Mutfak Dolabı Modeli Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

4
2722
mutfak dolabı
mutfak dolabı

Mutfak denince akla ilk gelen mutfak dolabı modelidir. Mutfak, bir evin en önemli ve en özel mekanıdır. Yeri geldiğinde keyifli vakit geçirdiğiniz, çoğunlukla da beslenme ihtiyacınızı gidermek için var olan mutfak, üzerinde kafa yorulması gerekilen bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Mutfağınızın kalitesi, yemek yaparken size etki etsin istiyorsanız, yemekleriniz kadar güzel bir mutfağa sahip olmak istiyorsanız mutfağınızın dekorasyonunu uygun bir şekilde tasarlamak için en doğrusu olacaktır.

Mutfaktaki en önemli kısım olan mutfak dolabı, mutfak dekorasyonunun da en öne çıkan kısmıdır. Mutfak modelleri arasında belli bir örnek model üzerinde karara vardıktan sonra mutfak dolabınızı da buna uygun seçmeniz seçmelisiniz. Bu yüzden mutfak dolabı seçerken dikkat ve özen önemli kısım diyebiliriz. Eğer dikkatli davranıp, özenli bir şekilde mutfak dolaplarına kafa yorarsanız sorunsuz bir seçim yapmayı kolaylaştırabilirsiniz!

Mutfak Dolabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mutfak dolabı modelleri içerisinde yer alan mutfak dolabı seçerken dikkat etmeniz gereken birçok husus var. Bu hususları doğru bir şekilde uygulayarak, özen göstererek siz de harika bir mutfak dolabına sahip olabilir, mutfak dekorasyonunuzu anlamlı kılabilirsiniz. Aksi takdirde spontane gelişen tercihler ileride baş ağrıtabiliyor. Dekorasyonda önemli olan araştırmak ve en doğru tercihi yapmaktır. Dekorasyon anlayışının her geçen gün değişmesiyle modayı yakalamak için araştırmak önemli. Sizin için dikkat etmeniz gerekenleri bir araya getirdik;

1 – Kullanışlı Dolaplara Sahip Olması

kullanışlı mutfak dolabı
kullanışlı mutfak dolabı

Mutfak dolabının kullanışlı olması çok önemli. Çay bardağınızdan, tencerelerinize kadar hepsini yerleştirebileceğiniz ebatlarda olmalı. Eğer uygun boyutlarda ve dolaplarının fazla olduğu modeller varsa, bunları seçiniz çünkü ileride az olan eşyalarınız, fazlalaştığında yer sıkıntısı çekebilirsiniz. Sonuçta ileride mutfak dolabınızı değiştirmek daha masraflı olacaktır, bu yüzden bütçenizi şimdiden genişletmek daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

2 – Bütçesi Geniş Olanlar İçin Ahşap Tasarımlar

ahşap mutfak dolabı
ahşap mutfak dolabı modeli

İyi bir bütçeye sahip olanlar ahşap mutfak dolabı modellerini seçebilirler. Ahşap tasarımlar dekorasyonda en çok tercih edilen modellerden. Her eve uygun olması ve kalitesiyle bilinir. Ahşap seçiminizde ise koyu renklerden uzak durursanız iyi olur. Koyu ahşap tasarımlar mutfak dolaplarında pek hoş olmuyor. Bu yüzden ahşap tercihi yaparken açık renkleri tercih etmek doğru olacaktır. Eğer sizin de iyi bir bütçeniz varsa, ahşap mutfak modellerini tercih ederek kalitenin keyfini çıkarabilirsiniz.

3 – MDF İle Değişim Mümkün

mdf mutfak dolabı
mdf mutfak dolabı modeli

Mutfak dolaplarında en çok kullanılan malzemelerden birisi de MDF’dir. MDF, son zamanlarda çok öne çıktı ve maliyeti de ortalama diyebiliriz. Ekstra dolap koymak isteyenler MDF en doğrusu olacaktır. Ayrıca mutfak gibi nemli ortamlar için en uygun olan MDF malzemeli mutfak dolaplarıdır. MDF malzemesinin birçok alanda kullanılması ve kolay düzenlenebilir olması tercih konusunda çekici gelen seçenekler arasında yer alabiliyor.

4 – Dolaplarda Çekmece ve Kapak Önemli

mutfak dolabı çekmece
mutfak dolap modellerinde çekmece

Mutfak dolaplarında çekmece ve kapaklar çok önemli. Görünüş olarak öneminden daha çok çekiş hızı ve fren sistemine dikkat etmelisiniz. Sürekli dolapları açtığınızdan dolayı kimisi çabuk bozulabiliyor ya da istediğiniz hızda açılamayabiliyor. Bu yüzden dikkatli davranmak ve seçici olmak çok önemli diyebiliriz. Frenli menteşeler işinizi görebilir. Kapanıp-açılması kolay ve daha uzun ömürlü…

5 – Tercihten Önce Gömmeli Eşyalarınızı Listeleyin

gömmeli mutfak dolabı
gömmeli mutfak dolabı modeli

Mutfak dolabınızda herhangi bir tercih yapmadan önce hangi eşyalarınızın gömmeli olduğuna dikkat etmelisiniz. Bunların bir listesini yapın ve boyutlarını da alın. Ardından sipariş verirken, ona uygun bir şekilde mutfak dolabında alan açılıyor. Aksi takdirde hazır gelen mutfak dolaplarında ciddi problemler oluşabiliyor. Elinizdeki gömmeli eşyalarla büyük uyum sorunu yaşanabiliyor. Sonradan alan açmak ise mutfak dolabında hasarlara sebebiyet verebilir ve görünüş anlamında hoş olmayan şeyler ortaya çıkabiliyor.

6 – Mutfak Dolabına TV Yerleştirmek

mutfak dolabında tv
mutfak dolabı modellerinde tv

Mutfağa TV koymak son zamanlarda çok meşhur oldu. Aslında mutfakta uzun süre vakit geçirenler için birer ihtiyaç da diyebiliriz. Siz de mutfak dolabınız için uygun ölçüleri vererek televizyon yerleştirebilirsiniz. Bunu önceden bildirirseniz elinizdeki televizyona uygun boyutlarda alan açılabiliyor. Sonradan bunu yapmak sağlıklı bir sonuç vermeyebilir. Her şeyi önceden düşünmelisiniz çünkü mutfak dolabı işi ciddi işçilik gerektirir ve ufak hatalara gelmez. Dekorasyon anlamında en hassas alan mutfak dolabıdır. Mutfak dolabında geriye dönüş gibi bir şey yoktur. Değiştirmekse çok masraflı bir hal alabilir.

7 – PVC Membrane Tercihi

pvc mutfak dolabı
pvc mutfak dolabı modeli

Mutfak dolabı malzemeleri arasında yer alan PVC Membrane de en kaliteli malzemelerden birisidir. Uzun ömürlü olmasıyla bilinir. Her türlü su ve buhara karşı dayanıklık gösteren bu malzeme, görünüş anlamında da çok hoş modellere sahip. Eğer mutfağınızdaki hassasiyeti kırmak istiyorsanız PVC Membraneyi tercih etmek en doğru seçim olacaktır!

8 – Mobilya ve Dolap Uyumu

mutfak dolabında uyum
mutfak dolap modellerinde uyum

Mutfak dolabınızın seçiminde mobilyalar da önemli etkiler de bulunabilir. Ya da mobilya seçiminde, mutfak dolabınız… Bunun için her ikisine uygun bir şekilde seçimler yapmalısınız. Renk ve model uyumu çok önemli. Siz de mobilya ve mutfak dolabı tercihinizde ikisi arasında uyumu yakalamaya çalışmalısınız. Aksi takdirde uyumsuz bir görüntü ortaya çıkabilir ve mutfak dekorasyonununuz en başta kötü sonuçlara sebebiyet verebilir. Eğer uyumlu seçerseniz bu uyumun mutfağınızda yakalayacağı hava ile hoş vakitler geçirmeniz mümkün hale gelecektir.

Beyaz Mutfak Dolabının Avantajları Nelerdir?

beyaz mutfak dolabı
beyaz mutfak dolabı modeli

Beyaz, dekorasyonun en çok tercih edilen ve en risksiz rengidir. Beyaz mutfak dolabı modelleri bu açıdan çok tercih edilmektedir. Beyaz mutfak modellerinin, mutfak dolaplarında modernliği öne çıkarması tercih edilebilir bir seçenek haline getiriyor beyazı…

Beyaz rengin bütün renkleri yumuşatma özelliği vardır, bundan dolayı farklı renklerle bir arada çokça tercih edilmektedir. Eğer siz de mutfak dolaplarınız ve mobilyalar arasında farklı renkleri bir araya getirmek istiyorsanız o zaman beyaz mutfak dolabı modelleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

mutfak dolabında beyazlık
mutfak dolabı modellerinde beyazlık

Aynı zamanda ışıklandırma konusunda sağladığı avantajlar da ortadadır. Beyaz renkle birlikte çok kolay ve çok şık bir ışıklandırma sistemi kurabilirsiniz. Bütün ışıklandırma çeşitlerinde verim sağlamasıyla bilinir. Siz de mutfağınızda ışıklandırma konusunda daha kolay sonuç elde etmek istiyorsanız, beyaz mutfak dolabı modellerini seçerek bu işe başlayabilirsiniz.

En risksiz ve en uyumlu renk olan beyaz, beyaz mutfak dolabı modelleri tam sizlik diyebiliriz. Eğer beyazı da çok seviyorsanız başka renkleri düşünmeye gerek bile kalmıyor!

Küçük Mutfaklarda Mutfak Dolabı Modelleri Nelerdir?

Küçük bir mutfağa sahipseniz mutsuz olmanıza gerek yok. Küçük mutfaklar için de çok güzel mutfak dolabı modelleri mevcut. Küçük mutfak dolabı modelleri bazen geniş mutfak dolabı modellerine göre bile çok daha hoş tasarımlara sahip olabiliyor. Öyle ki küçük olmasıyla daha şirin ve daha çok işçiliğin öne çıktığını görmekteyiz.

Küçük mutfaklarda işleve çok önem veriyor. Çok fazla dolabın yerleştirilmemesinden kaynaklı, tercih edenlerde sıkıntı yaratmaması amacıyla kullanışlı dolaplar öne çıkmaktadır. Kullanışlılığın ve kaliteliğin hakim olduğu modeller arasında tercih yapmalısınız. Sizin için hem kullanışlı, hem de kaliteli bazı modelleri derledik;

küçük mutfak dolabı

Küçük mutfak dolabı modelleri tercih edenlere tam bir minimalizm esintisi yaşatıyor. Belirli renklerin ve en uygun ölçülerin öne çıktığı bu mutfak dolabında masa sandalyelerin uyumu da göze çarpıyor. Böyle harika bir uyumu küçük mutfaklarda çok kolay bir şekilde sağlamak mümkün.

küçük mutfak dolapları
küçük mutfak dolap modelleri

Aynı zamanda küçük mutfak dolabı modelleri içerisinde modernlik öne çıkıyor. Çok şık, sade ve modernliğin öne çıktığı küçük mutfak dolabı modellerinde harika bir mutfak görüntüsü elde etmek çok kolay. Küçük mutfağa sahibim diye üzülmenizi gerektirecek bir durum yok. Sadece küçük mutfağın avantajlarından yararlanmasını bilin, yeterli.

dar mutfak dolabı
dar mutfak dolabı modeli

Farklı renkleri bir araya getirmek isteyenler bu mutfak dolabı da öne çıkıyor. Duvar boyanızı farklı seçerek, mobilyalarınızın renklerini de birbirine yakın seçerek, tek rengin sıkıcılığından kendinizi kurtarabilirsiniz. Duvar boyanızda maviyi kullanırsanız beyaz ve beyaza eşlik edecek renklerle çok kolay bir şekilde farklılığı mutfağınıza taşıyabilirsiniz. Önemli olan duvar boyasını doğru tercih etmek… Dekorasyonda çareler tükenmez. Alternatif seçenekler her zaman mümkün!

L Mutfaklara Uygun Mutfak Dolabı Modelleri

Eğer L mutfağa sahipseniz, ona uygun L mutfak dolabı modelleri tercih etmeniz gerekiyor. L mutfak dolaplarının dar alanlarda yarattığı mucizelerden bahsetmek gerekiyor. Dar bir mutfağa sahipseniz, L mutfak dolapları çok önemli imkanlar sağlıyor. Geniş mutfaklara da aynı zamanda L mutfak dolabı uygulanabiliyor.

l mutfak dolabı
l mutfak dolabı modeli

L mutfak dolabı görüntü anlamında da modern bir görüntünün ortaya çıkmasını sağlıyor. Aynı zamanda kullanışlı olmasından da bahsetmek gerekiyor. Bilindik, düz mutfaklara göre çok daha kullanışlı ve malzemelere çok daha kolay ulaşım sağlayabiliyor. Siz de L mutfak dolabı modelleri arasında kendinize en uygun olanı tercih ederek hareket edebilirsiniz.

mutfak dolabı l
mutfak dolabı l modeli

Eğer geniş, L mutfağa sahipseniz çok şanslınız. L mutfak dolabı modellerinin şıklığının yanı sıra geniş alana sahip olduğunuzdan dolayı çok daha fazla seçeneğe sahipsiniz. Ayrıca daha kullanışlı bir dolaba sahip olabiliyorsunuz.

Geniş L mutfaklar alışıldığın dışında bir görüntüye yol açtığından dolayı en baştan özgünlük konusunda avantajlar elde etmiş oluyorsunuz. L mutfak dolabı modelleri arasında çok fazla seçeneğe sahipsiniz. Son yıllarda zaten mutfak dolabı tasarımlarında L mutfaklara uygun modellerin şıklığı öne çıktığından dolayı insanlar evlerini L şeklinde seçmeyi bile aklından geçiriyor diyebiliriz.

siyah beyaz l mutfak dolabı
siyah beyaz l mutfak dolabı modeli

L mutfak dolabı modelleri içerisinde siyah-beyaz ve daha farklı renklerin bir araya geldiğin uyumlu seçenekleriniz de var. Eğer farklı renkleri bir arada tercih etmek istiyorsanız bu tarz siyah-beyaz, çok şık L mutfak dolabı seçebilirsiniz.

Mutfak Dolabı Kapak Modelleri

Mutfak dolabında kapakların rengi ve deseni öne çıkıyor. Dekorasyon anlamında da mutfak dolabının en önemli kısımlarındandır dolap. İster nostaljik, ister modern bir mutfak dolabı tercih edebilirsiniz. Mutfak dolabı kapak modelleri üzerinde biraz duralım.

eskitme mutfak dolabı
eskitme mutfak dolabı modeli

Nostaljik bir mutfak dolabına sahip olmak istiyorsanız, eskitmenin uygulandığı mutfak dolaplarına bakabilirsiniz. Mutfak dolabı kapaklarında yer alan bu eskitme taktiği gerçekten de çok hoş bir görüntü ortaya çıkarıyor. Siz de eskitme modelleri seviyorsanız, kesinlikle mutfak dolabı kapak modelleri arasında yer alan bu seçenekleri gözardı etmemelisiniz.

lake mutfak dolabı
lake mutfak dolabı modeli

Eğer modernlikte aşırılığa kaçmayı seviyorsanız lake kapaklı mutfak dolabı tam size göre! Lake kapaklı mutfak dolapları ışıklandırmayla ortaya romantik bir görüntü çıkarıyor. Mutfak dolabı kapak modelleri arasında lake kapaklı modellerin üzerinde biraz düşünmelisiniz. Lake kapaklı mutfak dolabının çok kullanılmamasıyla birlikte, özgün bir görüntü elde edebilir ve misafirlerinizi şaşırtabilirsiniz.

mutfak dolabında farklılık
mutfak dolabı modellerinde farklılık

Çeşitli renkleri bir arada kullanmayı sevenler için de mutfak dolabı kapaklarında farklı tercihler yapmanız mümkün. Örneğin siyah ve beyazın modern hallerini kapaklarınızda uyumlu bir şekilde uygulayabilirsiniz. Ya da farklı renkleri de bu şekilde tercih bir arada tercih edebilirsiniz.

camlı mutfak dolabı
camlı mutfak dolabı

Camlı mutfak dolaplarını sevenler için de bu tarz modeller mevcut. Cam takıntısı olanlar için harika bir seçenek diyebiliriz. Sizde de cam takıntısı varsa ve evinizde camı kapılarınızda da kullanıyorsanız, bu birlikteliği bozmak istemeyebilirsiniz o yüzden tercihinizi camlı mutfak dolaplarından yana kullanabilirsiniz!

En Güzel Mutfak Dolabı Modelleri

Herkes evinde en güzelini uygulamak ister. Siz de mutfağınızın dekorasyonunda fark yaratmak istiyorsanız ve en güzeli benim olsun diyorsanız bu modelleri kesinlikle gözden geçirmelisiniz. En güzel mutfak dolabı modelleri bütçe istese de uygun fiyatlı mutfak dolapları da yok değil.

modern mutfak dolabı
modern mutfak dolabı

Eğer modernliği mutfağınıza taşımak istiyorsanız bu tarz bir model düşünebilirsiniz. 2019 mutfak dekorasyonu modasına uygun olan bu mutfak dolabını tercih etmek, dekorasyon modasını yakalamanızı da sağlayabilir. En güzel mutfak modelleri arasında yer alan bu model, modernlikten kopamayanlar için düşünülmüş.

uyumlu mutfak dolabı
uyumlu mutfak dolabı

Sadelikten kopamam mı diyorsunuz? O zaman bu örnek model size göre… Ahşabın öne çıktığı modelde, masa-sandalyeler de mutfak dolabının kapağına ve tezgahına uygun bir şekilde seçilmiş. Dolapların kullanışlılığı ve açıkta kalan malzemeler için yaratılmış alanlar çok hoş bir görüntü ve işlevlik sağlıyor.

açık mutfak dolabı
açık mutfak dolabı

Açık ve kapalı modelleri sevenler için düzenlenmiş bu modelde sade şıklık öne çıkıyor. Sadelik ve şıklığı bir arada barındıran bu model en güzel mutfak dolabı modelleri arasında yer almayı başarıyor. Eğer siz de klasik siyah-beyaz yerine daha hafif tonlarda, açık tonları düşünüyorsanız tam size göre diyebiliriz.

renkli mutfak dolabı
renkli mutfak dolabı modeli

Beyazdan ayrılamam fakat yanında da farklı renk tercih etmek istiyorum diyenler için mor düşünülmüş. Mor ve beyazın hakim olduğu bu model, camlı olmasıyla öne çıkıyor. Siz de en güzel mutfak dolabı modelleri arasında farklılığı öne çıkarmak ve en farklısını tercih etmek istiyorsanız bunu tercih edebilirsiniz.

desenli mutfak dolabı
desenli mutfak dolabı modeli

Mutfak dolabı modelleri içerisinde sadece renkle kalmayıp desenler arasında fark yaratmak istiyorsanız işte bu 2019 mutfak dolabı modasına uygun modeli tercih edebilirsiniz. Bu modelde desenler öne çıkıyor. Desenlerin birliği ve masa ve tabure uyumu göze çarpıyor. Ayrıca mutfak dolabının yanı sıra duvar boyasının da desenlere uygun seçilmesi mutfakta harikalar yaratılmasına sebebiyet vermiş.

sade mutfak dolabı
sade mutfak dolabı modeli

En sade ve en kullanışlısını istiyorum diyorsanız bu modeli tercih edebilirsiniz. Dolaplarının fazlalığı öne çıkıyor. Geniş mutfaklar için de kullanışlılığı öne çıkıyor. Fazla eşyası olanlar için düşünülmüş bu mutfak modeli ilerisi için de uygun olacaktır. İleride eşyalarınız arttığında yer sıkıntısı çekmezsiniz.

kırmızı mutfak dolabı
kırmızı mutfak dolabı modeli

Mutfak dolapları arasında kırmızı da öne çıkıyor. Beyazın az kullanıldığı ve çoğunlukta kırmızının er aldığı bu model ortaya çok naif bir görüntü çıkarmış. Siz de aynı renkleri kullanmaktan sıkıldıysanız ve renkler içerisinde fark yaratmayı düşünüyorsanız bu modeli tercih edebilirsiniz.

Mutfak dolabı modelleri arasında seçici olmak çok önemli. Çok fazla modelin yer aldığı mutfak dolaplarını yıllarca kullanacağınızı aklınızdan çıkarmalısınız. Bu mutfak dolapları arasında sizin için en uygununu, eşyalarınız için en uygununu seçmelisiniz. Renk konusunda hassas davranmak önemli çünkü mutfak dolabının rengi, mutfağınızın renginde belirleyici olacaktır.

Kaliteyi öne çıkaran mutfak dolaplarından yana tercihinizi yapmalısınız. Aksi takdirde kalitesiz malzemelerden oluşan mutfak dolapları ileride başınıza sıkıntılar açacaktır. Mutfak dolabınız için bütçenizi biraz geniş tutmaya çalışırsanız sizin için en uygun olanı ve en kalitesini tercih etmekte zorlanmazsınız.

Mutfak dekorasyonunda mutfak dolabının önemini aklınızdan çıkarmayın. Mutfak dolabı seçiminde gereken özeni göstermezseniz evinizin dekorasyonunda önemli eksiler elde edebilirsiniz. Bu eksikler mutfağınızla kalmayıp evinizin genel dekorasyonuna etki edecektir. Seçiminizi doğru yaptığınız takdirde, yukarıdaki önerileri dikkate aldığınız takdirde endişelenmenize gerek yok. Yıllarca mutfak dekorasyonuna uygun, keyifli vakitler geçirebileceğiniz bir mutfak dolabına sahip olmak bu önerilerle mümkün diyebiliriz!

4 YORUMLAR

  1. Ben şahsen mutfak dolabı seçerken kullanışlı olmasına özen gösteriyorum. Malum tava, tencere gibi bir dünya eşyayı rahat bir şekilde alabilmesi lazım. Aksi takdirde bir tane tencere çıkartmak için 10 parçayı almamız gerekiyor.

  2. Mutfakta sadelikten yanayımdır, ahşap modelleri de çok beğeniyorum ama sizce malzeme olarak en leke tutmayan ve kolay temizlenen hangisidir? Çünkü mutfak dolapları çabuk kirleniyor yemek vs. derken, kolaylık açısından hangisi tercih edilmeli?

    • Merhaba Tuğba Hanım, mutfak dolaplarında hem kalite hemde uzun ömür açısından mdflam tercih edebilirsiniz. Mutfak dolapları kapaklarında ise akrilik kapak kullanabilirsiniz. Fakat akrilik kapaklarda desen şansınız yok. Düz ve pürüzsüzdür. Kapaklarda motif yada desen istiyorsanız membran kapak tercih etmeniz gerekir. Siz nasıl bir mutfak dolabı düşünüyorsunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz