Renkli Avizeler

3
946

Renkli avizeler ile yemek odalarınızı hareketlilik katalım. Tavanda renklilik ve evinizde ışıltı aydınlatmaya heyecanınızı katmanın tam zamanı. Sıradanlıktan uzak hareketli tasarımlarla birbirinden güzel fikirler sunuyoruz sizlere.

Renkli Taşlı Avizeler

renkli-avizeler

Cıvıl cıvıl renklerden oluşan avize tasarımları içinizi kıpır kıpır yapıyor değil mi? Yemek odanızda yada evinizin diğer odalarında sade renklerden yana değilseniz aydınlatma için bu renkli avizeyi avizeyi tercih edebilirsiniz.

renkli-avizeler-1

Renkli kabarcıklar hoşuna gitmediyse gökkuşağı güllerine ne dersiniz? Yukarıdaki avize modelimize göre daha gösterişli duruyor. Her biri farklı renklerden oluşan güllerle romantik ışıklar yayın sıcacık yuvanıza.

renkli-avizeler-2

Sadece çiçek motifleri yok elbette. Hayal dünyanızı genişletin ve evlerinizde yaprak desenli avizeye yer verin. Bu renkli avize tasarımlarıyla doğadan her bir parçayı getirin odalarınıza.

renkli-avizeler-3

Tek renkten yanaysanız kırmızı gibi canlı bir ton tercih edebilirsiniz. Dekorasyonda kırmızı aksesuarlara yer vererek uyum yakalamayı unutmayın.

renkli-avizeler-4

Tabi ki tek renk olarak sadece kırmızı yok seçeneklerimiz arasında mavi çiçeklerden oluşan bir buket var. Doğanın bütün renklerini görebilirsiniz bu aydınlatmalarda.

Renkli Cam Avizeler

renkli-avizeler-5

Yemek odalarınıza, salonlarınıza gösterişi getirmenin tam zamanı. Renkli cam ve boncuklardan oluşan avize tasarımı eminim bütün misafirlerinizin dikkatini çekecek. Odalarınızı hareketlendirmek için tek başına yeterli tasarımlar.

renkli-avizeler-6

Taşlı avizelerde olan modellerimiz gibi renkli cam avizelerde de tek renk seçimi yapabilirsiniz. Açık mavi tonlarından oluşan renkli cam avize ile güzel bir aydınlatma sağlayabilirsiniz.

renkli-avizeler-7

Çiçeklerden ve yapraklardan sonra üzüm taneleri karşılıyor bizleri. Bu avizelerle evinizde baharı yaşayabilirsiniz. Fotoğraflarımıza bakmaya devam ederken biraz da avizenin tarihçesi hakkında konuşmak istiyorum. Öncelikle Avize ne demektir? Bu soruyu cevaplayalım isterseniz. Farsça’da “asılan şey” demektir. Avize ilk ortaya çıktığı zamanlarda doğu ve batı medeniyetlerin kendine has özelliklerine barındırırken sonralarda ortak bir kültür haline gelmiştir. Avizenin kullanıldığı dönemlerde daha çok mumla aydınlatma sağlanırken günümüzdeki gibi özelliklere sahip olması batı dünyasındaki gelişmeleriyle sağlanmıştır. Bir fotoğraftan sonra İslam ülkelerinde nasıl gelişmiş ona bakalım.

renkli-avizeler-8

Aynı dönemlerde İslam ülkeleri aydınlatma için kandilleri kullanmışlar. Daha sonraları geniş ve gölgesiz bir aydınlatma sağlamak için üzerinde daire şeklinde asma kandiller bulunan kubbeli mimariler yapmaya başlamışlar. Bu asma kandiller ilk zamanlarda tek bir çember halindeyken daha sonraları alttan üstte doğru gittikçe küçülen çemberler yapmaya başlamışlar. Böylelikle daha fazla kandil taşıyan top kandiller ortaya çıkmış. Batı medeniyetlerinde ise asma kandil yerine mum kullanıldığından farklı avize şekillerinin ortaya çıkmasını etkilemiştir. Tarihçeye göre ilk mum avize 11. yy da bir kilisede kullanıldığı bilinmektedir. Üst üste gelen çemberde bulunan mumların birbirini eritmesinden endişe edildiği için kollu avize modelleri geliştirilmiştir. Yani kollu şamdanları olan ve çapraz olarak bir merkeze zincirlerle birleşen modeller ortaya çıkmış. Elektriğin ortaya çıkmasıyla kullanılan ampullere tarihi geçmişini yansıtması amacıyla mum ve mum alevi görünümü kazandırılmış. İlk zamanlarda bitki motifleriyle ortaya çıkan avizeler farklı desenlerle günümüze kadar gelmiş ve oldukça çeşitlilik göstermiştir.

 

3 YORUMLAR

    • Merhaba Özlem Hanım,
      Renkli avizeleri uluslar arası online satış sitelerinde bulabilirsiniz. Ne yazık ki Türkiye’de karşılaştığım bir model değil. Türkiye’de yazıda kullandığımız çeşitlere yakın modeller görürsek sizleri bilgilendirelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz