8 Adımda Stor Perde Nasıl Yıkanır?

4
890
stor perde temizliği
stor perde temizliği

Tül, perde ve fon üçlüsüyle uğraşmak isteyenler genelde evlerinde stor perde tercih ediyor. Stor perdenin en büyük avantajı tek parça olması ve perdenin uzunluğunu camınıza göre dilediğiniz gibi ayarlayabilmek. Dezavantajı ise normal perdeleri makineye atarak yıkayabiliyorsunuz. Ama ne yazık ki stor perde yıkamak için aynı halı yıkama gibi ya bir firmaya vereceksiniz yada sizler için aşağıda yazdığımız adımları takip ederek evlerinizde kendiniz yıkayabilirsiniz. 

Stor perde yıkamak için banyonuzda yeterli büyüklükte küvet yoksa perdeyi hiç çıkartmadan nemli ve sabunlu bir bezle silerek de temizleyebilirsiniz. Ama bu tabi ki yıkamak kadar daha temiz bir sonuç vermeyebilir. 

ADIM 1 

Stor perde yıkamak için temizlik malzemelerini hazırlayın. Banyo fırçası, bulaşık deterjanı, zorlu lekeler için giysi, halı gibi alanlarda kullanılan leke çıkarıcı ve su dolu bir küvet.

ADIM 2 

stor perde demontaj
stor perde demontaj

Stor perdenizi montaj yerlerinden dikkatli bir şekilde çıkartın. Stor perde yıkamak için banyo küveti yeterli büyüklükte değilse perdenizi ikiye katlayın. Banyonuzda küvet yoksa yada yeterli büyüklükte değilse, perdeyi banyonuzun zeminine serin. 

ADIM 3

Küveti ılık su doldurun ve çok az bulaşık deterjanı ekleyerek suyu köpürtün. Deterjan yada sabun dışında kimyasal kullanmayın. Çünkü sert kimyasallar perdenin rengine yada üzerinde bulunan desenlerine zarar verebilir. Deterjan yada sabunla çıkmayan lekeler için giysiler üzerine sıkılan leke çıkartıcı var. Bu tarz ürünleri deneyebilirsiniz. Giysiler üzerinde kullanıldığı için perdenin kumaşına ve rengine herhangi bir zararı olmayacaktır. 

ADIM 4

küvet içinde stor perde
küvet içinde stor perde

Zorlu lekelere leke çıkarıcı sıkıp, stor perdeyi dolu küvetin içine koyun. En az 2-3 saat küvette bekletin. Dediğim gibi küvet imkanı yoksa, deterjanlı suyu bir leğene hazırlayın. Temizlik bezini cam silme ıslaklığında ayarlayın ve perdenin her yerini çok fazla kuvvet uygulamadan silin. Küvet imkanınız varsa kesinlikle çok kolay yöntem. Lekelere güç uygulamadan sadece deterjanlı suda bekleterek lekeler çıkar mı demeyin. Çıkıyor hem de çok kolay zahmetsizce çıkıyor. Tecrübeyle sabittir 🙂 

ADIM 5 

Stor perdeyi 2-3 saat beklettikten sonra küvetten çıkartın. Yumuşak kıllı bir fırça kullanarak perdenin her iki tarafını hafifçe fırçalayın. Bu işlemi perdenin her iki yüzüne de soldan sağa olacak şekilde uygulayın. Stor perde yıkama işlemini halı yıkama gibi düşünebilirsiniz. Fırçalama işlemini yaptığınız yerleri katlayarak devam edebilirsiniz. Bu sayede fırçaladığınız yerleri tekrar tekrar fırçalamamış olursunuz.

ADIM 6

stor perdeyi bezle temizleme
stor perdeyi bezle temizleme

Artık stor perdeye temiz su ile durulama işlemi uygulayabilirsiniz. Duşluğun fıskıyesi yada hortumla stor perdeye su tutarak deterjandan arıtın. Deterjan ve leke çıkarıcı kalıntılarından perdenizin arındığına emin olun. Durulama işlemini olabildiğince uzun tutun. Stor perdeyi çıkarmadan uyguladığınız temizlik aşamasında yapmanız gereken hafif nemli bir bezle perdedeki deterjan kalıntılarını götürmek. 

ADIM 7

Stor perde yıkama işleminden sonra kurutmanız gerekecektir. Bu işlem açıkçası biraz can sıkıcı. Çünkü mandal kullanmak zorunda olduğunuz için çamaşır ipliğine asmayın. Perdede can sıkıcı iz bırakacaktır. Stor perdenizi çamaşır kurutma askılığına asın. Çabuk kuruması için camları açmayı unutmayın. 

Stor perde yıkamak için en doğru zaman tabi ki yazın. Bu yüzen gaza gelip kış yada baharda bu işlere girişmeyin. Kendinizi ağlarken bulabilirsiniz 🙂

ADIM 8

stor perde yıkama
stor perde yıkama

Umarım içinize sinen bir temizlik olmuş ve stor perdedeki bütün lekelerden kurtulmuşsunuzdur. Şimdi mutlu son 🙂 Stor perde de nem kalmadığından eminseniz perdeyi tekrar yerine takabilirsiniz.

Stor Perde Çıkarmadan Nasıl Temizlenir?

stor perdeyi çıkarmadan temizleme
stor perdeyi çıkarmadan temizleme

Stor perdeniz yıkamaya gerek olacak kadar kirlenmemiş ise stor perdeyi çıkarmadan da temizleyebilirsiniz. Öncelikle leğen, deterjan, kumaş temizlik bezlerinizi hazırlayın. 

  • Leğene ılık suyu doldurun ve çok az deterjan ekleyip köpürtün.
  • Bezi hazırladığınız deterjanlı suya batırın ve cam silme ıslaklığında olmasına dikkat edin.
  • Yukarıdan aşağıya doğru deterjanlı bezle perdenin her yerini silin.
  • Çıkaramadığınız lekelerin üzerine çok az çamaşır leke çıkarıcı dökebilirsiniz. Tabi lekeyi çıkarması için biraz bu şekilde beklemeniz gerekecek. O yüzden silme işlemi sırasında çıkmayacağını düşündüğünüz lekelere perdeyi silmeye başlamadan önce leke çıkarıcıdan sıkın ki ekstradan beklemeyin. 
  • Silme işlemi bittikten sonra deterjanlı suyu dökün ve leğeni temiz ılık suyla doldurun. Temiz bir bezle perdenin hiçbir yerinde deterjan kalıntısı kalmayacak şekilde durulayın. Son olarak pencereleri açarak kurumaya bırakın. 

Stor perde yıkmaya başlamadan önce aklınıza takılan soruları bizlere sorabilirsiniz. Stor perde yıkama işlemini bizim yöntemimizle uygulayan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

4 YORUMLAR

  1. Ben bu yöntemi daha önceden denemiştim. Fakat durulamayı pek iyi yapamamışım sanırım, kuruduktan sonra üzerinde deterjan lekeleri kaldı. Bir de üstüne silmek zorunda kaldım. O yüzden gerçekten de durulamayı uzun tutmak gerekliymiş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz