Sehpa Boyama

4
1350

Bugün misafirlerimize ikramlarımızı sunduğumuz sehpaları boyayarak yenileyeceğiz. Eminim bu dönüşümleri görünce renginizi seçip boyamaya başlayacaksınızdır. “Hımmmm… hangi renk yapsam” diye düşünüyorsanız seçtiğimiz tasarımlar sizlere ilham olabilir. Kolay gelsin!

Eskitme Sehpaya Dönüşüm

ÖNCE

sehpa-boyama

SONRA

sehpa-boyama-1

İsterseniz düz boyamak yerine son zamanlarda moda olan eskitme tekniği uygulayabilirsiniz. Eskitme tekniği için ahşap eskitme nasıl yapılır başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Bu uygulama bir arkadaşımın yaptığı tasarım. Ben onun ağzından sizlere anlatmaya çalışacağım. Önce mobilyada bulunan parlak boyayı zımpara ile çıkartıyoruz. Beyaz boya ile astar çekip tekrar beyaz ile iki kat boyayarak silerek eskitme tekniği uyguluyoruz.

sehpa-boyama-2

Sehpa ayaklarına da siyah ahşap boyası ile eskitme tekniği uyguluyoruz. Bakımsız klasik bir sehpadan modern eskitme sehpaya dönüşüm gördüğünüz gibi sadece boya masrafı kadar.

Modern Çizgilere Dönüşüm

ÖNCE

sehpa-boyama-3

SONRA

sehpa-boyama-4

Bu sehpa ise bizim yaptığımız projedir. Oldukça renkli ve sevimli görünüyor. Hareketli bir salon yada oturma odası düşünüyorsanız alternatif bir fikir. İlk adım, sehpa için istediğimiz bir desen bulmak. Sonrası ise renk seçimiyle boyamak.

sehpa-boyama-5

Sizde bizim yaptığımız gibi baklava dilimleri düşünüyorsanız sehpanın kenarlarından orta noktasını bulmanız gerekiyor.

sehpa-boyama-6

Renkli ressam bandı ile belirlediğiniz orta noktadan şekildeki gibi yapıştırıyor ve baklava deseni elde ediyoruz.

sehpa-boyama-7

İç içe geçmiş baklava desenleri elde etmek içinde ilk şeklimizin bütün kenarlarını baz alarak eşit aralık olacak şekilde paralel doğrular belirliyor ve bant ile yapıştırıyoruz. Bant yapmamızın nedeni bantlı bölgelerin sehpanın kendi rengiyle kalmasını istememizdir.

sehpa-boyama-8

Şekildeki gibi sehpaya tamamen bant yapıştırarak deseni elde ediyoruz.

sehpa-boyama-9

Sehpanın kendi rengi koyu olduğu için beyazla astar çekmemiz gerekiyor. Çünkü açık renk boyalar seçtiğimizde başarılı bir boyama elde edemeyiz. Şekildeki gibi tamamen beyaz ahşap boyası ile astar çekiyoruz. Silindir fırça tercih ederek daha hızlı boyayabilirsiniz.

İlgini Çekebilir:   Eski Mobilyalar Nasıl Boyanır?

sehpa-boyama-10

Evet zemin hazır artık istediğiniz renklerde boyayabilirsiniz. Şimdi sırada renkleri seçmek. Sizde bu tasarımda olduğu gibi, eflatun, turuncu, sarı, krem ve bebek mavisi tonlarını seçerek boyayabilirsiniz.

sehpa-boyama-11

Bantların yeri kaybolmuş gibi duruyor. Fakat dikkatli baktığınızda çizgileri görebilirsiniz. İlk bant çizgisinden mavi ile başlayabilirsiniz. Şimdilik tam orta kısmı kalsın son duruma göre renk seçerek boyarız.

sehpa-boyama-12

Sırada turuncu, sarı, eflatun krem ve tekrar mavi ile boyama işlemini bitiriyoruz. Çizgiler hafif taşabilir sorun değil. Çünkü birazdan bantları çıkardığımızda kötü durmayacağını sizde fark edeceksiniz.

sehpa-boyama-13

Boya kurumadan yapıştırdığımız bantları yavaşça kaldıralım. Boyanın kuruması için en az 5-6 saat bekleyelim.

sehpa-boyama-14

Dilerseniz siyah rötuş kalemi ile çizgileri düzeltebilirsiniz. Bence kaleminiz varsa daha estetik bir görüntü elde etme açısından rötuş yapabilirsiniz. Yaptığınız emeğin boşa gitmesini istemiyorsanız boyanın kuruması için tavsiye edilen bekleme süresi 12 saattir. Tabi siz en az boya üzerinde yazan bekleme süresine uymayı ihmal etmeyin.

sehpa-boyama-15

Sehpamızın boyası kurudu ve hazır. Çok yorulduk değil mi. Ohh.. sehpamıza ayaklarımızı uzatalım bide yorgunluk kahvesi dinlenelim artık 🙂 Bence şahane sizce nasıl olmuş? Fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.

 

4 YORUMLAR

  1. Bende hep bu desenleri nasıl bu kadar düz yaptıklarını düşünüyordum. Meğersem bant yardımı ile yapılıyormuş. Masa için değil de ben dolaba bu uygulamayı yapmak istiyorum.

  2. Ne tarz boyalar kullanmamız gerekiyor peki bunları yapmak için? Mesela ahşap değil de başka bir malzemeden yapılsa sehpamız, boya çeşidi de değişmesi gerekir değil mi? Çok anlamıyorum da bu işlerden, size güveniyorum ama 🙂

    • Merhaba Gülden Hanım, çok farklı yüzeylerde kullanabileceğiniz multisurface boyalar var. Bu tarz boyalarla sehpalarınızı boyayabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum yazın!
Please enter your name here