Yatak Odası Depolama Çözümleri

2
484

Yatak odası,  depolama ve düzenleme açısından ev sahiplerine en büyük zorluk çıkaran alanlardan biridir. Bu özellikle sınırlı miktarda alana sahip yatak odaları için geçerlidir. Bir yatak ve gardırop gibi yatak odası için zorunlu olan mobilyaları yerleştirdikten sonra, birçok insan yatak odasında alan kalmadığını hissediyor. Küçük yatak odası depolama çözümleri, yatak odanızda yer açmak için size çok yardımcı olacak!

  1. Yatak Altı Depolama 

Yatakların altında, çoğu zaman yeterince kullanılmayan bir alan vardır. Yatak altları, kışlıklarınız ya da günlük hayatta ihtiyaç duymadığınız ek ürünlerin depolanması için harika bir yer olabilir. Bu tarz eşyaların depolanmasını organize etmek için, vakumlu torba ya da farklı boy ve ebatta kutular kullanabilirsiniz.

2. Gardıroptaki Alanı Doğru Kullanın

Gardıroplar, özellikle kıyafet asılan bölümlerin iyi kullanılması durumunda, sayısız yatak odası depolama çözümleri sunabilir. Dolapta daha fazla kullanım alanı yaratmak için raf ya da çekmece üniteleri eklemeyi düşünün. Bu tarz dolap içi organizerleri, IKEA ya da yapı marketlerden satın alabilirsiniz. Gardırobunuzda, her gün ihtiyaç duyduğunuz eşyaları ön ve orta konumda, diğerlerini kutuların içine saklanırken bir üst rafın üzerine koyacak şekilde planlayın.

3. Komodinler

Yatak odası dekorasyonunda sıkça kullanılmalarına rağmen komodinleri, yatağın yanına konumlandırmak, mutlak bir zorunluluk değildir. Küçük bir yatak odasına sahipseniz, komodini daha farklı bir noktaya da konumlandırabilirsiniz.

4. Dikey Alanlar

Küçük yatak odası depolama çözümleri için en iyi fikirlerden biri, dikey alanları değerlendirmektir. Yatak odanız küçük olmasına rağmen tavanlarınız yüksekse; sürekli ihtiyaç duymadığınız şeylerin olduğu kutuları ve bavul gibi büyük nesnelerin depolanması için odanın üst bölümlerine raflar takabilirsiniz. Ayrıca, eğer imkanınız varsa, odanızda ek depolama alanı yaratmak için gömme boşluklar oluşturmak, harika bir fikir.

5. İkili Görev

Komodini tek bir amaç için kullanmak yerine, çeşitli ihtiyaçlarınıza hizmet etmek için kullanım kolaylığını artırın. Komodin, dar bir köşeye sığacak kadar küçük olmalı, ancak küçük bir sandalyeyi barındıracak kadar büyük de olmalıdır.

6. Yatağınızı Yükseltin

Yatak odasında alanı arttırmak için yatağınızı yükseltebilir ve bir alanı giyinme dolabı olarak kullanabilirsiniz. Odanıza renk katan tasarım perdeler ile de odanızın görünümünü tamamlayabilirsiniz.

7. Kitaplığınızı Yükseltin 

Küçük yatak odaları için kitaplığı yukarılara taşımak, etkili bir yatak odası depolama çözümlerinden biridir.

8. Merdiven Raflar 

Banyo dekorasyonunda da son yıllarda öne çıkan bir detay var, merdiven raflar. Yatak odaları için mükemmel depolama seçeneklerinden biri olan merdiven raflar; alarmlar, odadaki ekstra battaniyeler, biblolar gibi öğeleri depolamak için değişen derinliklere sahip açık raflar kullanılmasına olanak sunar. Bu tip raf çözümleri, derinliğe ek olarak yükseklik sağlamakta, böylece daha büyük ürünlerin depolanması için daha fazla yer sağlanmaktadır. Yatak odaları için depolama çözümleri arasında merdiven raflar, özellikle küçük yatak odalarında harika seçenekler sunuyor.

2 YORUMLAR

  1. Ben de yatağın altını kullanıyorum bir şeyler saklamak için. Hem ulaşması kolay oluyor hem de yer tasarrufu. Yatağı yükseltmek de aslında aynı mantık ama onun için biraz yüksek tavanlı evler lazım sanırım.

    • Yatak yerden yüksekse sizin çözüm de mantıklı. Yatak odası depolama için aslında en mantıklı alan çünkü sizin dışınızda hiç kimse girmiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz