Country Mutfak Modelleri İle Evinizi Değiştirin

6
1204
country mutfak
country mutfak

Country mutfak son zamanların en meşhur mutfak modelleri arasında öne çıkıyor. Country mutfak dekorasyonunda öne çıkan en önemli etken ise tamamen doğal ve şıklıktan ibaret olması.

Country mutfak ne demek?

country mutfak
country mutfak

Country mutfağı tanımlamak için öncelikle “country” kelimesinin anlamını inceleyelim. Country kelimesi, İngilizce bir kelime olmakla birlikte kırsal alanlar anlamını taşımaktadır. Country mutfaksa kır evlerinde kullanılan bir mutfak dekorasyon çeşididir. Country mutfak kır evlerinin mutfaklarını dizayn ederken çok kullanılmaktaydı fakat yurtdışındaki popülerliği artık ülkemize kadar gelmiş oldu.

Country mutfağın bu kadar meşhur olmasının sebebi, yukarıda da bahsettiğimiz gibi doğallık ve şıklık. İnsana mutfakta harika vakitler geçirmesini sağlayacak, ruhu dinlendirecek bir doğallıktan bahsediyoruz. Her doğal olan tabi ki şık olmuyor fakat Country mutfak modellerinde şık olmayan model neredeyse yok diyebiliriz!

Country tarzı aslında sentez bir anlayışa sahip. Öyle ki içerisinde Amerikan, İngiliz ve Fransız dekorasyonunun izlerini taşıyor. Bu da mutfak dekorasyonunda Country mutfak modellerini tercih etmek isteyenler için bir albeni oluşturuyor.

Tabi bu çeşitleri tek modelde birleştiren tasarımlarda var, ayrı ayrı ister Amerikan, ister İngiliz ve ister Fransız modelleri arasında tercih yapabileceğiniz modeller de var. Bunları da biraz açmak gerekirse, Amerikan tarzı mutfaklara ahşap hâkim diyebiliriz. Zaten ahşap kullanımı en çok Amerikan tipi dekorasyonda öne çıkıyor. Fransız tipi Country mutfaklardaysa incelik hâkim. Detayı sevenler, ince işleri sevenler için düşünülmüş bir tarzdan bahsediyoruz. İngiliz tipi Country mutfaklardaysa minimallik öne çıkıyor. Minimal modelleri sevenler için uygun bir seçenek olabilir.

Country mutfak hangi malzemeden yapılır?

Country mutfak tasarlamak istiyorsanız burada dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Eğer bunlara uyarsanız kendi Country mutfak modelinizi oluşturabilirsiniz. İşte bazı püf noktalar…

Eskitme Raflar Tercih Edin

country mutfak eskitme raflar
country mutfak eskitme raflar

Country mutfaklarda yakalamanız gereken hava kırsal ağırlıklı olacaktır. Bunun için kırsalda kullanılan modelleri elde etmek önemli. Eskitme rafları tercih etmeniz, Country mutfağın dekorasyon anlayışını hâkim kılmak için birebir olabilir. Eskitme raflarda açık renkleri tercih edebilirsiniz.

Ahşabı Öne Çıkarın

ahşap country mutfak
ahşap country mutfak

Country tarzı mutfakların üç ayrı kolundan biri olan Amerikan modelinden yukarıda bahsettik. Country tarzı mutfağa anlamını veren bir malzeme de ahşaptır. İmkânınız varsa her yeri ahşapla kaplayabilir ve özgün bir model ortaya çıkarabilirsiniz. Bunu yapmak yerine dolaplarınızda ahşap tonlarını öne çıkarmak da doğru bir tercih olabilir.

En Uygun Seçeneklerden Biri: Beyaz 

beyaz country mutfak
beyaz country mutfak

Dekorasyonda en çok öne çıkan renk şüphesiz beyazdır. Country mutfak modellerinde de beyazın anlamı bir başka. Bu yüzden siz de hem risksiz bir tercih yapmak, hem de Country mutfak modelinin ruhunu kolayca yaşatmak istiyorsanız beyazı tercih edebilirsiniz. Beyazın yanı sıra farklı renkler de tercih etmeniz mümkün fakat aşırı koyu renklerden kaçınmanız iyi olacaktır. Daha hafif tonlar Country mutfak modelinin inceliğini korumasını sağlayacaktır.

Mutfak Zemininiz Önemli

karo mutfak zemini
karo mutfak zemini

Country mutfak modelini oluşturmak isteyenler için mutfak zemininin anlamı çok fazla. Mutfak zemininizi ister seramik tercih edin, isterseniz de kilimlerle farklı bir görüntü oluşturun, burası size kalmış fakat en uygun tercih ne diye sorarsanız, desenli karolar diyebiliriz. Mutfak zemininizde desenli karoları kullanmanız mutfak dekorasyonundaki moda anlayışını da yakalamanızı sağlayabilir.

Malzemeleriniz Açıkta Kalmalı

açık country mutfak
açık country mutfak

Malzemelerinizi açıkta bırakmak, Country mutfak modelleri için olmazsa olmazlardan. Malzemelerinizi dolaplara tıkıştırmak yerine düzenli bir şekilde açıkta bırakarak ilginç bir görüntü elde edebiliyorsunuz. Bu da Country tarzı mutfak modelinden tam anlamıyla verim sağlamanıza yol açacaktır.

Nostaljik Tabureler Kullanın

nostaljik tabureler
nostaljik tabureler

Tabure seçiminde standartlığa kaçmanıza gerek yok. Daha nostaljik düşünmeniz gerekiyor. Mesela bar taburesi kullanmak herkesin aklına gelmeyen bir şey fakat ahşap bar tabureleri Country mutfak modeline çok yakışıyor. Eğer bar taburesi kullanmak istemiyorsanız bile, beyaz, ahşap sandalye modellerini tercih edebilirsiniz.

Tablo ve Aksesuarlarda Sadelik

mutfakta tablo
mutfakta tablo

Dekorasyonda tablolar ve aksesuarların kullanımı önemli bir artış gösterdi. Country mutfak modelinde tablo ve aksesuar kullanırken sadeliğe önem verin. Eğer sadelikten uzak kalırsanız Country mutfak modeline aykırı bir anlayış ortaya koyabilirsiniz. Sanatsal içerikli tabloları seçerek ilk adımınızı atabilirsiniz.

Renklerin Birliği

country mutfak renkli
country mutfak renkli

Farklı renkleri bir arada kullanmak ister misiniz? Eğer tek renk kullanmaktan sıkıldıysanız Country mutfak modellerinde farklı renkleri kullanmanız mümkün. Beyazın yanında siyahı kullanmak en akla gelenlerden birisi fakat bunun dışında uyumlu renkleri de tercih edebilirsiniz. Toprak tonları ve sarı, beyazdan sonra Country mutfak modellerinde en çok öne çıkan renklerden birisi…

En İyi Country Mutfak Modelleri

Dağınıklıktan Hoşlanmayanlara

sade country mutfak
sade country mutfak

Eğer dağınıklıktan hoşlanmıyor, düzeni seviyorsanız ve malzemelerinizi açıkta kullanmak istemiyorsanız düz modelleri de tercih edebilirsiniz. Her ne kadar biraz fazla sadeliğe sahip olsa da dağınıklıktan hoşlanmayanlar için bu tarz modeller iş görecektir.

Beyazdan Bıkanlara Çare

kapalı country mutfak
kapalı country mutfak

Eğer dekorasyon konusunda beyaz kullanmaktan bıktıysanız ve farklılık yaratmak istiyorsanız farklı modelleri kullanabileceğiniz bahsettik. Özellikle Turkuaz gibi açık tonlar tercih edildiğinde Country tarzı mutfaklarda farklılığı yakalamak kolaylaşıyor ve daha şık bir görüntü oluşabiliyor.

Kapalı Tonları Seviyorsanız

yeşil country mutfak
yeşil country mutfak

Eğer kapalı tonları çok seviyorsanız o zaman yeşile bakan renkleri tercih etmeniz doğru olacaktır. Country tarzının kırsal bir model olduğunu ve doğallığı çağrıştırmasıyla ünlü olduğundan bahsetmiştik. Kapalı tonlarda da yeşilin öne çıkmasının yegane sebebi bu diyebiliriz. Yeşil rengi, Country tarzı modellerde kullanılabilecek en sıra dışı renklerden biri diyebiliriz.

Ahşap ve Farklı Renkler

ahşaptan country mutfak
ahşaptan country mutfak

Ahşap ve farklı renklerin bir arada kullanılması da çok hoş görüntüler sağlayabiliyor. Ahşabı, modernliği ve farklılığı bir araya getiren modeller, farklılığı mutfağına taşımak isteyenler ilaç gibi bir tercih olabilir. Siz de eğer tercihinizi farklılıktan yana yapmayı düşünüyorsanız, sandalyelerinizi boyayabilirsiniz.

Gömmeli Modeller

gömmeli country mutfak
gömmeli country mutfak

Makinalarınızda gömmeli modelleri tercih etmek iyi bir tercih olabilir. Country modele makinalarınızı gömmek çok hoş duruyor. Tercihlerinizi tezgâh üstü yerine gömmeliden yana kullanarak Country modelinizde modernliği yakalayabilirsiniz.

Tezgâh Işıklandırması

tezgah ışıklandırması
tezgah ışıklandırması

Işıklandırma sadece mutfağınızı ışıklandırmaktan ibaret değil. Bu yüzden en ince detayına kadar ışıklandırma üzerine de kafa yormalısınız. Mesela tezgâh-içi ışıklandırma kullanmak çok doğru bir tercih olacaktır. Tezgâh-içi ışıklandırmada da çok fazla abartıya kaçmadan, hafif bir aydınlatma kullanmak gözünüzü yormanızı da engelleyecektir.

Sıradan ışıklandırma yerine LED ışıklandırma da kullanabilirsiniz. Özellikle LED ışıklandırmalardaki modernlik seçenekler arasında öne çıkan bir cazibeye sahip. Siz de eğer Country tarzı mutfağınızda modernliği yakalamak istiyorsanız LED ışıklandırma tercih edebilirsiniz.

Eskiler İyidir

nostalji country mutfak
nostalji country mutfak

Mutfak dolaplarınızda nostaljiyi öne çıkararak Country tarzı mutfak modeli elde etmek mümkün. Aynı zamanda masa ve sandalye seçiminde de nostaljik tasarımlar seçebilirsiniz. Burada da renklerin birliği çok önemli, lütfen bu konuda çok dikkatli olalım. Farklı renkleri bir arada kullanırken, sırıtmamasını sağlamak zahmetli bir iş diyebiliriz.

Country tarzı mutfak modelleri gerçekten de evinizi değiştirecek bir anlayışa sahip. Mutfağınızı bambaşka bir boyuta taşıyor ve kırsalın doğallığı, şıklığı evinizde vücut buluyor. Siz de eğer bilindik tasarımlardan ya da modernlikten aşırı sıkıldıysanız Country mutfak modellerini tercih edebilirsiniz. Country mutfak modelleriyle evinize gelenleri şaşırtacak, mutfağınızda geçireceğiniz vakti daha da keyifli hale getirebileceksiniz.

6 YORUMLAR

  1. Nedendir bilmiyorum ama herkes yeni moda mutfak modellerinden hoşlanırken ben Country modelleri daha çok seviyorum. İnşallah bu sene mutfakta büyük bir değişiklik yapacağım.

  2. Bende bu modelleri çok beğeniyorum. 3 ve 4. resimdekiler tam benim tarzımı anlatıyor. Selma hanım, mutfak modelleri satışınız bulunuyor mu? Eğer bulunuyorsa Country mutfak modelleri kataloğunu alabilir miyim?

  3. Hepsi çok güzel fakat değiştirmek istesek maliyeti nasıl olur acaba bu mutfakların? Bir de küçük mutfaklara nasıl uygulayabiliriz? Geniş mutfaklar için ideal gibi gözüküyor şıklık açısından.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz