Mutfağınız İçin Pratik Depolama Çözümleri

4
963

Mutfak araç ve gereçlerimizi genellikle depolamakta sıkıntılar yaşarız. Bunun en büyük nedeni ya ihtiyaç fazlası alınan eşyalar yada mutfağın küçük olmasıdır. Bu yüzden mutfağında bu tarz sıkıntılar yaşayanlar için pratik depolama çözümlerini bir araya getirdik. Umarım sunduğumuz bu çözümler işinize yarar 🙂

Açıkçası bu çözüm benim çok hoşuma gitti. Çünkü tava ve tencereleri dolaplara genelde iç içe koyuyoruz ve kapaklar ciddi sıkıntı yaratıyor. Dolap kapağına yaptıracağınız bu tarz bir aparatla kapak probleminiz ortadan kalkıyor.

Kapaklar için bir başka çözümde duvara bu şekilde bir aparat takıp kapakları asmak. Ama bana sorarsanız dolap kapaklarının arkasına yapılan çözüm daha efektif. Bunu sizlere fikir olması açısından koydum. Çünkü bunu kendiniz rahatlıkla yapabilirsiniz.

Hadi bize biraz yaratıcı şeyler göster diyorsanız bu tam size göre. Çocuğunuz büyüdüyse ve artık legolarla oynamıyorsa legolardan bıçaklık yapabilirsiniz. Oldukça yaratıcı değil mi?

Bu depolama çözümü de çok hoşuma gitti. Çatal bıçaklar için aklımıza hep çekmece ve çekmece içinde kullanılan düzenleyiciler gelir. Üst dolap altında bıçaklar için yapılan bu ayrı depolama alanını daha önce görmemiştim. Kesinlikle iyi bir fikir. Çünkü bıçakların muntazam bir şekilde durmasına ve kolay kullanımına imkan sağlıyor. Ayrıca evde küçük bir çocuk varsa kesinlikle güvenli.

Büyük tahta kaşık, kepçe gibi mutfak gereçleri için güzel ve ucuz bir fikir. Evde kullanmadığınız saksı varsa bu şekilde kullanarak mutfağınız güzel bir geri dönüşüm uygulayabilirsiniz.

Baharatları da kapaklar kadar mutfakta depolamakta sıkıntı yaşarız. Aynı bıçaklar için yapılan üst dolap altında ekstra aparatı bu sefer baharatlıklara uygun yaptırarak tezgah üzerinde bir kalabalık oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Mutfakta genellikle havlu kağıtların asıldığını görürüz. Ama aynı malzemeyi tezgah altındaki dolap içinde kullanarak jumbo boy çöp poşetlerini asabilirsiniz. Ne gerek var diyorsanız. Bence bu şekilde kullanımı oldukça çok kolay.

Çatal, kaşık ve bıçaklar için hazır çekmece içi düzenleyiciler kullanabilirsiniz. Çekmecenizin ölçüsü standart ölçülerde değilse özel olarak yaptırabilirsiniz yada bir kaç düzenleyici birlikte kullanarak da güzel bir çözüm elde edebilirsiniz. Şahsen ben öyle yaptım çekmece ölçülerime uygun hazır düzenleyici bulamadım. Bu yüzden iki farklı düzenleyiciyi bir arada kullandım.

Büyük çatal, kaşık ve kepçeler için mutfak dolaplarınızı yaptırırken bu tarz bir özellik isteyebilirsiniz. Mevcut dolaplarınızda bunu kullanmanız zor.

Bildiğim kadarıyla bu tarz dolap içi bölümleyiciler satılıyor. Güzel pratik bir fikir denenebilir.

Dolap içinde kullanılan bu hazır raflardan alarak mevcut dolaplarınıza takabilirsiniz. Küçük, dolap içinde gereksiz yer kaplayan eşyaları koymak için güzel ve pratik bir fikir. Hem sonradan da alıp kullanabilirsiniz. Yada dolaplarınızı değiştirdiğinizde sökersiniz yeni dolaplarınızda kullanırsınız.

Açıkçası bu fikirde çok hoşuma gitti. Çünkü bulaşık süngerini lavabo kenarına koyduğunuzda tezgahı batırıyor ve sürekli silmek gerekiyor. Bu çözüm bu problemi ortadan kaldırmış. Hemde bulaşık deterjanı, sıvı sabun gibi değer mutfak malzemelerinizi koyabilirsiniz. Böylelikle tezgahta ekstra yer kaplamaz. Mutfağınıza dair daha fazla depolama çözümü görmek isterseniz mutfak depolama çözümleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Mutfaklarınız için daha fazla fikir almak isterseniz mutfak dekorasyonu kategorisindeki diğer yazılarımızı inceleyebilir, görüş ve önerilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Çocukluğumdan bu yana legolarla oynamayı severim. En kısa zamanda depodan legolarımı çıkartıp kendi tarzımla lego mutfak eşyası depolama alanları yapacağım. Eminim kocamında hoşuna gidecektir.

    • Merhaba Filiz Hanım, en kısa zamanda deneyin 🙂 Yorumlarınızı ve legolarla yaptığınız mutfak eşyalarının fotoğraflarınızı bekliyoruz.

  2. Düzen en sevdiğim şey. Fotoğraflar beni aşırı mutlu etti, her şey düzenli ve yerli yerinde 😀 Legodan bıçaklık yapma fikri ise muhteşem. Her şeyi en yaratıcı şekilde değerlendirmenin yolunu buluyoruz bir şekilde :))

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz