Peçete Katlama Teknikleri

2
1554

Davetler ve aile yemeklerinde, masa düzeninizin en önemli aksesuarlarından biri olan peçetelerin, katlama tekniklerine devam ediyoruz. Peçete katlama şekilleri yazımızda fırıldak, klasik ve şık olmak üzere üç farklı peçete katlama tekniğini göstermiştik. Bugün farklı modellerle peçeteleri katlayarak yemek masalarınızı süsleyeceğiz.

Kolay Peçete Katlama Modeli

pecete-katlama-teknikleri

Klasik peçete halkası ile peçetenizi sunabilir ve hoş bir masa düzeni hazırlayabilirsiniz. Pamuk yada keten peçeteleri şekildeki gibi bir kaç dakikada katlayabilirsiniz.  Bunun için aşağıdaki şekilleri takip etmeniz yeterli.

pecete-katlama-teknikleri-1pecete-katlama-teknikleri-2

  • Peçeteyi dümdüz yere serin ve merkezden parmağınızla tutun.

pecete-katlama-teknikleri-3pecete-katlama-teknikleri-4

  • Sol şekildeki gösterildiği gibi peçete dışarı yayılacaktır. Bu şekilde bir görüntü elde ettikten sonra peçete halkasını takabilirsiniz.

Büfe Tarzı Peçete Katlama

pecete-katlama-teknikleri-5

Basit ve işlevsel bir peçete katlama modeli arıyorsanız büfe tarzı model işinize yarayacaktır. Adım adım peçete katlamanın yapılışına geçelim isterseniz.

pecete-katlama-teknikleri-6pecete-katlama-teknikleri-7pecete-katlama-teknikleri-8pecete-katlama-teknikleri-9

  • Peçeteyi dümdüz yere serin ve yarısından peçeteyi katlayın. Daha sonra peçeteyi dörde katlayın. Son şekildeki gibi açık uçları yukarıda kalacak şekilde koyun ve bir kanadını ucundan açın.

pecete-katlama-teknikleri-10pecete-katlama-teknikleri-11pecete-katlama-teknikleri-12pecete-katlama-teknikleri-13pecete-katlama-teknikleri-14

  • Ucundan açtığınız kanadı ilk şekildeki gibi rulo haline getirin. Aynı işlemleri ikinci kata da uygulayın.
  • Peçeteyi ters çevirin 1/3 olacak şekilde sol tarafına katlayın ve bastırın.
  • Peçetenin arka sağ tarafını katlayın ve bir ütü ile bastırın. Son olarak da ters çevirin ve çatal-bıçaklarınızı koyun.

Yelpaze Şekli Peçete Katlama

pecete-katlama-teknikleri-15

Bu peçete katlama modeli de oldukça basit. Şekillerdeki adımları takip ederek yelpaze şeklinde katlanmış bir peçete elde edebilirsiniz.

pecete-katlama-teknikleri-16pecete-katlama-teknikleri-17pecete-katlama-teknikleri-18pecete-katlama-teknikleri-19pecete-katlama-teknikleri-20

  • Peçeteyi dümdüz yere serin ve bir ileri, bir geri olacak şekilde katlayın.
  • Peçeteyi tamamen kedi merdiveni şeklinde katladıktan sonra ütüleyin ve son şekildeki gibi uç kısmına peçete halkası takın.
  • Peçete halkasını taktıktan sonra kaydırarak katları açın ve ilk şekildeki gibi yelpaze şeklini aldığını göreceksiniz.

2 YORUMLAR

  1. Çok şık gerçekten. Ben de yeni yeni deniyorum, birkaç model bakayım diye girdim internete size denk geldim. Kaydediyorum ki sonradan bulabileyim. Çeşit çeşit çok güzeller 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz