Salon Dekorasyonunda Aksesuar Kullanımı

6
1137

Salon dekorasyonunda en çok dikkat ettiğimiz şeyler mobilyaların yeri ve renkleridir. Halbuki salonlarımızda kullandığımız aksesuarlara da doğru bir dekorasyon için dikkat etmemiz gerekir. Peki salonumuzda kullanabileceğimiz aksesuarlar nelerdir ve nasıl kullanabiliriz sizler için seçtiğimiz dekorasyon modelleriyle inceleyelim isterseniz.

1.Bitkileri Kullanmaya Çalışın

Canlı, yeşil, doğal bir bitki bence hemen hemen her salonda kullanılmalıdır. Çünkü salon, ailenin birlikte keyifli vakit geçirebileceği bir oda olmalıdır. Bunun için de salon dekorasyonu sıcak ve ferah olmalıdır. Sıcak ve ferah bir salon için kullanabileceğiniz en güzel aksesuar ise saksıda güzel bir bitkidir.

2.Göz Yormayan Bir Halı Seçin

Ailenizin ve misafirlerinizin gözünü yormayan bir halı seçmeye çalışın. Çünkü salonlar en fazla vakit geçirdiğimiz alanlardır. İnsanı yoran bir salonda kimse oturmak istemez ve keyifli vakit geçiremez.

3.Kendinizden Bir Şeyler Ekleyin

Salonunuzda sıcak bir ortam yaratmak istiyorsanız kendinizden bir şeyler eklemelisiniz. Mesela aile fotoğraflarını salon duvarınıza asabilirsiniz. Salon duvarlarınızda yeterli alan yoksa uygun mobilyalar üzerinde çerçeve ile koyabilirsiniz. Bu tarz küçük ayrıntılara pek çok insan dikkat etmez. Halbuki soğuk bir salonda kimse oturmak istemez.

4. Ortada Güzel Bir Sehpa Kullanın

Salon dekorasyonun en önemli aksesuarlarından biri de sehpalar. Salonunuz için güzel bir sehpa seçerek salonlarınızı daha şık bir görünüm kazandırabilirsiniz. Örneğin, ortada iki farklı boyut ve renkte sehpayı şekildeki gibi birlikte kullanarak salonunuzda farklı bir tarz yaratabilirsiniz.

5.Perde Seçiminde Cesur Renkler Tercih Edebilirsiniz

Perde, salonunuza karakter verecek önemli aksesuarlardan biridir. Farkı ve çekici bir salon dekorasyonu için perde de cesur renkler tercih edebilirsiniz. Örneğin mor koltuklar kullandığınız salonda yeşil bir perde kullanabilirsiniz. Tabi perde arka planda kalsın diyorsanız düz ve beyaz, krem gibi nötr renkler tercih etmelisiniz.

6. Dekorasyona Uygun Lambalar 

Seçeceğiniz aydınlatma ile dekorasyona farklı bir duruş ekleyebilirsiniz. Hatta aydınlatmada dekorasyon tarzınızın dışında bir seçim yaparak salonda eklektik bir hava yakalayabilirsiniz. Örneğin, bu tarz bir aydınlatma modern bir salon dekorasyonuyla pek ala uyumlu olabilir.

7. Dekorasyonda Farklı Öğeler Kullanın

Küçük dekoratif bir tepsi ile salonunuza farklı bir hava katabilirsiniz. Salonda kullandığınız orta sehpa yada pufun üzerine dekoratif bir tepsi ve içerisine mumluk gibi bir takım aksesuarlar koyarak süsleyebilirsiniz.

8. Yastıklarla Salonlara Farklı Dokunuş

Misafirlerinizin ve ailenizin salonda daha rahat edebilmesi için koltuklarda ekstra yastık kullanabilirsiniz. Hem konfor hem de güzel bir dekorasyon için koltuklarda yastık kullanmaktan çekinmeyin.

9. Koltuklarda Şal Kullanabilirsiniz

Güzel bir şal da salonda kullanabileceğiniz aksesuarlar arasındadır. Salonunuzda içinize sinen bir dekorasyon istiyorsanız kesinlikle kendi tarzınızı yansıtmayı ihmal etmeyin. Salon dekorasyonuna dair daha fazla öneri görmek isterseniz salon dekorasyonu başlıklı kategorimizdeki diğer yazılarımızı inceleyebilir, görüş ve önerilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

6 YORUMLAR

  1. Aksesuar kullanımı salon başta olmak üzere evin her bölümünde gerekiyor. Fakat biz toz alırken zorlanmayalım diye pek önemsemiyoruz bunu 🙂 Bence kesinlikle kullanmak gerekiyor.

  2. salon masaüstü aksesuarları önerisi olan var mı hanımlar, salonumda büyük ahşap kahverengi bir masa var ama salon masaüstü aksesuarları olarak ne kullanayım fikrim yok vazo kötü görünüyor köy evi gibi görünmesini istiyorum teşekkürler

    • Merhaba Filiz Hanım, masa üstünde kütük altlıklar üzerine konulmuş mumluklar yada küçük bonsai ağacı saksıda küçük bitkiler ile dekore edebilirsiniz. Yada çiçekli bir tepsi içerisine konulmuş dekoratif şampanya bardakları kullanabilirsiniz. https://www.yemekodasi.com/15-muhtesem-vintage-salon-dekorasyonu/ yazımızdaki modelleri bir inceleyin isterseniz. Seçtiğimiz salon dekorasyonu modelleri içerisinde genellikle masa üzerinde aksesuarlara yer verilmiş. Umarım ilham verici olur 🙂

  3. Acaba orta sehpa ve halı seçimi konusunda önerileriniz var mı ya da böyle de bir konu yapabilir misiniz? Mesela hangi renklerle hangi halılar daha uygun olur gibi bir içerik olsa çok güzel olurdu bence 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz