Ahşap Eskitme Nasıl Yapılır?

45
44054

Bugün ahşap eskitme tekniklerinin neler olduğunu inceleyeceğiz ve ahşap eskitme nasıl yapılır? bunun üzerine konuşacağız. Eskitme tekniklerini uygulayarak hem evinizin bütçesine katkı sağlayabilir hem de mobilyalarınızı güzelleştirebilirsiniz. Bu teknikleri uygularken hem eğlenecek hem de stresinizi atacaksınız. Öncelikle ahşap eskitmede hangi teknikler uygulanıyor bunları sıralayalım isterseniz.

Ahşap Eskitme Teknikleri Nelerdir?

 • Ahşap Boyamada Antik Eskitme
 • Ahşap Boyamada Mum İle Eskitme
 • Ahşap Boyamada Yağlı Boya ile Eskitme

Alkol ile eskitme tekniğine ve boya ile eskitme tekniğine ahşap eskitme teknikleri başlıklı yazımızda yer vermiştik. Bu yüzden tekrar değinmiyoruz. Hep birlikte ilk tekniğimiz nasıl yapılıyor birlikte öğrenelim isterseniz.

Ahşap Boyamada Antik Eskitme

ahsap-eskitme-nasil-yapilir

Antik eskitme yapmak için antik eskitme sıvısı, su ve sentetik bir fırçaya ihtiyacınız olacak.

Yapılışı:

 • Antik eskitme uygulayacağınız mobilyayı iyice temizleyin.
 • Plastik bir kapta antik eskitme sıvısı ile çok az miktarda(5-6 damla) suyu karıştırın.
 • Aldığınız sentetik fırça ile öncelikle motifli yüzeylerden başlayarak boyamaya başlayın.
 • Boyama işlemini yüzeyleri küçük küçük parçalara ayırarak yapın. Çünkü boya yaptığımız alanı hemen arkasından pamuklu bir bezle silmemiz gerekiyor. Bu yüzden azcık boyama sonra silme işlemi şeklinde tekrarlayarak işlemleri takip etmeniz gerekiyor.
 • Boyama ve silme işlemi bittikten sonra kurumaya bırakabilirsiniz.

Ahşap Boyamada Mum İle Eskitme

ahsap-eskitme-nasil-yapilir-1

Mum ile eskitme yöntemi yapmadan önceyi eskitme yapacağınız mobilyayı hazır hale getirmeniz gerekiyor. İstediğiniz renk boya ile boyayarak hazırlıklara başlayabilirsiniz. Ahşap boyamanın nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz mobilya nasıl boyanır? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yapılışı:

 • Boyama yaptığınız mobilyayı normal mum yada parafin ile tamamen mumlayın.
 • Mumlama işlemini heterojen bir şekilde yapabilirsiniz. Mobilyanın her tarafını aynı oranda mumlamak zorunda değilseniz.
 • Mobilyanın köşe ve kenar kısımlarının mumlama yaparken dikkat edin. Her tarafının mum olduğundan emin olun. Çünkü mobilya yada diğer eşyalarınız eskimeye öncelikle kenarlardan başlayacaktır.
 • Mumlama işlemini tamamladıktan sonra temiz bir bezle mobilyanızı silin. Böylelikle mobilya üzerinde ki fazla mum parçaları düşecektir.
 • Beyaz yada istediğiniz renk boya ile mobilyayı boyayın ve eskimiş görüntü olsun istediğiniz yerlere zımpara yapın.
 • Bu eskitme tekniğinde amaç mum sayesinde boyanan rengin çok fazla tutmaması ve zımpara işlemiyle de altta ilk boyanan rengin kolayca ortaya çıkması.

Ahşap Boyamada Yağlı Boya İle Eskitme

ahsap-eskitme-nasil-yapilir-2

Yağlı boya eskitme tekniğine geçmeden önce kullanılacak malzemeler neler öncelikle buna bakalım isterseniz.

Malzemeler: İstediğiniz renk yağlı boya, kıl fırça, plastik bir kap, kağıt ve resim yağı.

Yapılışı:

 • Seçtiğiniz renkte yağlı boyadan kağıt üzerine biraz sıkın. Sıkmaktan korkmayın çünkü boyanın yoğun bir kıvamı var.
 • Resim yağını plastik kaba dökün. Fırçanızı boyaya sürmeden önce yağa sürün. Bunun nedeni mobilyanın yağ sayesinde daha kolay boyanması. Çünkü boyanın kıvamı oldukça yoğun bu da boyama işlemini zorlaştırıyor.

ahsap-eskitme-nasil-yapilir-3ahsap-eskitme-nasil-yapilir-4

 • Fırçanızı önce yağa sonra kağıt üzerindeki boyaya sürdükten sonra mobilyanızı boyamaya başlayın.
 • Mobilyanızı boyarken işlemleri parça parça yapın. Yani  öncelikle bir yüzeyi boyayın ve sonra temiz bir bezle silin. Sonra diğer yüzeyi boyamaya geçin ve tekrar bir bezle silin.

ahsap-eskitme-nasil-yapilir-5ahsap-eskitme-nasil-yapilir-6

 • Mobilyanın bütün yüzeylerine bu işlemi uygulayın.
 • Yağlı boya geç kuruduğu için en az iki gün kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra mobilyanızı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Evlerinizde sizlerde bu teknikleri uygulayarak eskitme mobilyalar elde edebilirsiniz. Aklınıza takılan soruları bizlere yazabilirsiniz.

45 YORUMLAR

 1. merhaba eski yemek masalarını yenileme başlıklı paylaşımınızda Annie Sloan Chalk Paint kullandığınızı gördüm. bildiğim kadarı ile Türkiye’de satışı yok. nereden temin ettiğinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.
  kolaylıklar dilerim.
  Serap Konakcı

  • Evet ne yazık ki Türkiye’de satışı yok. Fakat uluslar arası online satış sitelerinde bulabilirsiniz yada kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Kendiniz hazırlamak isterseniz ölçülerini verebilirim.

   • ilginiz için teşekkür ederim. kendim hazırlayıp kullanıyorum. en iyi sonuç aldığım da sodyum bikarbonat ile hazırladığım tarif. ancak Annie Sloan ürünleri renk skalası çok güzel. hem de uğraşmak gerekmeden hazır. Arap Emirliği’nde bile satılıyor. birileri Türkiye’ye getirse artık… baka baka seçsek renkleri..ne yapmak istesem onun yerine şu bunun yerine o tarifleri uygulamak gerekiyor. bu da oldukça heves kırıcı.
    tekrar teşekkürler
    sevgiler

    • Günaydın Serap Hanım,
     Türkiye’de Annie Sloan ürünlerine satan bir firmayla karşılaştığımda size haber vereceğime emin olabilirsiniz.

   • Annie Sloan artık türkiyede var ancak aşırı fiyatı yüksek.. kendimiz hazırlasak nasıl yapıaz bilgi verir misiniz rica etsem mat olsun istiyorum

    • Derz dolgusu, tiner ve boya ile hazırlayabilirsiniz. Boyaniz ne kadar ise derz doğusunu o kadar katacaksiniz. Boya sıvı olduğu için ml hesabı olduğu için derz de 1 yemek kaşığıni 10 ml olarak hesaplayacaksiniz. Tinerde ise ölçü şu, chalk paint boyaniz bir pankek kıvamında olacak. Tineri ona göre karıştırarak kademeli olarak koyun ?.

 2. Çalışmalar kesinlikle harika! Şahsım adına özellikle antik eskitme olanı çok beğendim. Paylaşımınız için teşekkür ederiz. Saygılarımla.

 3. Merhaba
  Yağlı boya eskitme tekniği ile ilgileniyorum. Benim sorum şu: Acaba yağlı boya ile eskitme yapılınca üzerine tekrar vernik sürmeye gerek var mıdır? Bir de acaba bu eskitmeden sonra su bazlı boya gibi cizilmeye bozulmaya acık olur mu? Teşekkürler

  • Merhaba Kıymet Hanım,
   Yağlı boya uygulaması yapsanız da çalışma yaptığınız objeyi uzun yıllar kullanmak ve korumak için elbette vernik gereklidir. Yağlı boya su bazlı boyaya göre daha kalın bir film tabakası oluşturacağı için kısmen daha az deforme olur diyebiliriz. Ama dediğim gibi asıl koruma özelliğini sağlayacak olan verniktir.

 4. Merhabalar, ben vitrinimi eskitme yöntemi ile kitaplığa çevirmek istiyorum. Turkuaz mavisi yapmak istiyorum. Sizce hangi yöntemle yapmalıyım? Zımpara gerekirmi? Normal boyasini üstüne mum yapip eskitme yapsam ise yararmı? Teşekkürler

  • Merhaba Senem Hanım, mumla eskitme tekniği uygulayabilirsiniz. Daha güzel sonuç alabilmeniz için zımparalama işlemi yapmanızı tavsiye ederim.

 5. merhabalar , yapilan islemleri cok begendim, bende cok eski tip bir dolap var ve onu beyaz eskitme seklinde boyamak istiyorum,goruntuyude kesinlikle mat istiyorum, bu islemi nasil yapabilirim,ne tur boya almam gerekir, bilgilendirirseninz sevinirim?

 6. Mrb benimde koyu kahve tonunda yemek masami var ben bunu mumla eskitme yöntemini kullanarak boyamak istiyorum fakat ana renk olarak masanın rengi kalıp direk mumlama işlemi yapabirmiyim birde hangi boyaları oneriyorsunuz.teşekkür ederim.

  • Mumla eskitmede mutlaka iki renk yani zeminde bir renk araya mumlama sonra üstte bir renk kullanmak zorundasınız. Alttan koyu kahve tonunun görünmesini istiyorsanız yine aynı renge boyayın. Boya olarak da eskitmede en güzel sonucu akrilik boyalar veriyor.

 7. Merhaba; Ham sehbalarımız var boyamak için. daha kolay geldiği için mum yöntemini uygulamak istiyorum ama siz hangisini önerirsiniz? birde ham olduğu için örn kahverengi boyayıp üzerine mum uygulayıp üzerine seçtiğim rengi mesela beyaz a boyamalıyım dimi. peki en son işlem de zımpara mı sert sünger ya da bulaşık teli mi daha rahat çalışmamı sağlar. Teşekkürler.

  • Bence de mum ile eskitme yapın. Alttaki renk kahverengi olacağı için eskitmede, üstüne en uyumlu renk beyaz olur. Bence zımpara kullanın. Çünkü zımpara ile çalışmak daha rahat.

 8. Merhabalar Aylin hanım bende zigon sehpalarımı boyamayı planlıyorum ve yağlı boya ile eskitme tekniğini kullanmayı düşünüyorum fakat kullandığınız yağlı boya resim için kullanılan yağlı boyalardanmış gibi anladım yoğunluğundan bahsederken.Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  • Merhaba Ebru Hanım. Yağlı boyayı inceltmek için resim yağı yada keten yağı kullanmanız gerekiyor. İnceltmek için öncelikle fırçanın ucunu resim yağına değdiriyoruz daha sonrada yağlı boyaya. Fırçadaki fazla boyayı müsvette bir kağıda sildikten sonra mobilyanızı boyamaya geçebilirsiniz. Yani yoğunlukta belli bir ölçü yok.

 9. Aylin Hanım merhaba,
  Öncelikle vaktinizi ve bilginizi paylaştığınız çok teşekkürler. Venge rengi yemek odası takımım var ve bir çılgınlık yapıp rengini değiştirmek istiyorum. Mumla eskitme yaparken sırası ile ;zımpara,sonra koyu kahve boya,üstüne parafin,onun üzerine beyaz sonra eskitme görünümü için zımpara yaptığımda beyaz ağırlık ama alttan koyu kahveler görünen bir mobilyam olacak.Doğru anlamış mıyım? Mobilyanın kendi rengini kullanmak istersem de yine zımpara ve bir kat boya yapıp mumlamam mı gerekiyor?

  • Anlattığınız işlem basamakları doğru Nihan Hanım uygulama bu şekilde olacak. Eğer zeminde mobilyanın kendi rengi görünsün diyorsanız mobilyaya direk mumlama yapıyorsunuz daha sonra üstüne bir kat beyaz boya yapıyorsunuz. Boya kuruduktan sonra eskitme görünümü vermek istediğiniz yerlere zımpara yapıyorsunuz.

 10. Aylin Hanım bir sorum daha olacak. Antik eskitme ile venge rengi mobilyada nasıl bir görüntü ortaya çıkar.Sıvının işlevi nedir burada onu anlayamadım. Mobilyaya herhangi bir boya ya da zımpara uygulamıyoruz değil mi bu yöntemde?
  Bir de mdf kaplı mobilyaları boyamadan önce zımpara yaparak kaplamayı mı soymamız gerekiyor yoksa sadece pürüzlü bir yüzey mi elde etmeye çalışıyoruz?
  Teşekkürler.

  • Antik eskitmede daha çok zeminde beyaz boya tercih ediliyor. Çünkü antik eskitme boyaları zaten koyu renk oluyor. Bu yüzden zeminde venge renkle antik eskitme boya kullanmak güzel bir görüntü vermeyecektir. Antik eskitme sıvısını kombinasyon yapacağınız boya gibi düşünebilirsiniz. Zımparalama da amaç boyanın mobilyaya tutunması. Yani pürüzlü bir yüzey elde etmekten çok boyanın mobilyaya tutunmasını sağlıyoruz. Yine aklınıza takılan sorular olursa bize buradan yazabilirsiniz.

 11. Teşkkür ederim cevabınız için. Peki mumlama yapıp,her mumladığımız yeri kazıyamazsak o bölgelerdeki boya zamanla çıkar mı acaba? Yoksa vernik onu korur mu?

   • mrb aylin hanm mum boyama nasıl yapılır anladımda bu boyasının hep böyle kalması için ne önerirsiniz, sanki çıkacakmış gibi görünüyor eriyip akmasın?

    • Merhaba Elif Hanım, mumla eskitme tekniği uygulamak istiyorsunuz anladığım kadarıyla. Eskitme tekniği olarak en çok kullanılan yöntemlerden biri. Boyada herhangi bir sıkıntı olmuyor rahatlıkla deneyebilirsiniz.

 12. Aylin Hanım öncelikle paylaşımlarınız için tebrik ederim ..zemin zaten koyu kahve ve temiz mumlama ve silme devamında akrilik beyaz boya (iki katmı olmalı ? ) ve tam kurumadan zımpara ve tel resimdeki örneklere bakarak kenar köşe şeklinde uygulama doğru olurmu yahut astar , boya , mumlama veya parafin daha sonra akrilik beyaz boya ile devam etmelimiyim ..teşekkür ederim

  • Paylaşımlarımiz yararlı olabildiyse ne mutlu bize. Zemin koyu olduğu için en az 2 kat boya atmanız gerekiyor. Hatta 3.kati da atarsanız daha güzel olur. Yeni bir boya çeşidi var multi surface duymuşsunuzdur belki. Multi surface akrilik boya kullanabilirsiniz. Hem kapataciligi güzel hem de ahşap dışında farklı yüzeylerde de kullanabiliyorsunuz. Yine aklınıza takılan sorular olursa konuşuruz.

 13. Ahşap eskitmeyi bende çok yapmak istiyorum ama konuyla alakalı eğitim videosu bulamadım. Aylin hanım eğer bu tarz bir video paylaşırsanız çok memnun olurum.

 14. Aylin hanım merhaba, çok güzel bir yazı olmuş benim merak ettiğim konulardan birisi de ahşap boyama nasıl yapılır, yani herkes farklı bir şey söylüyor buna ne diyorsunuz?

 15. Merhaba eskitme anlatımı için teşekkürler benim merak ettiğim ahşap şemsiyelik boyama nasıl yapılır, ahşap şemsiyelik boyamam lazım fakat bir türlü bilgi bulamadım eğer yardım ederseniz çok sevinirim teşekkürler.

 16. Çok yararlı bir konu olmuş teşekkür ederim. Sandalyelerime böyle bir şey yapmak istiyordum ama yapamam diye cesaretim yoktu. Aşama aşama anlatmışsınız, bana deneyip görmek düşecek. Sonucu sizinle de paylaşmak istiyorum 🙂

  • Merhaba Pervin Hanım, sandalyenize ahşap eskitme uyguladıktan sonra fotoğraflarını da bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz ?.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz