Salon Dekorasyonuna Farklılık Katacak 20 İyi Fikir

2
1077

Şıkır şıkır, gösterişli ve insana kasvet veren salon dekorasyonlarını bir türlü sevemedim. Salon dekorasyonunda farklılık arayışında olduğunuza göre muhtemelen sizde sevmediniz. Eeee o zaman ne duruyorsunuz kolları sıvayın 🙂 Gelsin sıcacık ve fark yaratacak salonlar.

  1. Küçük Detaylarla Mizah Ekleyin

Gülmek eminim kimseyi rahatsız etmez. Salon dekorasyonunda farklılık istiyorsanız bunu küçük detaylarla yapabilirsiniz. Mesela koltuklarınızda yastık seçimini, sıradan desenli yada tek düze renklerden oluşan yastıklar yerine sizi güldüren ve şaşırtan tasarımlardan seçebilirsiniz.

2. Doğallık Candır 🙂

Son yıllarda bildiğiniz üzere rustik dekorasyon moda olmaya başladı. Bu yüzden mobilya üreticileri daha doğal tasarımlara yönelmeye başladı. Özellikle konsept mağazalarda bu tarz mobilyalara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

3. Sanatsal Bir Tablo Asın

Salon dekorasyonunda farklı aksesuarlar kullanmaktan çekinmeyin. Bu sanatsal bir tabloda olabilir. Hatta aynı tarz birden fazla tabloyu aynı duvarda dekore edebilirsiniz.

4. Tarz Bir Aydınlatma SeçinBir çok dekorasyon tarzını aynı anda kullanmayı seviyorsanız o zaman eklektik dekorasyon tarzı tam size göre. Aydınlatmada var olan salon dekorasyon tarzının dışına çıkın ve salonunuzda fark yaratın.

5. Duvar Kağıdı ile Vurgu Yapın

Duvar kağıdını salon duvarlarınızın tamamında kullanmak yerine sadece bir duvarda kullanarak vurgu yapabilirsiniz. Siyah, bej ve beyazlardan oluşan salon dekorasyonuna yeşil renk duvar kağıdı ile vurgu yapabilirsiniz.

6. Hadi Biraz Aralara Sarı Serpiştirelim 🙂

Dekorasyonda ana renk olarak değil ama böyle aralardan sıcacık patlayınca seviyorum sarıyı. Sarı renk benim gözümde evin yaramaz çocuğu gibi o olunca ayrı bir sıcak ayrı bir tatlı oluyor dekorasyon.

7. Ortaya Rustik Bir Sehpa Atın

Palet mobilyalardan yapılan tasarımlar son zamanlarda moda olmaya başladı. Daha doğrusu artık moda olan şey daha doğal daha eski görünen mobilyalar. İnsanlar klasik tasarımlar dan sıkıldı ve bu yüzden de ev dekorasyonunda daha doğal objeler kullanmak istiyor. Sıkıldıysanız atın bir palet sehpa sıkıntınız geçsin 🙂 Oh bir de mis gibi bir Türk kahvesi ısmarlayın benden olsun 🙂

8. Salonunuzu Renklerle Dans Ettirin 

Salon dekorasyonu sıradışı olsun diyorsanız şüphesiz ki tarz eklektik. Modern, vintage, retro, rustik dekorasyon araçlarını bir araya getirin. Nasıl mı? Rustik bir kitaplık koyun kenara, ortada renkli modern bir sehpa olsun,  retro bir aydınlatma olsun koltuk kenarında renkleri de stilleri de özgürce kullanın.

9. Duvarlarda Niş Kullanın

Salon dekorasyonunda farklılık yaratacağınız bir başka fikirde duvarlarda niş kullanmak. Mesela TV ünitesi arkasında, koltuk arkasında salon girişinde niş kullanarak içini dekorasyona uygun aksesuarlarla süsleyebilirsiniz.

10. Koltuklarda Şal Kullanın

Koltuğunuza evinizde bulunan basit bir şalı şekilde ki gibi atabilirsiniz. Tekli, ikili yada üçlü koltuk hiç fark etmez birinde kullanın. Ama dikkat edin hepsinde kullanmayın.

11. Çeyiz Sandığınızı Çıkarın

Orta sehpa almak yerine salon dekorasyonunda çeyiz sandığınıza yer verin. Renkleri dekorasyona uymuyorsa boyayın.

12. Hayal Gücünüzü Zorlayın

Ailenizle ve misafirlerinizle hoşça vakit geçireceğiniz farklı oturma alanları oluşturun.

13. Sıcacık Bir Yemek Alanı Oluşturun 

Büyük yemek odaları yerine orta sehpa etrafında minderlerden oluşturduğunuz sıcacık bir yemek alanınız olsun.

14. Renkli Bir Halı Kullanın

Rengarenk bir halı atın ortaya hatta aynı renklerin kullanıldığı bir pano asın duvara.

15. Bitkilerden İlham Alın

Dekorasyona hem sıcaklık hemde doğal bir hava katacak canlı bitkiler kullanmaya çalışın. Hatta bu alanda özel bir aydınlatma kullanın.

16. Tavan Dekorasyonuna Farkınızı YansıtınTavan dekorasyonunda boya, alçıpan gibi alışılmış modeller yerine ahşap kullanın.

17. İlginç Bir Kitaplık Kullanın

İlginç bir kitaplık fark yaratmak için iş görür.

18. Duvarlarda Özgür Objelere Yer Verin 

Duvarlarınızda dikkat çekici farklı aksesuarlar kullanın.

19. Renkli Berjerler Kullanın20. Kendinizden Bir Şeyler EkleyinFarklı ve sıcak bir salon dekorasyonu için kendinizden bir şeyler ekleyin. Mesela, duvara aile fotoğraflarından oluşan güzel bir albüm yapın. Salon dekorasyonuna dair daha fazla öneri görmek isterseniz salon dekorasyonu başlıklı kategorimizdeki diğer yazılarımızı inceleyebilir, görüş ve önerilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Gerçekten iyi fikirler. Bazıları biraz pahalı olabilir ama uygulanabilir olanlar da var. Mesela renkli bir halı fikri çok hoşuma gitti, hareketlilik katmış salona. Ya da kitaplık, çok çeşitli kitaplık tasarımları görmüştüm sitenizde. Ama en sevdiğim bitkiler, renk katıyorlar bence 🙂

    • Merhaba Esin Hanım, salon dekorasyonunda bitkiler dekorasyona hayat veriyor. Renk ise dediğiniz gibi heyecan ve hareket katıyor. Siz salonunuzda hangi renk kombinlerini kullandınız?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz