Kek Standı Yapımı

4
2258

Eğlenceli ve keyifli bir kendin yap projesiyle beraberiz. Bugün pişirdiğimiz muhteşem kekler için sevimli kek standı yapacağız.

Pembe Ahşap Kek Standı

kek-standi-yapimi

Pembe, ayaklı sevimli kek standı. İhtiyacımız olan malzemeler, ahşap tutkalı, eski ayaklı ahşap şamdan yada kullanabileceğiniz şekildeki gibi bir ayak, düz ahşap plaka, eski dantel parçaları, orta kalınlıkta boya fırçası, ahşap için beyaz astar boyası, yapıştırıcı, pembe akrilik ahşap boyası ve isteğe bağlı süslemek için boncuk.

kek-standi-yapimi-1

Yapılışı:

kek-standi-yapimi-2

 1. İlk adımımız tabak yada plakada ayağı yapıştıracağız yeri kalemle çizmek.
 2. Ahşap plaka ve ayağa astar boya çekelim. İşaretli bölgeyi boyamamaya dikkat edin çünkü tutkal ile ayağı plakaya yapıştırırken sıkıntı yaşayabilirsiniz.
 3. Astar boya kuruduktan sonra seçtiğimiz renk yada pembe ahşap boyası ile kek standını boyayalım.
 4. Boya kuruduktan sonra ayağı ahşap plaka yada tabağa işaretlediğimiz bölgeden tutkal ile yapıştıralım. Boncuklar ile süsleme yapacaksak boncukları hazır hale getirelim.

kek-standi-yapimi-3

5. Boya kuruduktan sonra istediğiniz bölgelere dantelleri yapıştırıcı ile yapıştırın. Son olarak da boncuklarla süslemek istiyorsanız dantellere boncukları dilerseniz yapıştırarak dilerseniz de çengellerle geçirerek süsleyebilirsiniz.

Cup Kek Standı

kek-standi-yapimi-4

Bu cup kek standını yapmak oldukça masrafsız. Cup kek standının üst kısmı için küçük pasta tabaklarımızı, alt kısım için de, şarap yada likör bardaklarını, dondurma kulplarını kullanacağız. Bunun dışında ihtiyacınız olan tek malzeme tutkal.

Yapılışı:

kek-standi-yapimi-5

Dondurma kulpu yada ayak olarak kullandığınız bardağı sıcak tutkal tabancası ile tutkal yapalım.

kek-standi-yapimi-6

Tutkalı sürer sürmez tabağımızı koyalım sağlam bir şekilde yapışması için elimizle bastıralım. Tutkal kuruduktan sonra cup kek standımızı kullanabiliriz.

Sevimli Kek Standı

kek-standi-yapimi-7

Sevimli biri büyük diğeri küçük birbiriyle orantılı iki melamin pasta tabağını kullanarak renkli kek standı yapabilirsiniz. Tabaklar dışında ihtiyacınız olan malzemeler, pembe metal sprey boyası, dişli uzun çubuk, 4 tane somun, ölçüm yapmak için metre yada ölçüm bandı, matkap ve matkap ucu. Matkap ucunu alırken hırdavatçınıza melamin yada kullandığınız tabağın malzemesi nasılsa onu söylemeyi unutmayın. Çünkü yanlış matkap ucu ile yapacağınız delme işlemi tabağınızı kırabilir.

Yapılışı:

kek-standi-yapimi-8

 • Dişli çubuğunuzu pembe sprey boya ile boyayın. Boyama işlemini sonra yaparsanız tabaklarınız batabilir.
 • Tam merkezi bulmak için tabaklarınızı ölçün ve işaretleyin.

kek-standi-yapimi-9

 • Tabakların altına işe yaramayan ahşap bir parça koyun. Çünkü matkabı fazla kaçırdığınızda masanız yada çalışma alanınız zarar görmez.
 • Doğru matkap ucunu takarak işaretlediğiniz noktadan bastırmadan hafifçe delik açın. Matkap ucunun kaymaması için ahşaptan delgi yuvası da yapabilirsiniz. Kendinizden hala emin değilseniz gözden çıkartabileceğiniz bir tabakta uygulama yapın. Matkabı olabildiğince dik tutarsanız doğru noktadan tabağınız kırmadan delik açabilirsiniz.
 • Delik açtığınız noktadan dişli çubuğu çok bastırmadan hafifçe itin.

kek-standi-yapimi-10

 • Dişli çubuğu geçirdikten sonra somunlar ile tabakları sabitleyin. Diğer tabağı deldikten sonrada aynı işlemi uygulayın.

kek-standi-yapimi-11

 • Son somunu da üst tabağa geçirip sabitledikten sonra işin zorlu kısmı bitmiş demektir. Bu işin en zorlu kısmı bence tabakları delmek. Çünkü tabakların kırılma ihtimali çok fazla.
 • Son olarak dişli çubuğun üzerine pembe bir kurdele yaparak kek standınızı kullanabilirsiniz.

Bardak + Tabak = Kek Standı

kek-standi-yapimi-12

Herkesin evinde uzun cam su bardağı ve düz renkli pasta yada servis tabağı bulunur. Size kalan tutkal almak o zaman sadece. Sonrasın da ise cam bardağı tutkal ile tabağa yapıştırıp kuruyana kadar beklemek.

Karton Kek Standı

kek-standi-yapimi-13

Kalın karton yada yada renkli desenli mukavva kullanarak şekildeki gibi bir kek standı yapabilirsiniz. Ben karton kek standının pek kullanışlı olacağını düşünmediğim için bir örnek dışında yazımda yer vermek istemedim. Projelerimizi deneyen arkadaşlara kolay gelsin, aklınıza takılan soruları bizlere yazabilirsiniz.

4 YORUMLAR

 1. El emeği şeyleri çok severim. Bunlar çok güzel olmuşlar ve tatlı duruyorlar. Karton olan da güzel ama çok sağlam durmuyor. Bu yüzden bardaklı olanı deneyeceğim ona uygun pembe bardak ve tabağım var. Ellerinize sağlık..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz