Bahçe Dekorasyonu İçin 15 Kendin Yap Projesi

4
2670

Bahçe dekorasyonunda yenilik yapmak istiyor fakat bütçeniz bunun için uygun değilse sizler için seçtiğimiz bu 15 kendi yap projesini deneyebilir, dekorasyonunuzu yenileyebilirsiniz. Bahçe dekorasyonunuzu güzelleştirecek bu 15 kendin yap projesini çocuklarınızla birlikte yaparak onların zamanlarını daha eğlenceli ve verimli geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bahçeniz için en uygun kendin yap projesini seçin ve kolları sıvayın 🙂

1. Yapımı Kolay Güzel Bir Şömineye Ne Dersiniz?

Bahçeniz için aklınızda bir şömine fikri varsa ve bunun için bütçeniz yoksa bu kendin yap projesi tam size göre. Bu tarz istinat duvarlarını yapmak için kullanan tuğlalardan bahçe şöminesi yapabilirsiniz. Hatta bunun için harç karmaya bile gerek yok düzgün bir şekilde yerleştirirseniz yıkılmayacaktır. Tabi evde çocuk varsa işi sağlama almakta fayda var.

2. Eski Demir Yatakları Bahçenizde Yeniden Dekore Edin

Büyük bir bahçeye sahipseniz ve elinizde eskinin demir yataklarından varsa bahçenizde bu tarz bir dekorasyon düşünebilirsiniz. Bahçenizde vintage esintiler istiyorsanız bu dekorasyon stili size ilham olabilir.

3. Biraz Daha Yaratıcı Olun

Bahçenizde bitkilerle ve çiçeklerle dekore edebileceğiniz tek eşyanız yatak değil eski bir piyanoyu da bu tarz dekore edebilirsiniz. Hem uygun hem de sıradışı bahçe dekorasyonu için sadece biraz araştırma yapmanız gerekiyor. Bunun gibi pek çok farklı bahçe dekorasyonu için kendin yap fikirler bulabilirsiniz.

4. Küçük Bir Dinlenme Köşesi Yapın

Son zamanlarda palet mobilyalar dekorasyon trendi olmaya başladı. Palet mobilyaları ev dekorasyonun pek çok alanında görmek mümkün. Bizde bahçede bu tarz bir diy projesine yer verdik. Aileniz ve kendiniz için paletten şekildeki gibi bir dinlenme köşesi yapabilir, bahçenizde geçirdiğiniz zamanı daha konforlu hale getirebilirsiniz.

5. Bahçeniz İçin Orijinal Saksılık Yapın

Ahşapla uğraşmayı seviyorsanız bahçeniz için merdiven görünümlü saksılık yapabilirsiniz. Hatta elinizde eski ahşap bir merdiven varsa basamaklarını çıkarıp şekildeki gibi ahşap saksılar yapıp basamaklara onu monte edebilirsiniz. Bu işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Tabi ki kullanmadan önce vernik atmayı unutmayın. Bu sayede kullanım süresini uzatmış olursunuz.

6. Ahşap Kasalara Ekim Yapın

Bahçenizde yeterli ekim alanı yok fakat bir şeyler ekmek istiyorsanız ahşap kasaları kullanabilirsiniz. Elbette ekim yapmak için bahçenize birbirinden güzel saksılarda alabilirsiniz. Fakat bu çokta ekonomik olmaz. Saksı almak yerine ahşap kasaları saksı yerine kullanarak bahçenizde oldukça düşük bir bütçeye ekim alanları oluşturabilirsiniz. Hatta ahşap kasaları baharın renklerine boyayarak bahçenizi hareketlendirebilirsiniz.

7. Bahçeniz İçin Rustik Objeler Yapın

Bahçenize doğal ve farklı bir dekorasyon istiyorsanız bu tarz rustik saksılar yaparak süsleyebilirsiniz.

8. Bahçenizde Geçirdiğiniz Zamanı Eğlenceli Hale Getirin

Bahçenizde çocuklarınız, kendiniz ve hatta misafirleriniz için dinlenme köşelerini daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Nasıl mı? Şekildeki gibi salıncak fazlasıyla yetecektir.

9. Saksılara Hareket Verin

Saksıları yan yana koymak yerine basit bir işlemle bu tarz bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Bunun için plastik saksılar dışında ihtiyacınız olan tek şey demir bir çubuk. Demir çubuğu saksıların drenaj deliklerinden geçirerek şekildeki gibi birleştireceksiniz. Drenaj delikleri çok küçükse çubuğunuza göre esnetin.

10. Paletten Organizer Yapın

Paletten bahçeniz için şekildeki gibi bir organizer yapabilir, bahçe ekipmanlarını depolayabilirsiniz.

Hatta bu organizeri aç kapalı yaparak bahçenizdeki alanı daha verimli kullanabilirsiniz. Paletten yapılan daha fazla objeler görmek isterseniz ahşap palet ile kendin yap fikirler başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

11. Bahçenizde Romantik Alanlar Oluşturun

Biraz da kendinizi şımartmaya ne dersiniz? Bahçenizde romantik yemek alanları oluşturun. Ahşap bir yemek masası ve etrafında iki ahşap bank, üzeri ise mumlar ve küçük ampullerle süslenmiş romantik bir yemek alanı dekore edin.

12. Güzel Bir Geri Dönüşüm Projesi Yapın

Geri dönüşüm projelerine meraklı iseniz bahçeniz için bu güzel projeyi yapabilirsiniz.

Plastik şişeleri boyayın ve içerisine toprak doldurup çiçekler dikin ve şekildeki gibi ağaç dalarına asın. Geri dönüşüm projesi için daha fazla etkinlik görmek isterseniz geri dönüşüm projeleri kategorimizdeki diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

13. Bahçe Çitlerini Sevdiğiniz Karakterle Süsleyin

Çocuklarınızla yapabileceğiniz güzel bir etkinlik. Bahçenizdeki ahşap çitleri şekildeki gibi boyayabilirsiniz.

14. Eski Jantları Bahçenizde Dekore Edin

Eski araba jantlarını boyayarak şekildeki gibi bahçenizde tekrar dekore edebilirsiniz.

15. Eski Yatak Başlığını Yeniden Dekore Edin

Ahşap eski bir yatak başlığınız varsa ve atmayı düşünüyorsanız atmayın. Bahçenizde şekildeki gibi rustik bir saksılık olarak dekore edin.

Bahçe dekorasyonunuzu yenilemeyi düşünüyor ve fikir almak istiyorsanız bahçe dekorasyonu kategorimizdeki diğer yazılarımızı inceleyebilir görüş ve önerilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 

 

4 YORUMLAR

  1. Ahşap kasalarda bitki yetiştirme ve eski yatak başlığını yeniden dekore etme fikri çok hoşuma gitti. En kısa sürede birkaç örnek hazırlayıp gönderebilir miyim?

  2. Hepsi harika olmuş, hangisi daha güzel bilemedim. Kendin yap projelerini zaten hep severim ama akla gelmeyecek şeyler tasarlıyor insanlar. Özellikle eski yatakları bahçeye taşıma fikri çok hoşuma gitti.

    • Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederiz Erva Hanım. Zamanınız oldukça bahçe dekorasyonu için kendin yap projelerin hepsini deneyin ?.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz