Vizon Ev Dekorasyonu: 8+ İpucu ve Örnek Resimler

8
1184
vizon ev dekorasyon modelleri

Ev dekorasyonunun en asil renklerinden birisi olan vizon rengi son dönemlerin en çok tercih edilen dekorasyon trendlerinden birisi haline geldi. Gün ışığının odaya yansıma açısı da dahil olmak üzere birçok farklı faktöre göre farklı şekilde görünen vizon rengi, salon başta olmak üzere evinizin eşsiz bir görünüme kavuşması için aradığınız renk olabilir.

Vizon ev dekorasyonu için dikkat etmeniz gereken belli başlı şeyler var ve bunlar genel itibariyle vizon renginin asaletinin hakkını vermekle ilgili. Kahverengi ile grinin açık bir tonu olan vizon rengi çok güzel görünür, üzerinde kir belli olmaz ve her bakanın farklı bir renk tonundan söz etmesi mümkün olur.

Nötr renk grubunda yer alan vizon renginin her bakana farklı görünmesinin nedeni parlak bir renk tonu olmamasıdır. Açık renk tonları başta olmak üzere birçok renkle uyumlu olan vizon rengi, özellikle koyu kahverengi ya da krem rengiyle harika görünecektir.

Işık nötr renkler üzerinde çok daha fazla yansıtıcı etki gösterir ve bu sayede odanızın büyüklüğü ne olursa olsun olduğundan daha büyük ve daha ferah bir görünüm elde etmeniz mümkün olur. Nötr renk şemaları iç mekan tasarımcıları tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Vizon ev dekorasyonu haricinde bej, fildişi, taba rengi, siyah, gri ve beyaz tonları da vizon rengi gibi evinizi ferah gösterecek, birbiriyle kombine edebileceğiniz  renklerdir.

Vizon Ev Dekorasyonu için Uygun Kanepe

acik vizon rengi koltuk renkli kirlentler ve ahsap sehpa
acik vizon rengi koltuk renkli kirlentler ve ahsap sehpa

Vizon ev dekorasyonu için salon büyük önem arz etmektedir. Salonun kahramanı da hiç şüphesiz yumuşak bir kanepe olmalıdır. Bu kanepenin harika görünmesini sağlamak için nötr renkler arasında yer alan vizon rengini tercih edebilirsiniz. Odadaki diğer materyalleri de taba rengi, siyah, gri vb. nötr renklerden seçmeniz halinde harika bir salona sahip olacağınızdan şüpheniz olmamalıdır.

Vizon Ev Dekorasyonu için Puf

koyu gri vizon ev dekorasyonu ve somine
koyu gri vizon ev dekorasyonu ve somine

Vizon ev dekorasyonu uygulayacak kişilerin tercih edebileceği harika seçenekler bulunur ve koltuklarla aynı renge sahip vizon rengi puflar da harika bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır. Vizon renginin pembeye kaçan bir tonunu tercih etmeniz halinde odanızı planladığınızdan çok daha samimi ve ferah bir hale getirebilirsiniz.

Eğer pembeye kaçan vizon rengi koltuk tercih edecekseniz, halınızın bundan daha koyu bir renge sahip olduğundan emin olun. Bu renk tonunu tercih edip, daha açık bir renkte halı kullanmanız halinde çoğu zaman umduğunuz görüntüyü yakalayamazsınız.

Ayrıca duvar boyası da oldukça önemli. Koltuklarınızdan daha koyu bir renk seçerseniz eviniz çok daha sıcak, daha açık bir ton seçerseniz de çok daha ferah görünecektir. Daha samimi, sıcak bir ortamla daha ferah ve bireysel bir ortam arasında tercih yapmak tamamen sizin elinizde.

Bazı Canlı Renkler Ekleyin

acik tonda vizon rengi koltuklar ve parlak renkli objeler
acik tonda vizon rengi koltuklar ve parlak renkli objeler

Vizon ev dekorasyonu için sadece benzer renk tonlarını kullanmak zorunda değilsiniz. Vizon rengine ters düşecek canlı renkleri araya serpiştirebilir ve yine de harika bir görünüm elde edebilirsiniz. Örneğin yukarıdaki resimde Fransız tipi gri pencerenin çerçevesi, meşe sehpa ve minderin rengi araya serpiştirilebilecek uygun renklerdendir.

Yine de bununla sınırlı kalmayın ve karakterinizi yansıttığını düşündüğünüz renkleri dekorasyonun bir parçası haline getirin. Sadece minder ve birkaç şal ile renk katmak çok zor olmasa da evinizin bambaşka bir havaya sahip olmasına katkıda bulunacaktır.

Havalı ve Serin

nötr vizon rengi oturma odası
nötr vizon rengi oturma odası

Vizon ev dekorasyonu kişinin yapacağı tercihlere göre bambaşka karaktere sahip olabilecek niteliktedir. Örneğin koyu vizon renklerinin tercih edilmesi evin çok daha sıcak ve samimi bir ortama sahip olmasına katkıda bulunurken, açık renklerin tercih edilmesi havalı ve ferah bir ortam elde etmenizi sağlar.

Örneğin yukarıdaki resimdeki ev aslında çok büyük olmasa da renk tercihi sayesinde olduğundan çok daha büyük ve bireysel bir havaya sahiptir. Ahşap masa ve sehpa üzerinde işlemelerin yer almamasının en önemli nedeni odağın tek bir obje etrafında toplanmaması, tüm havayı saran bir atmosfer oluşturma isteğidir.

Vizon Ev Dekorasyonu ve Dokular

acik vizon rengi koltuklar ve siyah dokulu objeler
acik vizon rengi koltuklar ve siyah dokulu objeler

Vizon ev dekorasyonu sadece havalı ya da sadece sıcak olmak zorunda değildir, kişinin karakterini de yansıtabilir. Dokuya sahip olmayan bir oda çoğu kişi için soğuk, cansız bir hissiyat uyandırır fakat yine de kimse havalı olduğunu inkar edemez.

Sıcak ve samimi bir ortam kurmak isteyen kişiler, vizon rengi tercihine ek olarak objelere doku ekleyerek güzel bir görünüm elde edebilir. Döşemeye vual, pamuklu, kordonlu ve kanvaslı dokumalar eklemeniz halinde odanız bir anda farklı bir karaktere bürünecektir.

Stilleri karıştırmamak için obje dokularının birbirinin aynısı olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Chino tonları bu dokularda tercih edebileceğiniz harika renklerdir.

Griye Çalan Vizon Ev Dekorasyonu

koyu gri vizon rengi koltuk takimi ve duvar
koyu gri vizon rengi koltuk takimi ve duvar

Vizon ev dekorasyonunu harika yapan şeylerin başında tercih edilebilecek bambaşka karakteristik özelliklere sahip tonların olmasıdır. Vizon renginin neredeyse her tonu farklı bir karakteristiğe sahiptir.

Sıcak fakat baskıcı olmayan griye çalan vizon rengi sayesinde salonunuz için harika bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Salonunuza serpiştirdiğiniz açık gri gölgelerin arasına sarı dokunuşlar katabilir, kahverengiden bolca yararlanabilirsiniz.

Bu renk doğu ve batıya bakan odalar da tercih edildiğinde gün doğumu ve gün batımında bambaşka havanın odanızı kaplamasını sağlayacaktır. Griye çalan vizon rengini tercih edecek kişilerin duvarın rengi konusunda dikkatli olması gerekir. Çok açık ya da çok koyu renkler odanızın istediğiniz gibi görünmemesini sağlayabilir, genellikle aynı tonların tercih edilmesi olumlu sonuçlar vermektedir.

Mükemmel Çizgiler

vizon rengi duvar ve doku sahibi koltuk takimi
vizon rengi duvar ve doku sahibi koltuk takimi

Vizon ev dekorasyonu için tercih edebileceğiniz en harika şeylerden birisi de çizgilerdir. Kanepe ve sehpadan çıkıp, duvarınızı vizon rengine boyadığınızda odanın geri kalanındaki objeler boş bir tuval gibi düşünülmelidir.

Özellikle yaratıcı ve samimi bir ortam isteyen kişiler odasının içerisinde çizgilere ve desenlere bolca yer verebilir. Zeminde uzun düz çizgiler, kanepede yaratıcı desenler ve sehpada da oval bir çizgi gerçekten harika bir görüntünün elde edilmesini sağlayacaktır.

Eğer bu tarz bir tercih yapacaksanız, yani sadece duvarı vizon rengine boyayıp odanın geri kalanını duvar rengine uyduracaksanız işinizin çok da zor olmadığını söylemek mümkün. Vizon renginin duvarda tercih edilmesi, odanın geri kalanında yapılacak değişikliklerde yapılacak hataların gizlenmesinde mükemmel bir faktördür.

Vurgulayacağınız Renk Çok Önemli

vizon rengi koltuk ve renkli kirlentler
vizon rengi koltuk ve renkli kirlentler

Vizon ev dekorasyonu konusunda bilmeniz gereken en önemli şeylerden birisi de vizon renginin odak noktası haline getirilecek rengi başarıyla odak noktası haline getirebilmesidir. Vizon rengi kendisinden daha baskın bir renk tercih edildiğinde neredeyse transparan gibidir ve hiç dikkat çekmez, orada olduğu bile fark edilmez.

Vizon renginin siyah tonu seçildiğinde odanın geri kalanında yapacağınız renk seçimleri doğrudan göz önünde olacak ve yaratıcılığınızı kullanmak için imkan sahibi olacaksınız.

Örneğin yukarıdaki resme ilk baktığınızda duvar rengi gözünüze çarpmaktadır, çünkü koltuk rengi olarak seçilen siyah tonda vizon rengi duvarın renginin ön plana çıkarılması için tercih edilmiştir.

Ek olarak halı kenarlarına ekleyeceğiniz siyah çizgiler, farklı renklerde yastıklar tercih etmek vizon renginin daha da az görülmesini sağlayacak havalı bir odaya sahip olmanızı mümkün kılacaktır.

8 YORUMLAR

  1. mrb vizon renk hangi renklerle uyumludur acaba, açık krem rengi duvarda güzel durur mu. Koltukları vizon rengi satın alacağım duvarımın rengi krem rengi vizon renk hangi renklerle uyumludur koyu vizon rengi mi açık vizon rengi mi tercih edeyim.

  2. Griyi seviyorum ve o dizayn şekli çok hoşuma gitti. Mutlulukla, hüzün arası ince bir çizgi gibi böyle bir dizayn yapacağım kendimi yansıtmak için.

  3. Hangisi daha güzel karar veremedim. Bu renge vizon dendiğini de bilmiyordum ayrıca, teşekkürler 🙂 Sadece renk de değil, evler o kadar güzel döşenmiş ki beğenmemek mümkün değil. Griye olan uyumuna da bayıldım.

    • Merhaba Sultan Hanım, güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz ?. Renklerin ev dekorasyonunda kullanımını dekorasyonun içinde görünce “Aaa bu renkle de güzel duruyormuş” diyoruz gerçekten.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz