Pet Şişelerden Yapılan Tasarımlar

6
1870

Bugünden itibaren her gün gelin çevreci olalım. Plastik şişeleri doğaya atıp kirletmek yerine onları ihtiyacımıza uygun değerlendirelim. Eminim seçtiğimiz projeler arasından herkesin kendine göre sevebileceği bir tasarım vardır. Sözü fazla uzatmadan pet şişelerden yapılan tasarımlara göz atalım isterseniz.

Pet Şişeden Küpe

pet-siselerden-yapilan-tasarimlar

İlk projemiz biz kadınların hoşuna gidecek bir tasarım. Pet şişelerden hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için küpeler yapıyor, takılarımızı zenginleştiriyoruz.

pet-siselerden-yapilan-tasarimlar-1

İhtiyacımız olan malzemeler, bir tane temiz plastik şişe, makas, delik delmek için pense, küpe kancası ve bıçak yada maket bıçağı.

pet-siselerden-yapilan-tasarimlar-2

Kağıtlarından temizlediğimiz plastik şişeyi makas yada keskin bir bıçakla şekildeki gibi keselim. Plastik şişenin kenarlarındaki çıkıntıları makat bıçağı ile temizleyebilirsiniz. Bizim burada şişenin kullanacağımız kısmı gövdesidir. Bu projemizde alt ve ağız kısmına ihtiyacımız olmayacak.

pet-siselerden-yapilan-tasarimlar-3

Şişenin orta kısmından şekildeki gibi segmentler keselim.

pet-siselerden-yapilan-tasarimlar-4

Her bir bölümden istediğimiz boyutta tüy şeklinde keselim.

pet-siselerden-yapilan-tasarimlar-5

Bıçak yada maket bıçağı ile hafifçe çok bastırmadan kestiğimiz tüylere şekildeki gibi çizgiler ekleyelim. Her bir tüyü delik delme pensesi ile küpe kancasını takmak için birer delik açalım. Son olarak deliklere küpe kancasını takalım ve küpelerimiz hazır.

pet-siselerden-yapilan-tasarimlar-6

Eğer bana bir çift küpe yeter diyorsanız geriye kalan tüyleri renkli bir tele sararak çelenk yapabilir, dış kapınızda odanızda dekore edebilirsiniz.

Pet Şişelerle Renkli Dekorlar

pet-siselerden-yapilan-tasarimlar-7

İlk projemizden arta kalan plastik şişelerin baş kısımlarını istediğiniz renklerde boyayarak eviniz için hareketli bir dekor yapabilirsiniz. İhtiyacımız olan malzemeler, plastik şişeler, istediğimiz renklerde sprey boya, makas, emaye bobin teli ve sarı renk 2 tane metalik halka biri büyük diğeri küçük olacak şekilde.

pet-siselerden-yapilan-tasarimlar-8

Plastik şişeyi ortadan ikiye keselim. Plastik şişenin ağız kısmını şekildeki gibi ince ince şeritler halinde keselim.

pet-siselerden-yapilan-tasarimlar-9

Sol şekli elde ettikten sonra, bükerek çiçek yaprağı gibi açalım.

pet-siselerden-yapilan-tasarimlar-10

Boyama yapacağımız alana gazete yada eski kumaşlardan serelim. Yaptığımız çiçek yapraklarını istediğimiz renklerde sprey boya ile boyayalım ve kurumaya bırakalım.

pet-siselerden-yapilan-tasarimlar-11

Boya kuruduktan sonra renkli çiçeklerimizi metalik halkalara bobin teli ile asalım. Son olarak sol şekildeki gibi tel ile tutturarak istediğimiz odanın tavanına asalım.

Plastik Şişelerden Puf

pet-siselerden-yapilan-tasarimlar-12

Plastik şişeleri kullanarak salon yada oturma odanız için renkli puflar yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler, 14-15 adet aynı boylarda büyük plastik şişe, koli bandı, elyaf, dolgu elyafı, 1 metre döşemelik istediğiniz desen kumaş, silikon tabancası ve silikon, kalın karton yada mukavva, makas ve bıçak.

pet-siselerden-yapilan-tasarimlar-13

Öncelikle şişelerin kapaklarını sıkıca kapatarak yan yana yuvarlak olacak şekilde diziyoruz ve koli bandı ile sıkıca sarıyoruz. Sağlam olması için şişeleri her yerinden sıkıca bantlayalım. Bahçede yada balkonda kullanmayı düşünüyorsanız rüzgardan uçmaması için şişelere kum doldurabilirsiniz.  Şişelerin bantladıktan sonra alt ve üst kısmına, kestiğimiz yuvarlak karton yada mukavvayı sıcak tutkal ile yapıştırıyoruz. Hatta karton yada mukavva yerine sunta da kullanabilirsiniz. Elyafı şişelere güzelce sararak tutkal ile yapıştıralım ve kuruması için bekleyelim. Pofudukluk kazandırmak için dolgu elyafını oturma alanına koyalım. Son olarak döşemelik kumaşımızı pufa silikon ile yapıştıralım.

Plastik Kapaklardan Dış Cephe

RUSSIA/

Plastik şişelerin kapaklarını kullanarak ahşap köy eviniz yada bahçenizde bulunan kamelya için dış cephe tasarımı yapabilirsiniz.

RUSSIA/

Plastik kapakları duvara çivi ile çakabilirsiniz. Bence orijinal ve güzel bir tasarım. Tabi bu kadar kapağı nasıl bulacağız orası muallak.

Pet Şişelerden Çelenk

pet-siselerden-yapilan-tasarimlar-16

Pet şişeleri spiral şeklinde kesip istediğiniz renklerde boyayarak kapı süsü yapabilirsiniz. Hatta boyanız kurumadan üstüne simler atabilir parıltılı bir çelenk elde edebilirsiniz. Farklı ve daha fazla tasarım görmek isterseniz pet şişelerden neler yapılır başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

6 YORUMLAR

  1. Çok güzel bir paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık. Bende pet şişeden saksı yapıyorum ve içinde kuru fasülye yetiştiriyorum. Yapımı gayet basit ve fasülyenin günden güne büyümesini izlemekte acayip bir keyif veriyor.

  2. pet şişeden puf yapımı cidden yaratıcıymış, bunun detaylı anlatımı var mı ya da pet şişeden puf yapımı için kısa bir anlatım yapabilir misiniz acaba şimdiden sağolun

    • Merhaba Nagihan Hanım, Öncelikle şişelerin kapaklarını sıkıca kapatarak yan yana yuvarlak olacak şekilde diziyoruz ve koli bandı ile sıkıca sarıyoruz. Sağlam olması için şişeleri her yerinden sıkıca bantlayalım. Bahçede yada balkonda kullanmayı düşünüyorsanız rüzgardan uçmaması için şişelere kum doldurabilirsiniz. Şişelerin bantladıktan sonra alt ve üst kısmına, kestiğimiz yuvarlak karton yada mukavvayı sıcak tutkal ile yapıştırıyoruz. Hatta karton yada mukavva yerine sunta da kullanabilirsiniz. Elyafı şişelere güzelce sararak tutkal ile yapıştıralım ve kuruması için bekleyelim. Pofudukluk kazandırmak için dolgu elyafını oturma alanına koyalım. Son olarak döşemelik kumaşımızı pufa silikon ile yapıştıralım.

  3. Pet şişeden küpe yapımının bu kadar şık duracağını tahmin etmezdim. Neticede plastik bir malzeme ve ince de. Ama hiç kendini göstermemiş bile, tül tül duruyor. Yaratıcı gerçekten, ellerinize sağlık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz