Raf Kitaplık Modelleri

6
926
raf kitaplık
raf kitaplık

Kitapların her geçen gün değeri artıyor. Eskiden önemsizce, koltukların altına sıkıştırılan ya da dolapların çekmecelerine tıkıştırılan kitaplar artık evlerin en güzel yerlerinde yer alıyor. Evin dizaynı açısından da kitaplıkların kattığı şıklık, dekorasyon bakımından önemli artılar taşıyor. Kitaplıkların sıklıkla kullanılmaya başlanmasıyla raf kitaplık modelleri içerisinde de önemli değişiklikler meydana geldi. Çeşitler arttı ve modellere yeni anlayışlar hâkim oldu. Kitaplarını evinin en güzel yerinde, en güzel şekilde sergilemek isteyenler için fikir verebilecek raf kitaplık modellerini sizin için derledik.

Neden Raf Kitaplık Tercih Etmelisiniz?

Raf kitaplık tercih etmeniz için birçok etmen var. Eğer kitaplarınızı çok seviyorsanız ve evinizde gözünüzün önünde bulunmasını istiyorsanız raf kitaplıkları tercih etmek dışında pek bir tercihiniz yok diyebiliriz. Ayrıca raf kitaplıklarınızın kitaplarınızın yıpranmaması, zarar görmemesi açısından en doğru tercih olacağından da bahsetmek gerek.

neden raf kitaplık
neden raf kitaplık

Raf kitaplıklarla mini-kütüphane de yaratmış oluyorsunuz. İstediğiniz kitabı kolayca bulabiliyor, elinizde ne kadar kitap olduğunu görebiliyor ya da ne kadar kitap okuduğunuzu kolayca hesaplayabiliyorsunuz. Kitaplarınıza hak ettiği değeri vermek gerekiyor. Kimi insanlar için birer hazine niteliğinde olan kitaplar için sizin de en doğru tercihi yapmanız gerekiyor.

Raf kitaplıkların dekorasyon açısından da önemli artıları var. Farklı raf kitaplık modelleri arasından evinizin dekorasyonuna uygun olanını seçip daha sanatsal bir anlayışı evinizde hâkim kılmanız mümkün. Yeter ki bu konuda istekli ve seçici olun.

En Şık Raf Kitaplık Modelleri

Binlerce raf kitaplık modelleri arasında tercih yapmak elbette ki zor. Tabi ki de sizin için en şık raf kitaplık modelleri daha önemli. Herkes evinde yapacağı tercihlerde şıklığa, duruşa önem verir. Bu yüzden sizin için en şık raf kitaplık modellerini bir araya getirdik.

beyaz raf kitaplık
beyaz raf kitaplık

Sıradan, uzunlamasına raf kitaplıklardan bıktınız mı? Raf kitaplığınızın daha az yer kaplamasını ve belli yerlere sabitlenmesini istiyorsanız bu modeli düşünebilirsiniz. Beyazın tüm modernliğini sergilediği bu model az kitabı olanlar için ya da kitaplarını evinin belli alanlarına yaymak isteyenler için düşünülmüş. Beyaz ve beyaza yakın duvar renginin seçildiği bu modelde, koltuk yastıklarının da beyaz olmasıyla müthiş bir uyum yakalanmış. Ayrıca beyaz kitaplar da daha çok göze çarpıyor.

sarı raf kitaplık
sarı raf kitaplık

ATM’lerden esinlenilen bu kitaplık modelindeyse sarının öne çıktığını görmekteyiz. Sarı o kadar güzel durmuş ki, göze çarpmaması mümkün değil. Ayrıca raflarda genişlemesine ve uzunlamasına olmak üzere tasarlandığından hem büyük kitaplara hem de küçük kitaplara sahip olanlar için birer ilaç niteliğinde. Bu model de yine mobilyada beyazın dışına çıkmak isteyenler için daha uygun diyebiliriz.

ahşap raf kitaplık
ahşap raf kitaplık

Raf kitaplık modelleri arasında daha zikzaklı bir model mi arıyorsunuz? Bu size göre olabilir. Merdivensel olarak tasarlanmış bu raf kitaplıkta sadelik göze çarpıyor. Tablonun çerçevesinin de aynı renklerde olması uyum sağlanmasını kolaylaştırmış. Ayrıca beyazın da kitaplıkla terse düşmek yerine yakaladığı uyum göze çarpıyor. Genişliği de uygun boyutlarda olan bu kitaplık, kullanışlı raf kitaplık arayanlar için uygun olabilir.

çekmeceli raf kitaplık
çekmeceli raf kitaplık

Çok fazla kitaba mı sahipsiniz? O zaman raf kitaplık modelleri arasında en çarpıcı olan bu modeli düşünmelisiniz. Gardırop gibi tasarlanmış olan bu kitaplıkta çok fazla raf bulunuyor ve fazlasıyla yaratıcı bir model olmasıyla dikkatleri üzerine topluyor. Siz de salonunuzda ufak bir kitaplık barındırıp, geri kalan kitaplarınızı düzgün bir şekilde muhafaza etmek istiyorsanız bu modeli kesinlikle düşünebilirsiniz.

sıradışı raf kitaplık
sıradışı raf kitaplık

Az yer kaplasın fakat fazlasıyla şık olsun diyorsanız bu model tam size göre! Şıklığın ön planda tutulduğu, rafların yatay olarak düzenlendiği bu modelde dağınıklık ve düzeni bir arada görmekteyiz. Post-modern anlayışın hâkim olduğu bu model, evinizde çok fazla yer işgal etmeden, çok fazla kişiye hitap etmeyi başarabilecek bir yapıda. Kesinlikle seçeneklerinizin arasında yer alması gereken raf kitaplık modellerinden birisi…

Sıradışı Raf Kitaplıklar

duvarda raf kitaplık
duvarda raf kitaplık

Kitaplığın saksılarla olan birlikteliğinin öne çıktığı bu modele baktığımızda minimal duruşuyla dikkat çekiyor. Duvarınızda çok yer kaplamayan raf kitaplıklar arıyorsanız bu modeli de seçeneklerinizin arasına katın. Ya da evinizin duvarlarına dağıtmak istiyorsanız da uygun bir seçenek olabilir. Ahşabın saksılarla sağladığı uyum, kitaplığınızın duruşunu da etkiliyor.

piyano raf kitaplık
piyano raf kitaplık

En farklı kitaplıklar arasında öne çıkan bir model olan piyanolu kitaplık gerçekten dikkat çekici bir tasarıma sahip. Bir yanda piyano, bir yanda kitaplar, evinizin bir köşesini sanat köşesi haline getiriyor. Eğer sanatsallığa önem veriyorsanız böyle bir kitaplık düşünmeniz en uygunu olacaktır. Evinizde sanatsallığı doruklarda yaşatacak olan bu modelde siyahın da çok hoş durduğunu söylememek olmaz.

z tipi raf kitaplık
z tipi raf

Z tipi modeller her alanda yer almayı başarıyor. Bu raf kitaplık modelinde de Z tipi tasarım göze çarpıyor. Çocuğunuz için mini-kitaplık yaratmak istiyorsanız bu modeli evinizde uygulayabilirsiniz. Hem çocuğunuzun dikkatini çekecek, hem de odasına düzen getirecek olan bu model onun okuma alışkanlığına dahi etkide bulunabilir!

doctor who kitaplık
doctor who kitaplık

Yabancı dizilerle aranız iyiyse eğer bu model tam da sizin için düşünülmüş! Doctor Who dizisinden esinlenilerek yapılan bu telefon kulübesi tarzındaki raf kitaplık, geleneksel kitaplık anlayışını yerle bir eder nitelikte… Kapandığında telefon kulübesi açıldığında ise bir hazine haline gelen bu kitaplık evinde büyük farklar yaratmak isteyenler için birebir!

renkli raf kitaplık
renkli kitaplık

Eğer minimalist olduğunuzu düşünüyorsanız ve evinizde minimalizmi öne çıkartmak istiyorsanız bu tarz küçük raf kitaplıkları düşünebilirsiniz. Sadece kitaplık olarak kullanmanıza da gerek yok. Diğer araç-gereçlerinize de yer verebileceğiniz bu model, yer olarak ekonomik olması ve tüm renklere ayak uydurmasıyla öne çıkan modellerden olmayı başarıyor.

raf kitaplık modelleri
raf modelleri

Kitaplığınızın raflarını farklı renklerde kullanmak istiyorsanız böyle modeller de mevcut. Beyaz kısımlara kitaplarınızı koyabilir, renkli raflara da en sevdiğiniz kitapları ya da bitirdiğiniz kitapları koyabilirsiniz. Yine oyuncakların da şirinlik kattığı bu kitaplık modeli, çok amaçlı bir kitaplık kullanmak isteyenlerin tercih edebileceği türden diyebiliriz.

Raf Kitaplık Nasıl Monte Edilir?

Raf kitaplık modelleri arasında tercihinizi yapmışsanız ve kurulum aşamasına gelmişseniz endişelenmeyin. Raf kitaplıkları monte etmek o kadar da zor değil. Zaten aldığınız ürünlerde montaj eğer size bırakılmışsa mutlaka kurulum talimatını içeren broşür veriliyor. Burada hata yapmamanız ve raf kitaplığı zarar vermemeniz çok önemli. Peki raf kitaplık montajı nasıl yapılır?

Öncelikle yapmanız gereken rafı monte edeceğiniz yeri belirlemek. Eğer rafı doğrudan duvara montelemek istiyorsanız da metrenizi yanınızda bulundurun. Eğer raf taşıma sırasında parçalara bölünmüşse öncelikle parçaları bir araya getirmeniz gerekiyor. Bu aşamada akülü vidalama yaparak parçaları daha kolay bir şekilde bir araya getirebilirsiniz.

Raf ayaklarını raflara vida ve darbeli matkaptan yardım alarak sabitleyin. Konumlandıracağınız yere rafı getirin, duvara doğru yerleştirip vida noktalarını belirleyin.

Yine darbeli matkaptan yardım alarak belirlediğiniz vida noktalarını açıp, dübellerini açtığınız noktalara yerleştirin. Montajı tamamlamak için rafı monte edeceğiniz alana tekrardan koyup, vidalarla sabitlenmesini sağlayın. Kitaplarınız için de kitap tutacağı kullanabilirsiniz.

Bu işlemlerin ardından kolaylıkla rafınızın montajını tamamlamış olacaksınız. Başta gözünüzde büyüyen bir süreç olsa da raf kitaplıkların montajı o kadar da zor bir şey değil. En önemli nokta adımları doğru takip bir şekilde takip edip, doğru bir şekilde uygulamak…

6 YORUMLAR

  1. 3. ve 5. Görsel oldukça hoşuma gitti. Raf kitaplık modelleri iki açıdan avantaj sağlıyor. Dekoratif görüntünün yanı sıra benim gibi çok kitap okuyan biri için kitapları istifleme sorununu en güzel şekilde çözüyor.

    • Kesinlikle size katılıyorum. Cam kapakli kitapliklar da oldukça yaygın ama raf kitaplik hem dediğiniz gibi dekoratif görüntüsü hem de kullanım kolaylığı sağlıyor. Tek sıkıntısı çabuk tozlanmasi ?

  2. Sitenize bayıldım çok güzel fikirler barındırıyor gerçekten teşekkürler. bu raf kitaplık modellerinden birisi bana ilham oldu evim için güzel bir tane tasarladım sağolun.

  3. Çok güzel fikirler var gerçekten. Özellikle çekmeceli olanı çok sevdim, yerden tasarruf için güzel bir yöntem. Küçük evlerde de kullanılabilir hem. Ama yine de TARDIS model gönlümü çalmadı değil 😀

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz