Renkli 30 Balkon Dekorasyonu Fikri

8
1701
balkonda hamak
balkonda hamak

İç tasarıma daha çok önem verenler için balkonun pek bir anlamı yoktur fakat dekorasyondan uzak bir balkonun da iç dekoru anlamsız kılma gibi bir huyu vardır… Bu yüzden balkon dekorasyonu, dekora önem verenler için kesinlikle üzerinde salon kadar düşünülmesi gereken bir alan olarak öne çıkmaktadır. Siz de balkon dekorasyonunuzu baştan aşağı değiştirmek istiyorsanız ya da yenilikler katmak istiyorsanız, bu balkon dekorasyonu fikirlerine kesinlikle kulak asmalısınız!

Balkon dekorasyonu fikirleri çok önemli değişiklikler içermektedir. Bu değişiklikleri dikkate aldığınız takdirde, siz de iç tasarımınızı, balkon tasarımınızla bir araya getirip evinizi kusursuz bir hale getirebilirsiniz.

Balkon dekorasyonu nasıl yapılır diye bir soru sormanız mümkün. Sorularınıza yanıt vermek amacıyla renkli 30 balkon dekorasyonu fikrinden bahsedeceğiz.

1 – Balkon Duvarınızı Sadelikle Tanıştırın

Balkon tasarımları yapılırken en çok dikkat etmeniz gereken yerlerden birisi de balkon duvarınızdır. Balkon duvarı dekorasyonu nasıl yapılır diyorsanız ilk iş tercihinizi sadelikten yana yapabilirsiniz.

 

sade balkon duvarı
sade balkon duvarı

Balkon duvarınıza el işlemesi süslerden asabilirsiniz. Bunlar hazır tasarımlar kullanıp aynı şeyleri bir araya getirmenizi de engelleyecektir. Daha özgün, daha farklı bir balkon duvarı dekorasyonu nasıl yapılır diyorsanız el işlemesi örgüler sizin için uygun bir tercih olacaktır. El işlemesi örgüler sayesinde balkonunuzun sadeliğini de bozmaktan kaçınabilirsiniz.

2 – Heykelcikler ile Balkonunuza Sanat Katın

Balkonunuzda heykelcikler kullanarak balkonunuza sanatı taşıyabilirsiniz. Eğer sanatsal bir balkon elde etmek istiyorsanız kesinlikle tarihi heykelciklerden faydalanabilirsiniz. Fiyatları da çok yüksek olmuyor. Balkonunuzda birkaç tane heykelciğin olması, kitaplarınızla birlikte sanatsal bir balkon dekorasyonunun ortaya çıkmasını sağlıyor.

balkonda heykelcik
balkonda heykelcik

3 – Balkon Dolabında Uyumluluk

Balkon dolabı seçerken evinizdeki dolaplarla uyumlu olmasına dikkat edin. İç ve dış dekor arasında uyum yakalamak isteyenler özellikle bu fikri kesinlikle gözden kaçırmamalılar. Balkonlar için dolap modelleri içerisinde sadelik mi sizi cezbediyor, yoksa renklilik mi?

uyumlu balkon dolabı
uyumlu balkon dolabı

Örneğin evinizin içinde sade bir balkon dolabı tercihi yapmışsanız yine tercihinizi sadelikten kullanmalısınız. Beyaz bir dolaba karşılık balkonda beyaz bir dolap yeterli olacaktır. Eğer farklı renklerde bir balkon dolabı tercihi yapmışsanız da ona uygun bir tercih yapmanız en doğrusu olacaktır. Unutmayın, dekorasyonda uyum en önemli kriterlerden biridir.

4 – Kullanışlı Raflar Tercih Edin

Balkonunuzda dolap kullanırken dolabın çok yer kaplamamakla birlikte, işlevinin fazla olmasına dikkat edin. Yer kaplayıp, daha az rafı olan, kullanışsız raflardan uzak durun.  Özellikle küçük balkon dekorasyonu nasıl yapılır diyenler için bu kullanışlı raflar kesinlikle tercih edilmeli.

kullanışlı raflar
kullanışlı raflar

5 – Küçük Bir Balkona Sahipseniz Moralinizi Bozmayın

Her zaman büyük balkonların en iyi tasarımlara sahip olacağı önyargısını kırmalısınız. Küçük balkonlarda da harikalar yaratmak sizin elinizde. Balkon tasarımları üzerinde dikkatli bir şekilde hareket ederseniz, küçük ya da büyük fark etmeksizin doğru tercihler yapmanızla harika şeyler yaratabilmeniz mümkün hale gelebilir.

küçük balkon
küçük balkon

Küçük balkon dekorasyonu nasıl yapılır gibi sorular çok soruluyor, hadi bunu hep birlikte cevaplayalım. Küçük olan balkonunuza mini bir yatak koyabilirseniz, yazın keyfini çıkarırken, eğer kapalı bir balkon haline de getirmişseniz, kışın sanatsallığını yaşayabilirsiniz. Mini yatağı sadece yatak olarak düşünmenize gerek de yok, iki ya da üç kişinin oturabileceği bir koltuk haline de gelebilmektedir.

6 – Küçük Balkonunuzda Minimalizmi Yaşayın

balkonda minimalizm
balkonda minimalizm

Küçük balkonunuza illa mini yatak atma gibi bir şartınız yok. Küçük, şirin koltuklardan atabilir, ya da fiyat olarak da uygununu düşünerek, az yer kaplayan masa sandalye takımlarını da kullanabilirsiniz. Bunların küçüklüğü keyfinizi kaçırmasın. Minimal tasarımlı modeller, keyfinize keyif katacak!

7 – Doğayı Balkonunuzdan Mahrum Bırakmayın

Balkonunuzu tasarlarken doğayı balkonunuzdan esirgememelisiniz. Balkonunuzu doğa ile birleştirebilmek mümkün. Saksılar ile doğanın mükemmelliğini balkonunuzda yaşayın.

balkonda doğa
balkonda doğa

Saksıların rengi burada dikkat etmeniz gereken bir başka husus. Balkon tasarımlarında en çok gözden kaçırılan nokta böyle ufak detaylar… Detaylarda boğulmak anlamına gelmiyor bu kesinlikle. Uyum yakalamak isteyenler en ufak detaylara dikkat etmeli. Masa sandalyenize yakın saksılar seçerseniz daha hoş bir görüntü ortaya çıkabilir.

8 – Siyah-Beyaz Uyum

Renkli bir balkon yaratacaksınız diye siyah-beyazdan uzak duracaksınız diye bir şey yok. Siyah ile beyazın uyumu çoğu renklerden çok daha göze hoş görüntüler ortaya çıkarabiliyor. Siz de siyah-beyaz tasarımda, modern, şık ve sade bir balkon yaratmak için ilk adımları atabilirsiniz.

balkonda siyah beyaz
balkonda siyah beyaz

9 – Ahşapla Nostalji Bir Araya Geliyor

Balkon tasarımları arasında ahşapların yeri çok mühim. Ahşap tasarımlar nostalji hayranları için çok özel bir şekilde dizayn edilmektedir. Klasik ahşap modellerden yana tercih de yaparken, modern ahşap modeller de seçenekleriniz arasında yer alabilir.

ahşap mobilyalar
ahşap mobilyalar

10 – Balkon Kilim Tercihinizi Göz Alıcılıktan Yana Kullanın

Balkonunuzda kilim tercihi yaparken sadelikten uzaklaşın. Sadelik her zaman her yerde doğru tercih değil. Bu yüzden en azından kilim tercihinizde açık tonlu kilimleri tercih etmenizde yarar var. Zaten sade tasarlamış olduğunuz bir balkonda, renkli kilim kullanmak içinizi açmaya yarayabilir.

balkon kilimi
balkon kilimi

11 – Balkonunuzda Ekonomik Yenilikler Yapmanız Mümkün

İlla balkonunuz için yüklü miktarlarda harcama yapmak zorunda değilsiniz. Eğer bütçem kısıtlı fakat yaratıcı işler çıkarmak istiyorum diyorsanız, palet kullanmayı düşünebilirsiniz. Masa-sandalye takımı ya da oturma grubu tercih etmek yerine paletleri boyayıp, masa-sandalye yerine kullanabilirsiniz. Böylelikle hem yaratıcı bir dekor ortaya çıkarır, hem de ekonomik anlamda kazanç elde edebilirsiniz.

balkonda ekonomik tercihler
balkonda ekonomik tercihler

12 – Farklı Bir Işıklandırma Anlayışı Mümkün

Balkon dekorasyon fikirleri arasında yer alan farklı bir ışıklandırma tercihi yapmalısınız. Mesela birkaç tane ampulü korkuluklarınıza monte ederek, alttan ışıklandırma yaparak dekorasyon anlamında ilham verici işler ortaya koyabilirsiniz.

balkonda ışıklandırma
balkonda ışıklandırma

13 – Dağınıklık Her Zaman Kötü Değildir

Dağınıklığın her zaman kötü anlama geleceğini kim söyledi? Dekorasyon konusunda özgün şeyler ortaya koymak isteyenler için düzenli fakat dağınık bir görüntü ortaya çıkararak harikalar yaratabilirsiniz. Burada önemli olan dağınıklıktan çok, ışıklandırma. Işıklandırma konusunda dikkatli davranırsanız dağınıklık göze batmayacaktır.

dağınık balkon tasarımları
dağınık balkon tasarımları

14 – Çim Halı Tercih Edin

Eğer kilim kullanmak istemiyorsanız, ya da aynı şeylerden sıkıldıysanız çim halı kullanmak sizin için faydalı olabilir. Çim halı kullanarak balkonunuzda ufak değişiklikler yaratabilirsiniz. Çim halıdaki rengin koyuluğuna dikkat edin.

balkonda çim halı
balkonda çim halı

15 – Ahşaptan Farklılıklar

Sıradan ahşap tasarımlarının dışına çıkabilirsiniz. Özel yapım ahşap masa sandalyeleri kullanmak işinize yarayabilir. Bu konuda marangozlar muazzam işler çıkarabiliyorlar. İstediğiniz tasarımları özel olarak sipariş verebilirsiniz.

özel ahşap tasarımlar
özel ahşap tasarımlar

16 – Balkon Oturma Grubunuz Balkonunuza Renk Katmalı

Balkon oturma grubu üzerinde düşünmeniz gereken noktalardan birisi. Balkon oturma grubunuzun balkonunuza renk katmasına dikkat etmelisiniz. Renkli bir balkon dekore etmek istiyorsanız, içerisinde biraz sadelik ve fazlasıyla modernliği içeren modelleri aklınızdan çıkarmayın.

balkon oturma grubu
balkon oturma grubu

Ortada klasik, sade bir masa ve fazlasıyla göz alıcı balkon oturma grupları sizin işinizi görecektir. Hem klasik hem de rengarenk bir balkon tasarlamak sizin elinizde. Yeter ki bu fikirlerden şaşmayın.

17 – Balkonunuzda Renk Paleti Yaratın

Renkli bir balkon yaratmak herkesin hayali diyebiliriz. Balkonunuzda tüm renkleri kullanmak gibi bir fikir hiç aklınızdan geçti mi? Eğer geçmediyse de kesinlikle bunu düşünmelisiniz çünkü balkonunuzda oluşturacağınız renk paleti, balkonunuzu en çekici balkonlardan biri haline getirebilir.

renkli balkon dekorasyonu
renkli balkon dekorasyonu

18 – Balkondan Bahçeler

Eğer çiçek beslemeyi seviyorsanız balkondan mini bahçeler yaratabilirsiniz. Burada çiçekleri yoğunluklu olarak kullanacağınızı unutmayın. Eğer yoğunluğu sevmiyorsanız bu işe pek kalkışmayı düşünmeseniz iyi olur çünkü balkondan bahçe yaratmak o kadar da kolay değil! Eğer bazen karmaşa iyidir diyorsanız, bir dakika dahi düşünmeyin.

balkondan bahçeler
balkondan bahçeler

19 – Veranda Balkon Son Yılların En Çok Tercih Edileni

Veranda balkonlar son yıllarda çok tercih ediliyor. Peki veranda balkon dekorasyonu nasıl yapılır diye sorarsanız orası kolay! Veranda balkonlar için balkonunuza uygun bir şablon üzerinden tercih yapmanıza gerek yok. İstediğiniz ölçülerde, istediğiniz çeşitte veranda balkonlar tasarlanabiliyor.

veranda balkon
veranda balkon

Veranda balkon tasarımı nasıl yapılır gibi endişelere kapılmayın. Artık her şey çok daha kolay. Her şey isteklerinize göre tasarlanıyor. Mesela verandanın taşıyıcı kolonlarında ahşap ya da metali tercih etmek tamamen size kalmış bir şey. Eğer ahşap tercih edecekseniz, içerisini de ahşapla tasarlarsanız daha uyumlu bir balkon dekorasyonu elde edebilirsiniz, metal tercih edecekseniz de ahşap yerine daha modern mobilyalar iyi olacaktır.

20 – Balkonunuzun Duvarı Boş Kalmamalı

Balkonunuzun duvarını boş bırakmak dekorasyon anlamında büyük boşluklar yaratabilir. Balkon duvarınızdan en iyi şekilde faydalanmanız gerekiyor. Bunun için de ya uygun bir raf, ya da özel, kutulu raflara sahip tasarımlardan yaptırabilirsiniz. Bu tasarımlardaki tutacaklara saksılarınızı yerleştirmeniz de mümkün hale geliyor. Aynı zamanda belli başlı sanatsal tablolar da kullanabilirsiniz. Portre çizimler de duvarda çok hoş duruyor. Balkon duvarınızdan en iyi şekilde faydalanmaya çalışın.

balkon duvarı
balkon duvarı

21 – Piknik Tipi Balkonlar

Piknik tipi balkonlar da son zamanlar çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Çok fazla detayın olmadığı, her an tasarımını değiştirebileceğiniz, ufak-tefek mobilyalardan oluşan piknik tipi balkonları da seçenekleriniz arasına katmalısınız.

piknik tipi balkonlar
piknik tipi balkonlar

22 – Geniş Balkonlarda Hamak Vazgeçilmez

Balkonunuzda yeterli bir genişliğe sahipseniz hamak kullanabilirsiniz. Rahatına düşkün olanlar ve balkonda keyifli bir şekilde uyku çekmek isteyenler için hamak tercih edebilirler. Böylelikle balkonunuzda bahçe keyfi yaşayabilmeniz mümkün hale geliyor.

balkonda hamak
balkonda hamak

23 – Evinizin İçi ile Balkonu Birleştirin                        

Evinizin içiyle balkonu birleştirmek gibi bir fikre sahipseniz yapmanız gereken eğer yoksa balkonunuzu cama çevirmek olabilir! Cam balkon dekorasyonu yapmak isteyenler balkon tasarımında avantajlı bir konumda yer alıyorlar diyebiliriz.

Cam balkon dekorasyonu konusunda tercih size ait. Camınızı kaliteli seçmelisiniz, kırılgan bir cam başınıza büyük işler açabilir. Kaliteli bir cam tercihi yaptığınız takdirde rahatlıkla balkonunuzla evinizin içini dekoratif anlamda bütünleştirebilirsiniz. Cam balkonlar günümüzde yavaş yavaş zorunlu bir hale geliyor.

cam balkonlar
cam balkonlar

Cam balkon dekorasyonunda rahatlıkla balkonunuzu evinizin içiymiş gibi tasarlayabildiğinizden dolayı seçeneğiniz fazla diyebiliriz. Örneğin cam balkon dekorasyonunda en çok kullanılan şeylerden birisi televizyondur. Balkon duvarınıza bir televizyon yerleştirebilirsiniz.

Kapalı balkon dekorasyonu konusunda evinizin içerisiyle balkonunuz arasındaki fark uçurumsal olmamalı. Bu yüzden biraz da kapalı balkonunuzda oda hissiyatı yaratabilmeniz gerekli. Kitaplarınız için küçük bir dolap ve kendiniz için şahsi bir masa balkonunuzu odaya çevirmenize yardımcı olabilir.

24 – Kapalı ve Dar Balkonlarda Alternatifler

Kapalı balkon dekorasyonu yapmak istiyorsanız şanslınız çünkü seçenek probleminiz yok. Eğer dar bir balkona sahipseniz burada yapmanız gereken az mobilyayla, sade bir görüntü oluşturmak.

küçük balkon dekorasyonu
küçük balkon dekorasyonu

Çok fazla mobilya kullanma şansınız yok fakat doğru mobilyaları tercih ederseniz, az malzemeyle çok iş yapabilirsiniz.

kapalı balkonlar
kapalı balkonlar

25 – Z Tipi Raf Kullanımı

Balkon dekorasyonunda her geçen gün çeşitler artıyor. İnsanlar artık evinin içinde olduğu kadar balkonunda da farklar yaratmak istiyor. Siz de bu fark yaratmak isteyenler arasında yer aldığınızı düşünüyorsanız bu konuda yapmanız gereken doğru malzemeler kullanmak. Mesela yeni çıkan “Z tipi” raflar çok kullanışlı. Bu rafları ister kitaplık, ister saksılık, ister de başka eşyalarını koyabileceğiniz bir dolap olarak kullanın fark etmiyor. Eğer L koltuk da alırsanız, Z tipi raflar ile çok güzel bir görüntü elde edebilirsiniz.

z tipi raf
z tipi raf

26 – Geniş Balkonlarda Dekorasyon

Balkonunuzun geniş olduğunu düşünüyorsanız, balkon masa sandalye konusunda daha seçici olabilirsiniz. Dar balkonlarda masa sandalye pek söz konusu olan bir tercih değil. Bu konuda istediğiniz modelleri tercih etmek size kalmış bir şey.

modern balkon mobilyaları
modern balkon mobilyaları

Balkon masa sandalye konusunda ya böyle geniş, sade ve ekonomik bir tercihten yana tercih yapacaksınız ya da daha modern, daha renkli bir tercihten yana hakkınızı kullanacaksınız. Tabi ki dekorasyon konusunda sadeliği arayanlar için en uygunu hasır sandalyeler.

geniş balkon tasarımı
geniş balkon tasarımı

Balkon mobilyaları olarak yukarıdaki hasırlı dekorasyonun aksine daha modern seçenekler yok değil. Balkon mobilyaları zaten en seçici olmanız gereken yerdir. Bu seçiciliğinizi doğru değerlendirdiğiniz takdirde dekorasyonun zaten yarısını halletmiş olursunuz.

27 – Rengarenk Çiçekler Kullanın

Aynı tipte çiçekler kullanmaktan kaçınınız. Bu yüzden farklı renklerde çiçekler ile zengin bir balkon görüntüsü verebilirsiniz. Yine yukarıda da belirttiğimiz gibi saksılar konusunda da aynı tip renkteki saksılardan kaçınmalısınız. Rengarenk balkon yaratmak için doğru dokunuşlar yapmak çok önemli.

rengarenk çiçekler
rengarenk çiçekler

28 – Ekstra Bir Odanız Daha Olsun

Balkonunuzda ekstra bir alan açmak istiyorsanız onu oda gibi tasarlamak iyi olacaktır. Oda gibi tasarlamak için misafir odası üzerinden gidebilirsiniz. Misafir odası dekore ediyormuşçasına düşünürseniz hem balkon dekorasyonunuzda kaliteyi elde edersiniz hem de gereken özeni de göstermiş olursunuz.

balkondan oda tasarımı
balkondan oda tasarımı

29 – Balkonunuzda Romantizmi Doruklarda Yaşayın

Balkonunuzda romantizmi her şeyiyle yaşamak mümkün. Balkonunuzu romantizmle tanıştırmak için sıradan mobilyaları unutun. Büyük masalar kullanmayı da unutun. Küçük bir masa, renkli çiçekler ve puf yastıklar kullanın ve ışıklandırma konusunda da yuvarlak lambalar tercih edin.

balkonda romantizm
balkonda romantizm

30 – Balkonunuzu Çalışma Alanı Yapabilirsiniz

Balkonunuzu sadece oturmak, vakit geçirmek için değil, iş alanı olarak da kullanabilirsiniz. Özellikle işlerini evinden yürütebilenler için balkonunuzu buna göre tasarlamak çok hoş olabilir. Dışarıya çıkmadan, ne de evin içinde bunalmadan, yuvarlak, ahşap bir masa, birkaç saksı, renkli çiçekler ve ahşap bir sandalyeyle kendinize harika bir iş alanı yaratmanız mümkün.

balkonda iş alanı
balkonda iş alanı

Bu iş alanınızda motivasyonunuzu yükseltecek çiçekler seçmeniz çok önemli. Sadelikten uzak durun, rengarenk bir görüntü elde etmeye özen gösterin. Balkonunuzu, işinizi gerçekleştirirken sizi bunaltacak bir mekan haline getirmekten çok, size zevk verecek ve huzur sağlayacak bir mekan haline getirmek daha doğru bir tercih olacaktır.

Renkli 30 balkon dekorasyonu fikrini sizinle paylaştık. Balkon dekorasyonu yaparken önerilenleri sizin için derlemiş olduk. Bu öneriler doğrultusunda hareket ettiğiniz takdirde, balkonunuz ister geniş, ister dar olsun fark etmeksizin harikalar yaratabileceksiniz. Yeter ki fark yaratmak isteyin.

Klişeleşmiş mobilyalardan uzak durmak çok önemli. Eğer nostaljik bir kişiliğe sahipseniz tabi ki tercihlerinizi bu yönde yapabilirsiniz ama yine de dediğimiz gibi fark yaratmak çok önemli. Balkonunuz evinizin dünyaya açılan büyük penceresi diyebiliriz. Burada geçireceğiniz vaktin keyifli geçmesini sağlamak sizin elinizde olan bir şey. Sadece hava almak için balkonu kullanmayın. Yeri geldiğinde balkonunuzu bir iş alanı haline getirin, yeri geldiğinde balkonunuzda romantizmi yaşayın. Çok işlevli bir balkon yaratın. Portatif mobilyalar tercih ederseniz eğer sürekli değiştirebileceğiniz bir balkon elde edebilirsiniz.

Evinizin her köşesine özen gösterin. Emin olun banyosundan, balkonuna kadar her bir köşesi önem arz ediyor. Dekorasyonda önemsiz diye bir şey yok. Detay çok önemli bir olgu. Detaylarda boğulmayı düşünmek yerine detaylar içerisinde zenginlikler elde etmeyi düşünün. Harikalar yaratacağınıza inanıyoruz, siz de inanın ve başarın!

8 YORUMLAR

  1. Modellerin hepsi birbirinden güzel ama artık yeni yapılan evlerde bu kadar büyük balkon bulmak imkansız. Hemen hemen hepsi Fransız balkon şeklinde…

  2. Balkonda hamak ya da salıncak olmasını çok istiyorum. Maalesef şu anki evimizde bu mümkün değil ama Allah nasip ederde büyük balkonlu bir evimiz olursa ilk işim bunu yapmak olacak.

  3. Yaa çok güzel balkonlar var gerçekten. Ve en çok katıldığım şey de balkonda bitkilere yer vermek kesinlikle. Bitkilerle uğraşmayı çok seviyorum ve her yere de yakışıyorlar.

  4. sanat halı yuvarlak modelleri gören oldu mu hanımlar, satın almayı düşünüyorum ama fikir sormak istedim sanat halı yuvarlak modelleri beğendim gerçekten yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz