Cam Kavanoz Boyama

2
1873

Eminim herkesin evinde kullanmadığı boş kavanozlar vardır. Kimimiz bu boş kavanozları atar kimimiz de içerisine pirinç, bulgur gibi bakliyatlarını koyar. Bu atmayı düşündüğümüz kavanozları boyayıp onlara estetik bir duruş kazandırdıktan sonra kullanmaya ne dersiniz? “Aslında hiç fena olmaz” diyenlerdenseniz sizin için malzeme listemiz 🙂

cam-kavanoz-boyama

Malzemeler:

  • Mavi, yeşil ve şeffaf Martha Stewart boya(hobi sitelerinde bulabilirsiniz)
  • Kullanmak istediğiniz boş kavanozlar
  • Zımpara kağıdı
  • Yumuşak kıllı boya fırçası
  • Tebeşir
  • Boyayı koymak için plastik bir kap yada fırında kullandığımız yağlı kağıttan bir parça

cam-kavanoz-boyama-1

Biz mavi boya ile ile işe başladık.

cam-kavanoz-boyama-2

Mavi boyadan biraz yağlı kağıt üzerine dökerek kavanozun bir kenarından boyamaya başlıyoruz.

cam-kavanoz-boyama-3

Boyama başladığımız yüzü tamamen bitirdikten sonra bir elimizle kavanozun baş kısmından tutarak diğer yüzünü çeviriyoruz.

cam-kavanoz-boyama-4

Kavanozu baş ve iç kısmından tutarak bu yüzünü de boyamayı bitirdik. İlk katın kuruması için 2 saat beklemek gerekiyor. Bekleme sırasında diğer kavanozları boyamaya başlayabilirsiniz.

cam-kavanoz-boyama-5

2 saat bekledikten sonra ikinci katı atmaya başlayabilirsiniz. Eğer mat bir görüntüsü olsun diyorsanız 1 kat boya yeter. 24 saat kurumaya bıraktıktan sonra kullanabilirsiniz. İkinci kat boya sonrasında rengi turkuaza dönüyor. Ama bebek mavisine yakın bir ton olsun diyorsanız ikinci katı boyarken mavi ile şeffaf boyayı karıştırabilirsiniz.

cam-kavanoz-boyama-6

Diğer kavanozlarının da işlemleri bittiyse 24 saat kuruması için beklemeniz gerekiyor. İsterseniz kuruduktan sonra bu şekilde kullanabilirsiniz. Ama diyorsanız ki ben yemek masamda vazo olarak kullanacağım ve salonumda vintage bir dekorasyon elde etmek istiyorum. O zaman biraz daha işimiz var demektir.

cam-kavanoz-boyama-7

Zımparayla kavanozda hafif geçişler yapabilirsiniz.

cam-kavanoz-boyama-8

Cam kavanozlarda pürüzlü yani desenli kısımlar varsa bu kısımlara hafif zımpara yapabilirsiniz.

cam-kavanoz-boyama-9

Sıra geldi son rötuş zımpara yapılan kısımları tebeşirle ovmak. Tebeşiri yatay bir şekilde zımparalı kısımlara sürtün ve tebeşir tozlarını elinizle temizleyin.

cam-kavanoz-boyama-10

Ve kavanozlar kullanıma hazır. Dilerseniz içerisine çiçekler koyarak yemek masanızda dekore edebilir, dilerseniz de yatak odanızda içerisine makyaj malzemelerinizi koyarak ve daha bir çok alanda kullanabilirsiniz. Cam boyama hakkında aklınıza takılan soruları bizlere yazabilir düşüncelerinizi biz ve değerli ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Teşekkür ederim tavsiyeleriniz ve aşama aşama gösterdiğiniz için. Çok seviyorum rengarenk şeyleri. Kavanozları da neden boyayıp kullanmayalım ki 🙂 Tek tek her aşamayı göstermeniz benim gibi beceriksizler için çok iyi olmuş. Ellerinize sağlık

    • Kendinize beceriksiz demeyin lütfen ☹️. Bilmediğimiz alanlarda yapılan çalışmalari görünce yapamayız gibi geliyor. Ama özellikle cam boyama çok kolay. Bence deneyin ?.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz