Eski Eşyalarla Yapılabilecekler

4
1042
merdivenden kitaplık
merdivenden kitaplık

Eski eşyalarınızı eski diye çöpe atmaya ya da kenarda öylece bırakmanıza gerek yok. Eski eşyalarla yapılabilecekler arasında o kadar güzel şeyler var ki, ortaya çıkan şeyleri dışarıdan kolayca almanızın imkânı yok.

Ayrıca eski eşyalarla, “kendin yap” düşüncesi ile malzemeler üretip, bunu ticarete dökenler dahi var.

Siz de eski eşyalarınızı değerlendirip ister evinizin dekorasyonunda kullanın, isterseniz de kendinize yeni bir iş alanı yaratın. Bu tamamen size kalmış bir şey. Eski eşyalarla yapılabilecekler arasında o kadar çok seçenek var ki, gerisi tamamen sizin yaratıcılığınız ve zevkinizle alakalı!

Çok uzatmadan eski eşyalarla yapılabilecekler listeleyelim!

1 – Kendinize Özel Tuzluk Yapın

şişelerden tuzluk
şişelerden tuzluk

Eğer sürekli aynı tuzluğu kullanmaktan sıkıldıysanız ve kendinize özgü bir tuzluk yapmak istiyorsanız evinizdeki eski şişeleri toplamanın tam zamanı! Eski şişelerinizin kapaklarını uygun bir şekilde delip, dilerseniz istediğiniz bir renge de boyayarak kendinize özel, klasik bir tuzluğa sahip olabilirsiniz.

2 – Kullanmadığınız Sandalyelerden Dolap Yapın

sandalyelerden dolap
sandalyelerden dolap

Evde fazlalık olarak gördüğünüz sandalyeleriniz mi var? Neden değerlendirmeyi düşünmüyorsunuz? Eski sandalyelerinizi istediğiniz renge boyayıp, duvara çivi yardımıyla monte ederek, dolap olarak kullanabilirsiniz. Evinizdeki dolabı sürekli kapatıp açma derdinden kurtulacağınız, açık bir dolaba sahip oluyorsunuz. Sabahları işe giderken pratik bir şekilde giyinmek için çok uygun bir seçenek diyebiliriz!

3 – Romantizm Dolu Mumluk

fincandan tuzluk
fincandan tuzluk

Evinizde yıllardır kullanmadığınız, yerine başka porselen takımı aldığınız bardaklarınız şüphesiz ki vardır. Bu bardakları değerlendirmeye ne dersiniz? Kenarda, öylece küflenmeye bırakacağınıza mumluk olarak kullanmak daha faydalı olacaktır.

4 – Çataldan Resim Tutacağı

çataldan resimlik tutacağı
çataldan resimlik tutacağı

Eski çatallarınızı kullanmadığınız için çöpe atmak yerine onları resimlerinizi ayakta tutmak için kullanabilirsiniz. Çatallarınızı pense yardımıyla eğip, bükerek resimlerinizin istediğiniz yerde sabit bir şekilde durmasını sağlayabilirsiniz.

5 – Kasetlerinizden Cüzdan Yapın

kasetten cüzdan
kasetten cüzdan

Bir zamanlar herkesin evinde onlarca, yüzlerce bulunan kasetler şu an kenarda nostalji olarak tutulmak dışında başka bir işe yaramıyor. Bunun yerine onlara tekrardan can verebilirsiniz? Kasetlerinizin dışını çıkarıp, kumaştan bir içlik örerek, birbirlerine yapıştırıp cüzdan olarak kullanabilirsiniz. Bu cüzdanınız eminiz ki dikkatleri üzerinize çekmeyi başaracaktır.

6 – Eski Rendenizden Kalemlik Yapın

rendeden kalemlik
rendeden kalemlik

Aktif olarak kullanmadığınız, eski bir rendeniz varsa, küflendi diye kenara atmak yerine onu kalemliğe dönüştürebilirsiniz. Masanıza monte ederek ya da bir tutucu yardımıyla dik durmasını sağlayarak çalışma masanızda kalemlik olarak değerlendirebilirsiniz.

7 – Tenis Raketinden Ayna Yapımı

tenis raketinden ayna
tenis raketinden ayna

Klasik, eski bir tenis raketine sahipseniz duvara monte ederek ve içine de uygun boyutlarda cam kestirip, çok hoş bir aynaya sahip olabilirsiniz. Duvarda hoş durmasıyla evinizin dekorasyonuna renk katacağını düşünüyoruz.

8 – Merdivenden Kitaplık

merdivenden kitaplık
merdivenden kitaplık

Kitaplarınız için yer sıkıntısı çekiyor ve gözünüzün önünde bulunmasını mı istiyorsunuz, o zaman eski merdiveninizi depodan çıkarmanın tam zamanı. Eski merdiveninizi uygun bir şekilde kesip, duvara çivi yardımıyla monte edip, nostaljik bir kitaplığa sahip olabilirsiniz. Evinizin boyasına uygun bir şekilde boyamak da tabi size kalmış bir başka seçenek…

9 – Eski Oyuncaklardan Saksı Yapımı

oyuncaktan saksı
oyuncaktan saksı

Elinizde eski oyuncaklar var ve bunları çöpe atmak yerine başka bir şekilde değerlendirmek istiyorsanız çok özgün bir fikirle karşınızdayız. Oyuncağın içini delerek, biraz toprak yardımıyla saksı niyetine kullanabilirsiniz. Çok kolay bir şekilde böyle hoş bir görüntüyü elde etmeniz mümkün.

10 – Legoları da Unutmadık

legodan anahtarlık
legodan anahtarlık

Elinizde eğer bolca lego varsa, bolca anahtarlık asacağına sahip olabilirsiniz. Anahtarlarınızı asmak için bir asacak almak yerine legolarınızdan harika bir asacak yapmanız mümkün. Legolarla yaratıcı işler yapmak her zaman mümkün!

11 – Davuldan Lambalar

davuldan lamba
davuldan lamba

Evinizde eski davullar varsa bunları kullanmanın tam zamanı. Davulların içini uygun bir şekilde açarak, güzel bir ışıklandırma yapabilirsiniz. Duvarsa çok hoş durduğunu söylemeye gerek bile yok!

12 – Şapkalarınızı Avize Yapın

şapka avize
şapka avize

Piyasada bulunan avize çeşitlerinden sıkıldınız mı? O zaman evinizde bulunan fötr şapkaları değerlendirmenin tam zamanı. Kafasına bir kablo deliği açarak, şapkalarınızı avize olarak değerlendirebilirsiniz. Evinizin ışıklandırmasına renk katacak, çok özgün bir fikir…

13 – Bavuldan Hayvan Yatağı

bavul yatak
bavul yatak

Bavulunuzu kedi veya köpeğinize yatak olarak değerlendirmeniz mümkün. İçine atacağınız bir battaniye var altına koyacağınız ayaklıklar ile çok hoş bir hayvan yatağı ortaya çıkıyor. Hayvanınızın şirinliği kadar, yattığı yeri de şirin yapmanın vakti geldi diyebiliriz.

14 – Televizyondan Akvaryum

televizyondan akvaryum
televizyondan akvaryum

Hepimizin evinde gelişen teknolojiye ayak uyduramayan, eskimiş televizyonlar vardır. Bunları depoda bekletmek ya da çöpe atmak yerine ekran ve tüpünü çıkararak, içerisine uygun ebatlarda özel bir akvaryum yaptırarak yerleştirebilirsiniz. Böylelikle akvaryumunuzu televizyonunuzdan izlemenin keyfini çıkartabilirsiniz.

15 – Tırmığınızı Raf Olarak Kullanın

tırmık raf
tırmık raf

Deponuzda işe yaramayan, kullanmadığınız bir tırmık mı var? Onu duvara sabitleyip, neden raf olarak kullanmayasınız ki? Çok kolay bir şekilde hiçbir zahmete girmeden tırmıktan raf yapmak mümkün. Siz de bu yaratıcı fikri evinizde uygulayıp, geri dönüşümü evinizde mümkün hale getirebilirsiniz!

16 – Posta Kutunuzu Kasadan Yapın

kasadan posta kutusu
kasadan posta kutusu

Müstakil evlerde çokça kullanılan posta kutularının sıradanlığı malum… Bunu değiştirmek sizin elinizde. Laptopların yaygınlaşmasıyla, kasalar anlamsızlaşıyor. Bu eski kasaların içini boşaltarak, ondan bir posta kutusu elde edebilirsiniz. Çok basit bir şekilde yapılabilen bu posta kutusu, postacıları dahi şaşırtacak cinsten diyebiliriz!

17 – Masrafsız Bisküvi Sepeti

kağıt tabaktan bisküvi sepeti
kağıt tabaktan bisküvi sepeti

Evinizde bulunan kâğıt tabaklarınızı farklı bir şekilde kullanmaya ne dersiniz? Kolay bir şekilde katlayıp, yapıştırarak bisküvi sepeti haline getirebilirsiniz. Bu bisküvi sepetleri ile kâğıt tabakların sunum kalitesini arttırırken, daha işlevsel hale getirmiş oluyorsunuz. Çok hoş bir görüntü ortaya çıkıyor ve denemeye değer gözüküyor!

18 – Bulaşıklığınızı Değiştirmeye Ne Dersiniz?

askıdan bulaşıklık
askıdan bulaşıklık

Plastik, çirkin bulaşıklıklardan bıktınız mı? O zaman evinizdeki eski askıları toplayın ve çok basit bir şekilde bulaşıklığa çevirin. Böylelikle askılığınız kenarda kalmayacak, bulaşıklığınızsa sıradanlıktan kendini kurtaracak. Mutfağınızın dekorasyonuna katkıda bulunacağını düşünüyoruz.,

19 – Tuvalet Kağıdınızın Rulosunu Atmayın

rulodan kablo toplayıcısı
rulodan kablo toplayıcısı

Tuvalet kağıtlarının ruloları birçok farklı amaçla kullanılabiliyor. Özellikle DIY çalışması yapanların sıklıkla kullandığı bu ruloları, kablo toplayıcısı olarak kullanabilirsiniz. Kabloların uzunluğu böylelikle canınızı sıkmayacak ve onları tek bir yerde toplayabileceksiniz. Aradığınızda da kolaylıkla bulmanızı yardımcı olacaktır.

20 – Kaykaylardan Çocuk Masası

kaykaydan masa yapımı
kaykaydan masa yapımı

Kaykaylarınızı öylece bekletmenize gerek yok. Çocuklarınız için oyun masası olarak değerlendirebilirsiniz. Çok basit bir şekilde tahtalara monte ederek hem oturak hem de masa olarak kullanmak mümkün. Tam çocuklara göre bir oyun masası elde etmek o kadar da zor değil!

21 – Şampuan Kutularından Kalemlik Yapın

şampuandan kalemlik
şampuandan kalemlik

Şampuan kutularınızı çöpe atmak yerine kalemlik olarak kullanabilirsiniz. Çok bir işlem gerektirmeden, birkaç adımda kalemlik elde etmek çok kolay. Kafanıza göre de süsleyerek masanıza dikkat çekici bir kalemlik yapmak çok kolay! Sadece adımları doğru bir şekilde uygulamanız yeterli.

Eski eşyalarla yapılabilecekler arasında herhangi bir sınırı yok. Birçok eşyanızı kenarda bırakıp, küflenmesini bekleyerek ya da çöpe atarak heba etmek yerine evinizde geri dönüştürüp, birçok alanda size fayda sağlayacak aletler elde edebilirsiniz.

Çok basit işlemlerle eski eşyalarla yapılabilecekler ile çok hoş şeyler elde edilebiliyor ve gayet de kullanışlı oluyor.

Bunu ticari anlamda değerlendirmek de mümkün. Böyle özgün tasarımlar insanlar tarafından çok rağbet görüyor ve el emeği olduğu için insanların saygısını kazanıyor. Siz de ister evinizde ister de işyerinizde eski eşyalarla yapılabilecekler arasındaki bu fikirleri değerlendirip dünyaya da bir katkı sunabilirsiniz. Sonuçta çoğu plastiğin, demirin doğada çözümü yıllar alıyor. Bunları ya geri dönüşüme atın, ya da geri dönüşümü evinize getirin! Tercih sizin…

4 YORUMLAR

  1. Ürünlerin hepsi çok güzel. Her şeyden önce el emeği var. Ben pek anlamasam da benim dedem de eski eşyalardan çok değişik ürünler tasarlayabiliyor.

    • Eskiler bizlerden çok daha hamarat gerçekten. Yokluğu en çok onlar yaşadı bu yüzden olsa gerek. Eski eşyalardan neler yapardı? Bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz ?.

  2. İnsanlar neler yapıyor dedirtiyor böyle içerikler. Televizyonu akvaryuma çevirmek kimin aklına geldiyse helal olsun, çok başarılı. Hem geri dönüşüm sağlamış olunuyor hem de estetik açıdan başarılı çalışmalar ortaya çıkıyor. Tebrik ederim gerçekten.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz