Prefabrik Ev Modelleri: Göz Kamaştıran 14+ Konteyner Ev

14
2480
prefabrik ev modelleri

Giderek daha fazla kişi tarafından tercih edilen prefabrik evler sanılanın aksine sıkıcı olmak zorunda değildir. Biraz estetik katıldığında, üzerinde mesai harcandığında prefabrik ev modelleri çığır açıcı nitelikte olabilir.

Konyteyner ev ya da modüler ev olarak da anılabilen prefabrik evler her ne şekilde anılırsa anılsın kişilerin yaratıcılığına açık şekilde istenildiği gibi inşa edilebilir. Bunun mümkün olmasının en önemli nedeniyse prefabrik evlerin inşaat ustaları tarafından monteleme tekniğiyle yükseliyor olmasıdır.

Prefabrik evler inşa edilen evler gibi değildir ve prefabrik ev modelleri hakkında bilinmesi gereken belki de en önemli şey budur. Bu sayede kişiler prefabrik evlerinin nasıl görüneceği, nerede olacağı ve ne kadara mal olacağı gibi konularda özgürce karar verebilme imkanına sahip olur.

bacali prefabrik villa
bacali prefabrik villa

Prefabrik Evler İnşa Edilen Evlerden Ne Kadar Farklı?

Prefabrik evlerin inşa edilen evlerden en büyük farkı çok kısa süre içerisinde hatta bir aydan kısa süre içerisinde yapılabilmesidir. İnşa edilen evlerin oturulabilir hale gelmesi için aylarca beklenmesi gerekebilir, üstelik bu süreçte meydana gelebilecek iklimsel olumsuzluklar da bu süreyi doğrudan uzatacaktır. Buna karşın prefabrik evler, önceden yapılandırılır ve kurulacağı yerde monte edilerek içerisinde oturmaya hazır hale getirilir.

iki katli oval luks prefabrik ev
iki katli oval luks prefabrik ev

İşinin ehli bir şirket, prefabrik evinizi 3 hafta içerisinde tamamen monte edip, oturmaya hazır hale getirebilir. Hatta çizim imkanı dahi sağlarlar ve çoğu firma kendi kataloğu içerisinden bir ev seçmenizi mümkün kılar.

Prefabrik ev modelleri seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta inşa edilen evlerde olduğu gibi prefabrik ev firmalarının da malzemelerinde kalite farkını barındırdığıdır. Çalışılacak firma mutlaka araştırılmalı ve malzemelerin kaliteli olduğundan emin olunmalıdır.

prefabrik evin ic tasarimi
prefabrik evin ic tasarimi
 • Konteyner evler inşa edilen evler gibi değerlidir ve satılması gerektiğinde çok büyük değer kaybı olmadan ikinci bir kişiye rahatlıkla satılabilir.
 • Prefabrik ev için dilediğiniz özelleştirmeleri yapmanız mümkün olur.
 • Hazır ev inşaatı yapan şirketlerin çoğu bilgisayar destekli tasarım programları sayesinde hayal ettiğiniz prefabrik evin gerçeğe dönüşmesini mümkün kılar.
 • Konteyner ev tasarımları istediğiniz gibi büyütülebilir ya da küçültülebilir, bilgisayar destekli programlar sayesinde fizik kuralları ihlal edilmeden dilediğiniz görünümü elde etmeniz mümkün olur.
 • Prefabrik ev sadece oturmak için değil ofis için de olabilir, talep etmeniz halinde çalışma ortamınız olacak bir hazır ev sipariş edebilirsiniz.
 • Prefabrik ev kalıcı bir yapıdır.
 • Hazır ev inşası sadece zemine değil bir ağacın üzerine ya da bodrum gibi mekanlara da yapılabilir, mekanla ilgili bir sınırlama yoktur inşa edilen evin içerisinde ayrı bir prefabrik ev dahi yapılabilir.
 • Prefabrik evler çok kısa süre içerisinde inşa edilebilir.
 • Konteyner evler sert rüzgarlara, kar ve yağmur gibi doğa olaylarına karşı dayanıklıdır.
prefabrik büyük yalı
prefabrik büyük yalı

Prefabrik Evler Aynı Olmak Zorunda Mı?

Popüler mimari akımın aksine prefabrik evler birbirinden oldukça farklıdır ve yaratıcılığa da çok açıktır. Bu kapsamda hazır ev tasarımları hakkında hçibir kısıtlamanın yapılması mümkün değildir. Yukarıdaki listede de bahsedildiği gibi bilgisayar destekli programlar (CAD) sayesinde talep edilen evin gerçeğe dönüşmesi oldukça kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilir.

Hatta prefabrik evinizin penceresinin nasıl görüneceğini, kapısının nasıl olacağını dahi seçebilirsiniz. Bunu bir bilgisayar oyunu gibi düşünmeniz, size sunulan katalog içerisinden seçimler yapmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir.

Prefabrik Ev Nasıl Monte Edilecek?

Fabrikada yapılan hazır evler iklimin kontrol altında tutulduğu bir yerde oluşturulur. Bunun nedeni olumsuz hava koşullarının üretim sürecini etkilememesi ve prefabrik evin monte edileceği yere getirildiğinde sadece monte işinin kalmış olmasının sağlanmasıdır.

Fabrikada inşa sürecine başlanan bir prefabrik evin tamamlanan bölümleri evin yükseleceği alana taşınır ve monte işlemine başlanır. Prefabrik evin inşası tıpkı legoların bir araya getirilmesi gibidir, ancak prefabrik evin tüm parçaları birleştirildiğinde ve temele yerleşmesi sağlandığında taşınması mümkün olmaz.

prefabrik evin inşa süreci
prefabrik evin inşa süreci

Eğer prefabrik ev yaptırmaya karar verdiyseniz ve tasarım aşamasına geçtiyseniz, hazır ev üreticilerinin kendilerine has bazı kurallara sahip olduğunu bilmeniz ve bunlar hakkında kendilerine soru sormanız gerektiğini kavramanız önemlidir. Örneğin modüler evlerin seramik zemine, katı yüzeyli tezgahlara, dolaplara ilişkin özelleştirmelere, dış kaplamalara, sıhhi tesisat armatürlerine vb. sahip olması mümkündür fakat bazı firmalar bunların yapımını üstlenmeyeceğini belirtebilir.

prefabrik ev icinde uc koltuk ve somine
prefabrik ev icinde uc koltuk ve somine

Hazır Evler İnşa Edilen Evlerden Daha mı Pahalı?

Prefabrik evler çoğu zaman inşa edilen evlere nazaran daha ucuz olur. Fabrikada her bir parçası üretilen prefabrik evin parçaları şantiye alanına getirilir ve burada birleştirilir. Denetleyiciler söz konusu parçaların şantiye alanına getirilmesinden önce denetimini sağlar ve her şeyin yolunda olduğundan emin olur. Yine de inşa edilen bir evden daha az para ödeyerek prefabrik ev sahibi olabilirsiniz.

Fakat talep ettiğiniz ek özellikler prefabrik evin maliyetini artırabilir. Bazı firmalar prefabrik ev için fiyat teklifi sunarken elektrik, su ve boru tesisatı gibi konularda yapılacak harcamaları teklifin içerisine dahil etmez. Bu da hazır ev siparişi vereceğiniz firmaya sormanız gereken sorulardan birisidir, tesisat için ayrı teklif almak yerine her şeyiyle bir prefabrik evin hazırlanması adına teklif talebinde bulunmanız akıllıca olabilir.

Prefabrik Ev Nasıl Anlaşılır?

Prefabrik bir evin dışarıdan anlaşılması çoğu zaman mümkün olmaz, ancak profesyonel bir göz ya da daha önceden prefabrik ev yaptırmış bir kişi bazı detaylara dikkat edebilir.

Prefabrik evlerin dış tarafındaki demirlerde ya da mutfak dolaplarının içerisindeki metallerde bazı etiketler bulunur. Bu etiketler üretimin yapıldığı fabrikada denetleyicinin denetim onayını verdiğine ilişkin kaydı geçerli kılmak adına saklanır.

Söz konusu demirde bir sorun ortaya çıktığında ilgili demiri denetleyen denetimciye erişmenin mümkün olması için saklanmakta, silinmeden teslim edilmektedir.

Prefabrik evlerin neredeyse tamamı sökülemez metal şase üzerinde yükselir. Prefabrik olduğunu düşündüğünüz bir evin demirlerinde marka bulamıyorsanız ya da etiketler yoksa bu durumda söz konusu demirlerde çeşitli delikler aramanız gerekir.

beyaz prefabrik villa
beyaz prefabrik villa

Prefabrik Evin Avantajları Nelerdir?

Hazır ev modelleri ve inşa edilen evler arasında bir karşılaştırma yapılması gerekirse prefabrik evlerin en önemli avantajının düşük maliyet olduğunu bilmek gerekir. Düşük maliyetle kısa süre içerisinde inşa edilebilen prefabrik evler fabrikada yapılır, şantiye alanına getirilip birleştirilir.

Prefabrik evler enerji tasarrufu konusunda da oldukça başarılıdır. Enerji harcamalarınız ciddi şekilde düşer. Buna ek olarak belki de en önemli faydası prefabrik evlerin tamamen çevre dostu olmasıdır.

Seçebileceğiniz yüzlerce farklı modelde prefabrik ev vardır ve yeni tasarımların da kısa süre içerisinde hayata geçirilmesi mümkündür. Talebinize göre modüler evlerin genişletilmesi mümkündür.

iki katli prefabrik balkonlu villa
iki katli prefabrik balkonlu villa

Prefabrik evle ilgili vermeniz gereken en önemli kararlardan birisi de söz konusu hazır evin yükseleceği arazinin seçimidir. Bu konuda dikkatli davranmanız yararlı olur, çünkü prefabrik evler taşınabilir durumda değildir. Temel atıldıktan sonra prefabrik evi farklı bir yere alamazsınız.

Prefabrik Villalar

Prefabrik villa tasarımları her geçen gün yeni hedef noktalara ulaşmaktadır. Yaratıcılığa açık bir konu olması itibariyle herkes talep ettiği gibi bir ev inşa edilmesini mümkün kılmakta, yeni ilham kaynaklarının ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Kısa sürede yapılabilmesine ek olarak ucuz ve çevre dostu olması konteyner ev tasarımlarına olan ilgiyi her geçen gün arttırmıştır.

Konteyner evler sanılanın aksine düşük kalitede ev anlamına gelmez. Konteyner evler çok kaliteli materyallerden imal edilir ve oldukça sağlam şekilde monte edilir. Konteyner evler enerji tasarrufu sağlar, rüzgara, kara, yağmura karşı dayanıklıdır.

arazide tek katli prefabrik ev
arazide tek katli prefabrik ev

Yukarıdaki ev Q2 Architecture isimli bir firma tarafından üretilmektedir. The Blue Sky Home olarak isimlendirilen bu tasarım oldukça sağlamdır. Kaliteli materyaller ve metal aksanla üretilen bu ev düşük maliyetle hayatınızın geri kalanında eviniz olabilir.

garajli iki katli prefabrik ev
garajli iki katli prefabrik ev

Yukarıdaki hazır ev garaja sahip, şehir içerisinde rahatlıkla kullanılabilecek oldukça kullanışlı bir konteyner evdir. İçerisinde üç yatak odası, bir ofis, yağmur suyu toplayıcısı, enerji tasarrufu vb. özellikleri barındırır. Oldukça modern görünen bu ev diğer hazır evlere nazaran daha yüksek maliyetle inşa edilir.

uc katli luks prefabrik ev
uc katli luks prefabrik ev

Yukarıdaki prefabrik ev İngiltere’de bulunmaktadır ve değeri tam 1.5 milyon dolardır. Üç katlı bu prefabrik evin içerisinde üç yatak odası, çelik kiriş, perde çatı, camlı duvar vb. özellikler bulunur.

Konteyner Ev Tasarımları

Her geçen gün daha fazla kişi kendi kendisine yetebilen, doğa dostu ve enerji tasarruflu konteyner evlere yönelmektedir. Hazır evler sayesinde kişiler hem çok daha düşük maliyetle ev sahibi olabilme hem de dilediği özelliklere sahip bir evde hayatına devam etme imkanına sahip olur.

Özellikle 2000’li yıllardan sonra prefabrik ev tasarımlarına olan talep artmış, buna ek olarak konteyner ev satışları da yükselmiştir. Dolayısıyla sektörde hizmet veren firma sayısı da artmış, neticede artan rekabette tüketiciler için daha kaliteli materyallere daha düşük maliyetle erişme imkanı kazandırmıştır.

Nakliye konteynerlerine benzeyen bu tasarımlar sandığınızdan çok daha ucuz, ancak yine sandığınızdan çok daha kaliteli. Konteyner evlerle ilgili en yaygın fakat yanlış inanış konteyner evlerin düşük kalitede olduğu yönündedir.

Konteyner evler sanılanın aksine oldukça kaliteli materyallerden üretilir ve kişilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek niteliktedir.

ahsap konteyner ev estetik tasarimli
ahsap konteyner ev estetik tasarimli

Modern mimarinin popülaritesinden istifade eden yukarıdaki konteyner ev, doğayla muhteşem bir bütünleşmenin örneği. Dış duvarında kademeli bir doku oluşturmak adına farklı tonlarda kum ve kil oymaları barındıran bu konutun orta bölümü evin içerisinin daha fazla ışık almasını sağlamak için tasarlandı.

Alt katlara bakıldığında çevredeki doğa manzarasının keyfini çıkarmak için yapılan küçük balkonların olduğu görülebilir. Konteynerin bir kısmı dışarıya taşmış, buradan da bodrum katına iniş imkanı sunulmuştur.

Bir tasarım harikası olan bu konteyner ev çok kısa bir süre içerisinde hazırlanıp, sizin seçtiğiniz arazi üzerinde yükselebilir.

uc katli ahsap konteyner ev
uc katli ahsap konteyner ev

Yukarıdaki ev Avustralya’da bulunuyor. Oldukça şık ve modern bir yapıya sahip olan bu konteyner ev, içerisinde yaşayan kişilerin sıcak kanlılığı ve açık görüşlülüğünü dışa vurur nitelikte. Konteyner evin üzerine dikkatle bakıldığında doğrusal çizgiler olduğu, bunun da renklerle eşsiz bir bütünleşme sağladığı görülebilir.

Tasarımcı, bu çizgiler sayesinde hem şık bir görünüm elde etmiş hem de evin olduğundan daha büyük görünmesini sağlamıştır. Bir garajı da bulunan bu üç katlı evin içerisinde balkon, veranda ve bodrum da vardır.

kirmizi metal konteyner ev
kirmizi metal konteyner ev

Yukarıdaki şık konteyner ev bir saklama kabını andırıyor, çünkü burada yaşayan kişilerin gününün büyük bir kısmını evin dışında harcaması gerekiyor. Konteyner evini stüdyo bir daire gibi kullanmak, doğayla bütünleşmek isteyenler için ideal bir tasarım olarak ikon haline gelen bu ev Yeni Zelanda’da bulunuyor.

Yine evin büyük, geniş penceleri olduğu görülebilir. Bu, hem enerji tasarrufu sağlıyor hem de kişilerin daha ferah bir ortamda yaşamasını mümkün kılıyor.

iki katli verandali konteyner ev
iki katli verandali konteyner ev

Bu, konteyner evin ne kadar güzel görünebileceğini gösteren harika bir tasarım. Göz alıcı bir şekilde yükselen bu konteyner ev büyük bir verandaya sahip. Gerek içi, gerek dışı oldukça büyük bir yaşam alanını mümkün kılan bu konteyner evin içerisinde merdiven de bulunuyor.

Zeminden tavana uzanan pencereler sayesinde kişiler enerji tasarrufunu maksimize ederken ferah bir ortamda yaşama imkanını da yakalıyor.

iki katli nakliye konteynerinden ev
iki katli nakliye konteynerinden ev

Benzersiz bir mimariye sahip bu ev oldukça canlı ve yaratıcı. Bir havuza da sahip olan bu konteyner evin geniş verandası kişilerin günün büyük bir kısmını dışarıda geçirmesini mümkün kılıyor. Doğayla eşsiz şekilde bütünleşen konteyner evin çevresiyle uyum sağlaması için özellikle kırmızı boyayla boyandığı, üst katın ise ahşap deseniyle sarmalandığı görülebiliyor.

Evin hemen yanında bir barbekü alanının olduğu da görülebilir. Havuzunun başında barbekü yapmak, yakınlarıyla hoş vakit geçirmek isteyen kişilerin konteyner ev sayesinde düşük maliyetle bunu yapabilmesi gerçekten de mümkün.

Tek Katlı Prefabrik Evler

Tek katlı prefabrik evler özellikle küçük alanda harikalar yaratmak, gününün büyük kısmını evinin dışında geçirmek isteyenler için harika bir tercih olacaktır.

tek katli oval prefabrik ev
tek katli oval prefabrik ev

Kişilerin tek katlı konteyner ev tercihi yapmasına neden olan en önemli etkenlerden birisi de maliyetlerinin diğerlerine nazaran çok daha düşük olmasıdır.

tek katli genis konteyner ev
tek katli genis konteyner ev

Tek katlı prefabrik evin talep edilen genişlikte inşa edilmesi mümkündür. Prefabrik ev üreticisi firmayla yapılacak görüşme sonrasında bilgisayar destekli programların sayesinde hayalini kurduğunuz tek katlı prefabrik ev tasarımına sahip olabilirsiniz.

Çok Katlı Prefabrik Evler

Yazının giriş kısmında prefabrik evlerin inşa edilen evlerden nasıl ayrılacağıyla ilgili bir iki paragraf bulunuyor. Bunun nedeni prefabrik evlerin gerçekten inşa edilen evlerden ayırt edilemiyor olmasıdır. Aşağıda yer alan üç katlı hazır ev, bu savı destekler nitelikte.

uc katli modern prefabrik ev
uc katli modern prefabrik ev

Çok katlı prefabrik evler de tıpkı diğer prefabrik evler gibi kısa süre içerisinde hazırlanıp monte edilebiliyor. Fakat bazı firmalar çok katlı prefabrik ev hazırlanması için ek süre talebinde bulunabiliyor.

iki katli havuzlu kuks prefabrik ev
iki katli havuzlu kuks prefabrik ev

Dolayısıyla çok katlı prefabrik ev siparişi vermeden önce ilgili imalataı gerçekleştirecek firmanın söz konusu evi ne kadar süre içerisinde bitireceğini mutlaka sormanız gerekiyor.

14 YORUMLAR

 1. Allah nasip ederse Çanakkale Biga’da bir arsa alıp, bu tarz bir prefabrik ev koymak istiyorum. Fiyatlara baktığımda gayet uygun. Sıfırdan temel atıp, inşaata girişmekten ise bu şekilde daha mantıklı.

  • Dediğiniz gibi prefabrik ev sıfırdan inşaata girmekten hem daha avantajlı hem de kısa sürede eviniz oluyor ?. Gönlünüze göre bir eviniz olur inşallah ?. Yaptirdiginizda tecrubelerinizi bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz.

 2. Prefabrik evler de ekstradan iç ve dış cephe kaplaması yapılıyor mu? Yoksa direkt malzemeler izolasyonlu bir şekilde mi üretiliyor. Bir tek bu soruyu merak ediyorum. Benimde Tuncay beyinki gibi bir projem var.

  • Prefabrik evlerde iç ve dış cephe kaplama hazır yapılmış bir şekilde geliyor. Fakat siz arzu ederseniz sonradan değişiklik yapabilirsiniz.

 3. Prefabrik evlerin en güzel avantajı anahtar teslim şeklinde teslim ediliyor olması. Mesela kocamla biz dağda olan arsamıza dekoratif bir prefabrik ev inşa ettirdik. Gerçekten konforlu ve güzel bir manzara sunuyor.

  • Sağlıkla, güzel günlerde prefabrik evinizde oturun inşallah ?. Fiyat, malzeme, kullanışla ilgili deneyimlerinizi paylaşırsanız çok seviniriz. Prefabrik ev yaptırmayı düşünen arkadaşlara fikir olabilir.

   • villa veranda modelleri örneği var mı elinizde aylin hanım, köy yerine villa tarzı ev yaptıracağız verandasına karar veremedim villa veranda modelleri örneği verebilirseniz çok güzel olur

    • Merhaba Çilek Hanım, çalışma planımız a aldım. Bi kaç gün içinde yayınlamış oluruz. Size bilgilendirme gelir. Modeller üzerinden konuşuruz.

 4. Acaba burdan beğendiğim bi prefabrik ev modelini yaptırabilirmiyim.Tam bizim arsaya göre tasarlanmış sanki. Prefabrik diyince aklıma hep aynı tip ve model geliyordu siteniz sayesinde baya ilgi çekici buldum sağolun.

  • Merhaba Ayşen Hanım, hangi prefabrik ev modelini beğendiniz merak ettim ?? Burda beğendiğiniz prefabrik ev modellerini tabi ki yaptırabilirsiniz. Umarım gönlünüze göre içinize sinen bir ev yaptırabilirsiniz.

 5. Hayallerimden biri de güzel bir manzaraya karşı, şöyle güzel bir ev kondurmak. Müthiş güzeller, hiç de farklı gözükmüyorlar. E fiyatı da daha uygunmuş, daha ne istenir? 🙂

  • Merhaba Nezaket Hanım, gönlünüze göre olsun inşallah ?. Prefabrik evler hem hesaplı hemde yapılması için uzun zaman beklemenize gerek yok ?. En çok hangi prefabrik ev modelini beğendiniz?

  • Merhaba Ali Bey, içeriğimiz prefabrik ev modelleri hakkında siz değerli ziyaretçilerimize alternatif fikirler sunmak için hazırlanmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz