleriniz arasına ekleyebileceğiniz dekorasyon fikirlerini derledik.

Parke Seçimi

uzunlamasina dosenmis ahsap parke
uzunlamasina dosenmis ahsap parke

Evinizin zemininde yaşam boyu değer ve dayanıklılık arayışı içerisindeyseniz parke kuşkusuz en iyi tercihleriniz arasında yer almalıdır. Sert bir parke sayesinde yoğun kullanımdan doğacak zararları minimize etmeniz mümkün olur.

Yeterince güçlü bir materyalden yapılan parkeler üzerinde sürekli yürüyor olsanız dahi verdiği hissiyattan bir şey kaybetmez ve uzun yıllar boyunca ailenizin rahat etmesini sağlar. Buna ek olarak parkeler sadece dayanıklılık özelliği ile de tanınmaz.

Parkelerin son dönemlerde tercih edilmeye başlanmasındaki en önemli faktörlerden birisi de dekorasyonun temel öğelerinden birisi haline gelmesidir. Tamamen sağlam olsa bile doğru renkte seçilmeyen bir parke evinizi olduğundan daha küçük gösterebilir ya da sadece göze hitap etmeyen bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olabilir.

Parke satışıyla ilgilenen firma sayısındaki artış ev sahiplerine binlerce farklı seçenek imkanı sağlamıştır. Her çeşit ve renkte, her kalitede parke seçimi yapabilen ev sahipleri yaşam tarzlarına en uygun parke seçimi yapma imkanına sahip olmuştur.

yatay dosenmis acik kahverengi ahsap parke
yatay dosenmis acik kahverengi ahsap parke

Muhtemelen standart parke döşeme tasarımlarına aşinasınız fakat işler düşündüğünüzden çok daha hızlı değişti ve günümüzde gerçekten çok ilginç parke tasarımlarına erişiminiz mümkün oldu. Balıksırtı, tek, çift ya da çapraz desenli parke türleri bunların en basit örnekleridir.

Eğer sıradışı takılmak istiyorsanız altıgen ya da chevron gibi ilginç tasarımları deneme şansına da sahipsiniz. Ayrıca parke döşemesini nasıl monte edeceğinizi bilmenize dahi gerek yok. Parke satışı yapan çoğu firma bunun döşemesini de hizmet olarak sunmakta ve ev sahiplerinin çok düşük maliyetlerle bundan yararlanma imkanı mevcut.

Desen Seçeneği Bol!

Parke deseni haricinde daha ilginç tasarımlara merakı olan kişilerin görünümü tamamen değiştirmesi de mümkün. Pek bilinmese de günümüzde parkelerin üzerine işleme yapan, yapabilen firmalar da vardır. Bu açıdan parkenizin üzerine istediğiniz figürün oyulmasını isteyebilir, evinizin zeminini bir tasarım harikası haline getirebilirsiniz.

koyu kahverengi ahsap parke
koyu kahverengi ahsap parke

Parke zeminler eviniz için pişman olmayacağınız yatırımlardan birisidir ve genellikle ahşap materyallerden seçilmesi tavsiye edilir. Konfor, sağlamlık ve güzellik vaat eden parkeler düşündüğünüzden çok daha düşük maliyete sahiptir.

Yüzeye yapıştırılan ya da döşenen ahşap parke zemin tahta ya da daha önceden blok haline getirilmiş bloklar halinde evinize döşenir. Parke zeminler rahatlık sağlamasına ek olarak ısı yalıtımına da yardımcı olabilir. Ayaklarınızın altının kışın sıcak, yazın soğuk olmasını mümkün kılabilecek nitelikte malzemeler vardır.

Profesyoneller, parke zeminleri konusunda uzmandır ve doğru şekilde monte edilmesinden sorumludur. Parke zeminlerini kendiniz de monte edebilirsiniz, ancak sızıntı olmaması adına her zaman bir uzmandan yardım almakta fayda vardır.

orta kahverengi dikey genis ahsap parke
orta kahverengi dikey genis ahsap parke

Uygun Parke Nasıl Seçilir

Hafif, orta ve koyu tonda parke rengi seçenekleri arasından bir seçim yapmanız gerekir. Bu 3 kategori altında onlarca farklı renkte ve desende parke seçimi yapma imkanınız olur ve bu tamamen sizin zevkinize bağlıdır.

Parke zeminlerde yapacağınız renk seçimine ek olarak bambu, kayın, kiraz, abanoz, jatoba, akçaağaç, meşe, çam, ceviz, kül, karaçam, ladin vb. ahşap cinslerinden de bir seçim yapmanız istenir. Hangi cinste ağacı seçeceğiniz renk seçimine bağlıdır çünkü bazı ağaçların doğal olarak diğerlerinden daha koyu ya da daha açık olması gerekiyor ve buna yapılan müdahaleler ortaya tuhaf bir görüntünün çıkmasına neden oluyor.

Farklı ahşap türleri, döşeme seçenekleri ya da parke zemin renkleri hakkında bilgi almak için çalışacağınız firmanın kataloglarını da inceleyebilirsiniz. Evinizle en uyum sağlayacak parkeyi tercih ettiğiniz doğrultuda ve biçimde evinize monteletebilirsiniz.

Parke Seçiminde Hata Yapmak Zor

simetrik orta kahverengi ahsap parke
simetrik orta kahverengi ahsap parke

Parke, gerçekten her evde güzel duran ve kullanışlı bir zemin dekorasyon ürünüdür. İlk olarak Fransa’da kullanılan parke zeminler geometrik desenler oluşturmak için zemine yapıştırılmış ahşap bloklardan yapılır.

İki formatta parke seçimi yapılabilir. Ya sağlam ya da mühendislik harikası geometrik parkeler. Sağlam bir zeminin size sağlayacağı en önemli avantaj zımparalama, yağlanma ya da cilalama usulüyle tekrardan ilk hali gibi görünebilmesidir.

Mühendislik harikası tasarım parkeler ise önceden işlenmiştir ve çok sık yenilenmesine gerek kalmadan yıllarca aynı şekilde kalır. Yerden ısıtmalı evlerde oturanlar mühendislik harikası ya da doğal parkelerden hangisini seçerse seçsin evinin ısı yalıtımı açısından daha kaliteli olmasını mümkün kılar.

yapay tahtadan yapılmis tasarimsal parke
yapay tahtadan yapılmis tasarimsal parke

Örneğin yukarıdaki resimde yer alan parke mühendislik ürünüdür ve doğal bir ahşaptan yapılmamıştır. Parke, giderek popülerleşmekte ve bu popülarite de ev sahiplerinin yapabilecekleri tercih sayısını ciddi şekilde arttırmaktadır. Parke döşemeyle ilgili en iyi şeylerden birisi çok farklı tarzlarda seçeneklerin olmasıdır.

Parke seçimi tamamen kişiye bağlı olarak değişebilse de genellikle doğal ve dikey uzun parkeler tercih edilir. Bunun nedeni eve rustik bir hava katmasının yanı sıra her ortama kolaylıkla uyum sağlayabilmesine ek olarak kolaylıkla yenilenebilme imkanıdır.

Balıksırtı Tasarımı

baliksirti salon parkesi
baliksirti salon parkesi

Balıksırtı veya chevron parke tasarımları çok dikkat çekicidir. Her evde güzel durabilecek kabiliyette olan bu parkeler farklı oda stillerine karşı kolaylıkla ayarlanabilir ve zemindeki simetri kişinin isteğine göre değiştirilebilir. Bu simetri yaşam tarzı ve evle kişi arasında güçlü bir bağ kurmak adına çok önemlidir.

baliksirti parke egrelti otu ile dekore edilmis sekilde
baliksirti parke egrelti otu ile dekore edilmis sekilde

Eski ve yeninin hoş bir karışımını yakalamak isteyen kişiler balıksırtı desenine odaklanarak çağdaş bir görünüm elde etmenin yanı sıra eksiyle olan bağı da koparmamış olur. Odalarda ferah bir görünüm elde etmek isteyen kişiler balıksırtı tasarım parkelerin doğal geometrisi sayesinde bunu rahatlıkla yapabilme imkanına sahip olur.

Parke ve duvarları aynı hizada tutmaya çalışın. Bir parke zeminin güzelliğiyle ilgiliyken odanın ilgi odağı haline gelmelidir. Beyaz ya da krem renginde duvarlarla benzersiz bir görünüm elde etmek mümkün olur.

Güzel renk varyasyonlarına sahip altın meşe tonu bir parke odanın çok sıcak ve samimi bir hava kazanmasına katkıda bulunacaktır.

cifte balik sirti ahsap parke
cifte balik sirti ahsap parke

Parke döşemenizi daha göze batan bir şekilde uygulamak istiyorsanız çifte balıksırtı tasarımını tercih edebilirsiniz. Geleneksel bir dekorasyon tarzına sahip odalarda çifte balıksırtı harika bir görünümün elde edilmesini mümkün kılacaktır. Ek olarak odanıza koyacağınız çiçek ve eğrelti otları iç mekan olsa dahi odanıza bir bahçe hissi verecek, çok daha güzel bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır.

2 YORUMLAR

  1. Babası parke döşemecisi olan biri olarak söyleyebilirim ki parke seçiminde hata yapmak hiç de o kadar zor değil 😀 Parkenin eve, duvarlara veya eşyalara uyumu çok önemli. Ve benim en sevdiğim şüphesiz ki ahşap ve balıksırtı model. Klasikçiyiz :))

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz