Yemek Odası Dekorasyonu İçin 7 Öneri

6
1286

Son dönemde birçok ev, bir zamanlar neredeyse bir zorunluluk olan yemek odası fikrini görmezden gelme eğilimi içeriyor. Artık yemek için ayrı bir alan gerektirmeyen, daha rahat bir yaşam tarzına doğru ilerliyoruz. Onun yerine, çoğunlukla bir yemek masası olarak da kullanılabilen mutfak adalarını ve farklı işlevsel ürünleri tercih ediyoruz. Bu yönüyle yemek odası fikri değişiklik göstermiş görünüyor. Yazımızın devamında, yeni nesil modern bir yemek odası dekorasyonu için 7 öneri bulabilirsiniz…

Yemek odanıza yükseklik katmak için aydınlatmadan yardım alabilirsiniz.

Dengeli bir görünüm oluşturmak için farklı desenleri ve dokuları karıştırın.

Yemek odasından beklentilerimiz değişince, doğal olarak bu alanın tasarım ve dekorasyon stratejileri de değişti. Artık birçok yemek alanı rafine görünmekle birlikte, aynı zamanda rahat ve konforlu hissedecek şekilde tasarlanıyor. Yemek odalarında resmiyet, yerini artık rahatlığa ve sıcaklığa bırakıyor. Böyle bir ortam elde etmek istiyorsanız; gri, mavi, yeşil ve nötr renklerden oluşan bir renk paleti tercih edebilirsiniz. Tabi burada denge ve renklerin oranları da önemli bir detay. Mekana daha dinamik ve daha taze bir his kazandırmak için canlı bir renk ile eğlenceli bir vurgu ekleyebilirsiniz.

Yemek odanıza renk ve desen getirmek istiyorsanız, sandalyelerde minder kullanabilirsiniz.
Yemek odasına renk eklemek için renkli bir halı da tercih edebilirsiniz.

Yemek odanıza kişiselleştirilmiş bir görünüm kazandırmak istiyorsanız; renkleri ve stilleri karıştırmayı deneyebilirsiniz. Bununla birlikte farklı dokuları eklemek de iyi olacak. Ayrıca, rahatsız bir atmosfer yaratmak istiyorsanız, dekorasyonda bütünlüğü sağladığınızdan emin olun. Burada kullanabileceğiniz birçok farklı strateji var. Örneğin yemek masanızın sandalyelerinde renkli döşemeler kullanabilir ya da halı ile bazı duvar süslemelerindeki renkleri eşleştirebilirsiniz. Alana daha rahat bir görünüm kazandırmak isterseniz, sandalye yerine bankları kullanmayı deneyebilirsiniz.

Odaya yeni bir tarz kazandırmak için, doğayı davet edebilirsiniz. Bunun için saksı bitkileri ve taze çiçekler kullanabilirsiniz.
Sıcak bir ambiyans yaratmak için toprak tonları kullanın.

Her odada olduğu gibi aydınlatma, yemek odasında da oldukça önemli bir detaydır. Büyük pencereler doğal ışığı getirmekle birlikte, güzel bir manzarayı vurgulamak ya da yemek alanını çevresi ile birleştirmek için de uygundur. Yemek odanızı, odanın stiline uygun aydınlatma parçaları ile süsleyerek şık bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Odaya şık bir tarz ve biraz da çekicilik eklemek için, masaya kadar uzanan uzun bir avize kullanabilirsiniz.

Yemek odasına kişisel bir dokunuş eklemek ve burada kendi tasarım fikirlerinizi uygulamak önemlidir. Duvarları en sevdiğiniz renkle boyayabilir, aydınlatmayı yeni ve daha şık olanlarla değiştirebilir, tavanı boyayabilir, doğal detaylar kullanabilir, stilleri karıştırabilir, kendi duvar sanatınızı yaratabilirsiniz.

6 YORUMLAR

  1. Önerilerinize katılmakla birlikte ülkemizde ışıklandırmaya önem verilmiyor. Bu yüzden çoğu dekorasyon stili tam olarak güzelliğini yansıtamıyor.

  2. Yemek odamı değiştirmek için önerilere bakıyordum bu içeriğe denk geldim. İlk fotoğraftaki mavi sandalyeli takımı çok beğendim fakat kanepelerim kahverengi tonlarında. Acaba uyum sağlar mı?

    • Merhaba Dilek Hanım, krem su yeşili ve gri renk kombinleri salonunuz için uyumlu. Koltuk yastiklarinda da sıcak renkler kullanmaya çalışin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz