Yemek Masası Ölçüleri

15
48369

Yemek masası ölçülerini almadan önce masanızı yemek odasında yerleştireceğiniz yere, aradığınız konfora ve kaç kişilik yemek masasına ihtiyacınız olduğunu tespit ederek başlamalısınız. Çünkü kişi sayısına, konfora ve istenilen şekle göre masa ölçüleri değişmektedir. Öncelikle isterseniz şu soruyu cevaplayalım.

Standart Masa Ölçüsü nedir?

İlk olarak yemek masamızın şeklini ve oturacak kişi sayısını düşünmeden ortalama ölçüleri konuşacak olursak;

 • Standart yemek masası ölçüsü: 72 cm uzunluğunda 36 cm genişliğinde olmalıdır.
 • Standart yemek masası yüksekliği: 76 cm olmalıdır. Çünkü oturduğunuzda dizlerinizin üzerinde yeteri kadar boşluk ve yükseklik bulunması gerekir. İsterseniz bu ölçüler, yuvarlak, kare, dikdörtgen ve oval yemek masaları için nasıldır ona bakalım.

Standart Yuvarlak Masa Ölçüleri

Yemek masanızın üzerine eğilmeden, uzanmakta zorlanmadan rahat ve ergonomik koşullarda yemeklerinizin keyfini çıkarmak istiyorsanız şu ölçülerde olmasına dikkat etmelisiniz.yemek-masasi-olculeri

 • 4 kişilik yuvarlak yemek masası için standart ölçü: 36-50 inç (90- 126 cm) çaplarında
 • 6 kişilik yuvarlak yemek masası için standart ölçü: 46-66 inç (116- 168 cm) çaplarında
 • 8 kişilik yuvarlak yemek masası için standart ölçü: 66-72 inç (168- 182 cm) çaplarında olmasıdır.

Büyük yuvarlak yemek masalarında yemeklere uzanmakta zorlanılacağı için, kişi sayınız 8 kişiyi aşıyorsa yuvarlak masa tercih etmeyiniz. Geniş aileler için dikdörtgen yemek masaları daha uygundur.

Standart Oval Masa Ölçüleri

Büyük bir ailesiniz ve yemek odası için ayırdığınız alan küçük ise oval yemek masası da tercih edebilirsiniz. Oval yemek masası için standart ölçülerimiz ise aşağıdaki gibidir.

yemek-masasi-olculeri-1

 • 4-6 kişilik oval yemek masası için standart ölçüler: 36 inç (90 cm) genişliğinde, 56 inç (142 cm) uzunluğunda,
 • 6 kişilik oval yemek masası için standart ölçüler: 36 x 60 inç (90 x 152 cm) veya 42 x 72 inç (106 x 182 cm)
 • 8 kişilik oval yemek masası için standart ölçüler: 36 x 72 inç (90 x 182)veya 44 x 84 inç (112 x 210 cm) uzunluklarında tercih etmelisiniz.

Standart Kare Masa Ölçüleri

Kare yemek masaları genellikle 4 kişilik aileler için tercih edilmektedir. Çünkü kare yemek masaları dar alanlar için uygun değildir.

yemek-masasi-olculeri-2

 

 • 4 kişilik kare yemek masası için standart ölçü: 36 inç (90 cm) yada 44 inç (112 cm) uzunluğunda ve genişliğinde tercih edilmelidir.

 

 

 

Standart Dikdörtgen Masa Ölçüleri

Yemek odası için ayırdığınız alan dar ve uzunsa yada geniş bir aileyseniz dikdörtgen yemek masası tercih etmelisiniz. Dikdörtgen yemek masalarında ise genellikle saklı kitabeler kullanılarak masanın genişlemesi sağlanır. Saklı kitabeleri kapalı ve açıkken ortalama uzunluklarına bakalım isterseniz.

yemek-masasi-olculeri-3

 • Birinci şeklimizde kitabeler kapalı ve kapalıyken ortalama ölçüleriniz: 36 inç (90 cm) genişliğinde 48 inç (120 cm) uzunluğunda olmalıdır. Bu ölçülerde bir masa 6 kişilik olarak kullanılabilir.
 • İkinci şeklimizde tek kitabe açılarak 76 inç’ye  (193 cm) kadar uzayabilmesi sağlanmıştır ve 8 kişilik yemek masası olarak kullanılabilir.
 • Son şeklimizde ise iki saklı kitabe de açılarak 102 inç’ye  (258 cm)kadar uzayabilmesi sağlanmıştır ve 10 kişilik yemek masası olarak kullanılabilir.

Son olarak çalışma masası ile yemek masasını karşılaştırıp bitirelim isterseniz.yemek-masasi-olculeri-4

Sağdaki şekil çalışma masası için, soldaki şekil de yemek masası için ölçülerdir. Gördüğünüz üzere yemek masası daha alçakta çalışma masası daha yüksektedir. Çünkü yemek masanızın ergonomik olmasını istiyorsanız en fazla 76 cm yüksekliğinde bulunması gerekir. Yükseklik arttıkça yemek yerken konforunuz düşer ve yemeklere ulaşmakta güçlük yaşarsınız.

15 YORUMLAR

 1. Son şeklimizde ise iki saklı kitabe de açılarak 102″ cm’ye kadar uzayabilmesi sağlanmıştır ve 10 kişilik yemek masası olarak kullanılabilir
  cm ve inç boyutları farklıdır. Bu yazıda birimler birbirine çevrilmez ise karmaşa meydana gelir. Mesela 102 inç: 259,08 cm dir.

 2. Aylin Hanım merhaba, mutfakta sedir tarzı oturma grubu kullanacağım, yüksekliği 50 sm , bu durumda yemek masası yüksekliği ne olmalıdır? teşekkürler, Ümran

  • Merhaba Ümran Hanım, standart yemek masası yüksekliği 76 cm’dir. Yani piyasadaki yemek masalarının ortalama yüksekliği 76 cm. Bu ölçüde bir yemek masasını sedirinizle kullanabilirsiniz. Yine aklınıza takılan sorular olursa konuşuruz.

 3. mrb hanımlar 4 kişilik yemek masası fiyatları hakkında bilgisi olan var mı mağazalarda 4 kişilik yemek masası fiyatları 300 TL’den başlıyor sizce pahalı mı internetten sipariş versem sorun olur mu teşekkürler

  • Merhaba Buse Hanım, elbette internetten yemek masası satın alabilirsiniz. Fakat yemek masası modelinden ziyade ürün bilgilerine, özelliklerine bakmayı ihmal etmeyin.

 4. Gerçekten çok faydalı bir konu olmuş. Evlere göre hangi boy alacağımızı belirleyebiliriz böylece. Çok teşekkür ederim, böyle içerikler görünce mutlu oluyorum. Bilgileri paylaşmak güzel 😀

  • Merhaba Burcu Hanım, yorumlarınız için teşekkür ederiz ?. Yemek masası ölçüleri içeriğimiz sizlere faydalı olabildiyse ne mutlu.

 5. İyi güzel anlatmışsınız ama ölçüleri neden inç ile verdiniz? Başka yerden copy-paste yapmışsınız belli ama hiç değilse ölçülere dikkat edeydiniz. Burası Amerika değil. Türkiye’de metrik sistem kullanılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz