Rustik Aydınlatma

2
708

Bugün yine bir ev dizaynı yenileme projesi ile birlikteyiz ve mutlu haber ki bunun için çok fazla paraya ihtiyacımız yok 🙂 İhtiyacımız olan tek şey biraz zaman. Bugün yenileme yapacağımız alan aydınlatma. Sizin için seçtiğimiz aydınlatma stili ise rustik. Oturma odamız, salonumuz yada okuma köşemiz için rustik bir lamba yaparak ev dekorasyonumuza doğal ve samimi dokunuşlar ekleyeceğiz. O zaman hep birlikte seçtiğimiz rustik aydınlatma nasıl yapılıyor inceleyelim isterseniz keyifli seyirler!

rustik-aydinlatma

 

Ortalama 4 cm kalınlığında uzun bir dal ve şekildeki gibi bir kütük kullanarak rustik aydınlatma yapabilirsiniz.

rustik-aydinlatma-1

 

İhtiyacımız olan malzemeler, pense, tornavida, ağaç dalı, kütük, tutkal, 4-6 tane küçük göz kanca, ortalama yarım metre siyah lamba kablosu yada kablo seti, 1 cm çapında 90 derece bakır dirsek, bakır bağlantı borusu, 15 cm uzunluğunda 1 cm çapında bakır boru, istediğiniz renk köpük boya, matkap, yaprak tipi ahşap matkap ucu, 1 cm ahşap matkap ucu, zımpara yada zımparalama makinesi, duy ve ampul.

Yapılışı:

rustik-aydinlatma-2

Dalımızı kütükte yerleştireceğimiz noktayı belirleyip bir kalemle çevresini çiziyoruz.

rustik-aydinlatma-3

Matkap kullanacağımız için ortalık batabilir. Bu yüzden bahçe yada balkonunuzda bu projeyi yapsanız iyi olur. Yaprak tipi ahşap matkap ucunu takarak kütükte işaretlediğimiz yerden 4 cm derinliğinde şekildeki gibi bir çukur deliyoruz.

rustik-aydinlatma-4

Deliğe tutkalı bolca sıkıyoruz.

rustik-aydinlatma-5

Tutkal kurumadan dalı yapıştırıyoruz ve tutkalın kuruması için bekliyoruz. Dalın muntazam bir şekilde yapışması için tutkal kuruyana kadar elinizle sabit bir şekilde tutmalısınız.

rustik-aydinlatma-6

Bakır borunun dalın üst kısmından geçeceği noktayı belirleyip işaretliyoruz. Dalın geçebileceği genişlikte olmasına dikkat edelim.

rustik-aydinlatma-7

Matkap ucunu değiştirip 1 cm ahşap matkap ucunu takıyoruz. İşaretlediğimiz noktadan matkap ile şekildeki gibi deliyoruz.

rustik-aydinlatma-8

Montaj için aldığımız bakır boruları, üzerinde bulunan etiketlerini temizleyerek hazır hale getiriyoruz.

rustik-aydinlatma-9

Siyah lamba kablosuna bağlantı çengeli ile duyu ve karton koruyucu soketi geçiriyoruz.

rustik-aydinlatma-10

Şekildeki gibi koruyucu soketi geçirmiş olmanız gerekmektedir.

rustik-aydinlatma-11

Bakır boruları şekildeki gibi siyah lamba kablosu üzerinde kaydıralım. Son düz boruyu da taktıktan sonra karton koruyucu görünmeyecektir.

rustik-aydinlatma-12

Bakır boruyu kabloyla beraber dalda açtığınız delikten geçiriyoruz. Sabitlemek için borunun dalla birleştiği yerleri tutkal yapabilirsiniz. Tutkal ile yapıştırmak sabit ve daha sağlam durmasını sağlayacaktır. Kabloları dala sabitlemek için de aldığımız küçük kancaları kullanabilirsiniz.

rustik-aydinlatma-13

Kütüğü zımparaladıktan sonra seçtiğimiz renk ile 2-3 kat boyuyoruz. Biz doğallığı bozmamak için koyu yeşil tonu seçtik. Boyamız kuruyana kadar bekliyoruz.

rustik-aydinlatma-14

Lamba kablonuzu kablo seti olarak seçtiyseniz ampulü duya taktıktan sonra işimiz bitti demektir. Düz lamba kablosu aldıysanız kablonun ucunu fişe takmanız gerekecektir. Fişi de taktıktan sonra el emeği rustik aydınlatmanız dekorasyon için hazırdır. Aklınıza takılan soruları bizlere yazabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Harika olmuş Normalde satın almaya kalksak kim bilir kaç paradır ama böyle kendin yap gibi projelerle ne kadar güzel şeyler çıkıyor ortaya. Ben de yapıp evimde kullanmayı çok isterim. Tam olarak maliyet nedir bu tarz bir aydınlatmanın acaba? Çok teşekkür ederim ayrıca fikir için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz