Küçük Evleri Büyük Göstermek İçin 12 Dekorasyon Önerisi

6
1203
genel ev dekorasyon
genel ev dekorasyon

Yaşadığımız mekanın güzel dekore edilmesi, bizleri o ev içinde çok daha huzurlu kılar. Büyük evlerde dekorasyonlar çok daha kolay yapılırken; söz konusu küçük evler, dekorasyon konusunda bizleri zorlayabilir. Bu durumda küçük ev dekorasyonu önerileri bizlere çok daha faydalı olacaktır. Hem evlerimizi büyük göstermek için hem de zevklerimizi daha çok ön plana çıkartmak için, büyük bir fırsattır.Büyük evlerde dekorasyon konusu, her zaman için daha kolay olmuştur. Mekanın büyük olması, eşyaların daha rahat yer değiştirebilmesi açısından da kolaylık sağlar. Küçük eşyaları her yere sığdıramadığımız için hayli zorlanırız. Sizlere vereceğimiz öneriler sayesinde, artık küçük evlerinizin daha büyük gözükmesini sağlayacaksınız.

Küçük Ev İçin Dekorasyon Önerileri

Yeni evlenecek olanlar ya da evlerini baştan yaratmak isteyenler, her zaman için önerilere açıktır. Evlerinin alanlarını en iyi şekilde değerlendirmek için, bu önerileri oldukça güzel şekilde kullanabilirler. Aklınıza o an için evi nasıl düzenleyeceğiniz gelmeyebilir ya da çok daha iyi fikirler arayabilirsiniz. Tam da bu durumda sizlere bulunacağımız öneriler, hayatınızı kurtaracaktır.

1 – Duvar renklerini açık kullanmak, evinizi daha ferah ve daha geniş gösterecektir.

açık renk ev duvarı

Bildiğiniz gibi bir odayı ne kadar koyu ve ne kadar karmaşık bir renge boyatırsanız, eviniz o derecede küçülecektir. Eğer daha dar bir alan ortaya koymak isterseniz, bu seçeneği elbette değerlendirebilirsiniz. Fakat söz konusu evinizi genişletmek isterseniz, bu öneriyi baz alarak evinizi yerleştirmeye başlamalısınız. Bu sayede hayal ettiğiniz geniş eve kavuşmanın, en büyük adımını atmış olacaksınız.

2 – Televizyon var ise ona küçük bir ünite ayarlayabilirsiniz.

küçük ev ünitesi

Çoğumuzun evinde muhakkak bir televizyon bulunabilir. Bu televizyon sehpası olduğu zamanda, oldukça geniş yer kaplayacak ve maalesef odanın alanını daraltacaktır. Fakat bizler daha geniş bir alanın olmasını istediğimiz için, televizyonumuza küçük de olsa bir ünite satın alırsak; bu sayede dağınıklık etraftan toplanmış olacaktır. Televizyonun yerinin belli olması, bizleri daha ferah bir ortama kavuşturacaktır.

3 – Ayna sayesinde odanıza hiç ummadığınız bir derinlik kazandırabilirsiniz.

ev içinde ayna kullanmak

Daha öncesinde duyduğunuz ya da gördüğünüz bir yöntemi sizlere anlatacağız. Yatak odalarında ya da küçük yerlerde, muhakkak ayna detayları sizleri cezbetmiştir. Bunun nedeni her ne kadar belirli olsa bile, sizlere ufak bir hatırlatma yapmak isteriz. Ayna detayı, kullanılan mekana derinlik katar ve bu sayede oda sanıldığının ve görüldüğünün aksine daha geniş gözükür. Oldukça şık gözükmesi de yanınıza kar kalacaktır.

4 – Perdelerin dikine çizgili olması ve yanı sıra duvarla aynı renk olması avantajlı olacaktır.

aynı renk duvar ve perde

Bildiğiniz gibi aynı renk olan kıyafetleri giydiğimiz zamanda daha uzun gözükürüz. Bu durum ev içinde geçerli olmaktadır. Elbette her şey aynı renk sıkıcı gelecektir fakat tonların yakın olması da sizlerin işine yarayacak ve evinizi daha geniş gösterecektir. Aynı zamanda perdelerin dikine çizgi olması, bir başka güzel genişlik önerisidir.

5 – Mobilyaları daha alçak seçmekte fayda var.

alçak mobilyalar

Mobilyaları ev dekorasyonu adına en önemli parçalardır. Yüksek mobilyalar yani tavana yakın mobilyalar, her ne kadar daha cazip geliyor olsa bile; maalesef çok daha sıkıntılıdır. Tavana yakınlığı sebebi ile odayı kısacak ve daha dar gösterecektir. Bunun olmamasına adına yere yakın mobilyalar seçmek, tavan ve mobilya arasında mesafe bırakmak odanızı daha kullanışlı kılacaktır.

6 – Tüm koltuk gibi geniş alanlarda desenli kumaş kullanmak evi daraltabilir.

renkli yastıklar

Bir oturma odasında olduğunuzu düşünün. Tüm koltuklar, halılar veya perdeler aynı desende veya desenli olduğu zaman; aslında içinizi daraltacaktır. Bunun önüne geçmek için ise yapmanız gereken koltukları düz seçerken, yastıkları desenli seçmek olacaktır. Bu sayede hem sizin içinizi rahatlamış olur hem de geniş oda kavramını yakalamış olursunuz.

7 – Duvarlar için küçük tablolar kullanabilirsiniz. 

duvarda tablolar

Evde derinlik olması açısından ve aynı zamanda çok daha fazla geniş gözükmesi açısından tablo önemlidir. Fakat bunu minimum derecede kullanırsanız; sizler için çok daha faydalı olabilir. İç içe kullandığınız küçük tablolar sayesinde hem odanıza derinlik katacak hem de ferah bir odada oturmanın keyfini çıkartacaksınız. Sizler de bu şekilde tablolar, biblolar ya da çeşitli nesneleri duvarlarınıza monte edebilirsiniz.

8 – Gün ışığından yararlanın ve odanızı en iyi şekilde aydınlatın.

oda aydınlatması

Odanızın renklerinin ne kadar açık olursa o kadar iyi olacağını biliyorsunuzdur ve küçük ev dekorasyonu için en önemli kısım budur. Bu sadece mobilya veya duvarlar için geçerli bir durum da değildir. Aynı zamanda aydınlatmada da oldukça verimli olmanız, odanız açısından faydalı olacaktır. Gün ışığını en iyi şekilde kullanmak ise bir başka geniş gösterme yöntemi olacaktır. Sizler de bu iki seçeneği en iyi şekilde değerlendirmelisiniz.

9 – Hem az yer kaplayan hem de çok fonksiyonlu eşyaları tercih etmeniz iyi olacaktır.

fonksiyonel eşyalar

Evde yer kaplamayan eşyalar, her zaman için tercih sebebi olacaktır. Büyük ev olması veya küçük ev olması, aslında fonksiyonel eşyalar için önemli değildir. Hem yer kaplamayacak olan hem de her açıdan değerlendirilecek olan eşyalar evimize ayrı bir hava verecektir. Sizler de bu modern çizgiden yararlanmak isterken aynı zamanda da evinizi daha geniş göstermek isteyebilirsiniz. Bu yüzden bu formülü hemen uygulamaya geçirebilirsiniz.

10 – Ev düzenini en olunabilir ve en düzenli şekilde oluşturun.

düzenli ev

Evlerde çok eşya olduğu zaman, kendimizi o eve sıkışmış hissederiz. Bu yüzden evlerimizde olabildiğince az eşya kullanmalıyız. Hem bu sayede aslında amacımıza ulaşarak, daha fazla yerden tasarruf edebilir ve aynı zamanda daha geniş bir alan yaratabiliriz. Evlerinizde kullandığınız eşyaları mümkün olduğu kadar çok düzenli yerleştirin ve her alandan faydalanın.

11 – Büyük eşyaları olabildiğince duvara yaslamaya tercih edin.

duvar ile bir oturma grubu

Eşyalarınızı ki özellikle de büyük eşyalarınızı bir odaya yerleştirirken muhakkak onları duvara yaslamalısınız. Eğer bunu yapmazsanız ve eşyalar ile duvar arasında bir boşluk bırakırsanız; maalesef o alan kullanışsız olacaktır. Bu da eşyaların daha çok ortada olmasına ve alan olmamasına neden olacaktır. Oturma odası dekorasyonu olarak pek de tercih edilmeyen bir durumdur.

12 – Az eşya ve düzenli bir ev her zaman daha geniş olacaktır.

az eşya ve düzen

Aslında buna yakın bir maddeden bahsetmiştik. Fakat ıvır zıvır gibi eşyalar sizlere alan açmayacak, aksine elinizde bulunan alanı da tamamen daraltacaktır. Bu yüzden evinize mümkün olduğu kadar az eşya almaya ve bu eşyaların kullanımının her açıdan kullanılmaya müsait olmasına özen gösterin.

Küçük Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

minik ev

Zamana baktığımızda maalesef ev almak ya da büyük bir evde yaşamak, pek de mümkün olan bir durum değildir. En azından çoğunluk açısından bakıldığında, aslında insanların hep küçük evlerde ikamet ettiklerini görebiliyoruz. Fakat orada yaşayan insanlarda, evlerinizi nasıl düzenlemesi gerektiğini pek bilmiyorlar ya da istediği şekle sokamıyorlar. Sizlere birkaç öneride bulunduk ama yine de daha detaylı anlatmakta fayda var.

Evinizde kendinize özel alanlar yaratmak isteyebilirsiniz, bunun için fazla eşyadan uzaklaşmak en doğru seçeneklerden birisi olacaktır. Bu büyük evlerde göze çarpmaz hatta çok daha fazla eşyayı bile gözlerimiz isteyebilir. Fakat küçük evlerde bu durum söz konusu bile olmayacaktır. Küçük evler ne kadar az eşya ile kaplı olursa, o kadar geniş gözükecektir ve bu durum küçük ev dekorasyonu konusundaki en önemli detaydır.

küçük ev fikri

Bu durumda sizlerin de yapması gereken, aslında daha kullanılır ama aynı zamanda daha az yer kaplayan eşyalar almak olacaktır. Bazı eşyalar oldukça fonksiyonel olup aynı zamanda çok da şık durabilir. Bu durumda o eşyaları kullanarak, kendinize yer açacağınızı unutmamalısınız. Sadece normal yaşanan bir ev değil; öğrenci evleri içinde, tek bir kişinin yaşadığı ev içinde bu ve bu gibi tasarımlar ön plana çıkacaktır.

Bir evi daha derin ve daha geniş göstermek söz konusu olduğu zaman, ayna detayı her durumda daha göze çarpan detay olacaktır. Gerek boydan boya aynalar olsun gerek ise de tek bir duvar boyunca ayna olsun ya da küçük aynalar olsun, hepsi aynı işlevi karşılayacak derecede karşımıza çıkacaktır. Aynaları özellikle yatak odasında kullanarak çok daha şık bir oda elde edebilirsiniz. Tabi diğer odalarda da aynı detayları kullanabilirsiniz.

Küçük Ev Dekorasyonu Püf Noktaları?

küçük ev püf noktaları

Bir eviniz olduğu zaman, onun içini en güzel şekilde değerlendirmek ve en güzel şekilde dizayn etmek istersiniz. Her ne kadar bazen evimiz istediğimiz boyutta olmasa bile onu istediğimiz şekle sokabileceğimizi bilmemiz gerekiyor. Daha büyük gözükmesi adına küçük ev dekorasyonu tüyoları ile büyük gösterebilirsiniz. Evlerimizde yaptığımız birkaç ufak değişiklik sayesinde, eski halinden eser kalmadığını ve yeni halinin çok daha güzel olduğunu görebiliriz. Küçük evimizin, aslında ne kadar da geniş bir alan yayıldığını o zaman daha iyi anlayabiliriz.

küçük eve dair

Küçük ev için yapmanız gereken en önemli ipuçlarından birisi, kesinlikle eşya ve mobilya konusunda olan ipucudur. Mobilyalarınızı ayrı parçalardan seçmek yerine, aksine L koltuk seçmeniz sizlere alan açısından büyük fayda sağlayacaktır. Alacağını bu L koltuğu duvara sabitleyecek ve dahasında da yere yakın bir seçim yaparsanız, işte bu tam da hayal ettiğiniz gibi bir oda olacaktır. Özellikle de yastık kılıflarını desenli seçerek, güzel bir tezadı burada yakalayabilirsiniz. Zevkinize güveniyorsanız, hiç ummadığınız ve hiç aklınıza gelmeyen kısımlardan oldukça güzel sonuçları önünüze serebilirsiniz.

Mobilyaları seçmek ya da nasıl mobilyalarını kullanılacağını bilmek, belki de en kolay işlemlerden birisidir. Aslında burada bir diğer önemli husus, evin içerisinde oluşan renk kargaşasına dikkat etmek olacaktır. Koyu renklerin yaygın olması ev ile birlikte, aslında sizleri de tamamen bir karamsar havaya sokabilir. Ama bunun yerine kullandığınız açık renkler, sadece kendinizi iyi hissetmekle değil; evin içinde de büyük bir enerji ortaya çıkartacaktır.

sade ev

Evde muhakkak televizyon bulunuyor ve bizler de kendimizi izlemekten geri alamıyoruz. Bu durumda televizyonu en iyi gösterecek çözüm olan TV ünitesi akla geliyor. Çok yaygın olarak kullanılan kütüphane şeklinde olan TV üniteleri oldukça fazla alanı kapsayacaktır. Hem dışarıda kalan ufak tefek eşyalarınızı burada muhafaza edebileceksiniz hem kitaplarınızı burada muhafaza edebileceksiniz hem de televizyon daha düzgün bir biçimde yer alacaktır.

Küçük Ev Dekorasyonu Fikirleri

güzel dekorasyonlu bir ev

Bir eve girdiğiniz zaman en çok dikkat çeken detay evin düzeni ve evde kullanılan eşyalar olmaktadır. Elbette ev sahibi bunları en güzel şekilde ortaya çıkartır ve kullanır. Söz konusu iyi bir dekorasyon fikri yok ise; maalesef ev karmaşık bir duruma kendini hazırlamış olmaktan geri alamaz. Herkes bir şekilde evini düzenler ya dekore eder ama iyi bir zevk sahibi, evin içinde kendini yansıtır.

Sizlere oldukça güzel fikirlerden ve küçük evlerin nasıl büyük bir şekilde döşeneceğini anlatacağız. Özellikle de bazı detayları kullanarak nasıl evlerinizi şekilden şekle sokabileceğiniz konusunda en iyi detayları vereceğiz. Bu sayede de küçük ev dekorasyonu adına altın değerinde fikirleri öğrenebileceksiniz.

 

yatak altı dolap

Odanız için bir değişiklik yapmak söz konusu olduğu zaman veya deha geniş bir yer ayarlamak istediğiniz zaman, tek bir mobilyadan birkaç mobilya elde edebilirsiniz. Bu durumda bir yatağın altını bir dolap ya da farklı şekilde dekore edebilirsiniz. Yatağı kaldırdığınız zaman bir dolap elde edeceksiniz ve bu durumda hem yerden tasarruf edeceksiniz hem de gayet düzenleyici bir ortam elde edebileceksiniz. Sadece yatak ve dolap da değil; aynı zamanda bir kütüphane olarak da değerlendirebilirsiniz.

amerikan mutfak

Amerikan mutfak küçük evlerde karşımıza çıkan dekorasyonlar için oldukça güzel bir seçeneği de karşımıza çıkaracaktır. Aslında son zamanlarda herkesin kullandığı tarzda bir birleşimdir ve bu birleşim sayesinde de yerden oldukça fazla tasarruf edebilirsiniz. Sizler de bu şekilde bir düzenleme meydana getirmek istiyorsanız; unutmayın ki amerikan mutfak oldukça kullanışlı olacaktır.

evde daha çok raf

Evlerde sehpalar ya da çeşitli ürünler maalesef bizler için çok yer kaplıyor. Bu durumda da karşımıza en yer kaplamayan tarzda çıkan rafları kullanmalıyız. Raflar, hem evlerimiz için şık gözükecek hem de çok yer kaplamadığı için boyutları da fark edilmeyecektir. Sizler de evlerinizde olan gerek bibloları gerek ise de kitapları bu şekilde düzenleyebilirsiniz.

sürgülü kapı

Evde kullandığımız kapıda oldukça önemlidir. Özellikle de kapıların açılıp kapandıkça, aslında ne kadar yer kapladığını görebiliyoruz. Fakat bunu önlemek adına sürgülü kapıları tercih edebilirsiniz. Ne yer kaplama sorunu olacaktır ne de kapı açıldığı zaman arkasında büyük bir boşluk bırakarak gereksiz yer işgal edecektir. Sizler de bu şekilde kapıları tercih ederek evinize farklı bir hava katabilirsiniz.

Küçük Ev Dekorasyonu Örnekleri

evlerimiz için örnek fikir

Sizler için oldukça güzel ev dekorasyon fikri ile alakalı görseller ekleyeceğiz. Bu sayede sizler de kendi evinizi en güzel şekilde dekore ederken buradaki resimlerden ilham alabilirsiniz. Bu ilham sayesinde evinizi en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Özellikle de küçük alanlarda bile en güzel şekilde kendinize özgü düzenlemeler yapabilirsiniz.

dekorasyon örneği

Burada baktığımız zaman hep bej tonları ve gri tonları kullanılmıştır. Özellikle de L koltuk takımına baktığımız zaman, küçük evlerde en çok kullanılan koltuk takımı olduğunu görebiliyoruz. Renklerin birbirlerine yakın olması ve aynı zamanda yastıkların desenli olması verdiğimiz fikirler için en güzel örnektir.

ev dekorasyonu 1

Burada da oldukça güzel bir başka dekorasyon fikrini görebiliyoruz. Gerek yatak odası gerek çalışma odası gerek ise de oturma odası şeklinde kullanılmıştır. Birkaç ürününde duvara monte edilmiş olması, oradaki boşluğu da en güzel şekilde değerlendirmeye yaramıştır.

ev dekorasyonu 2

Burada da karşımıza çıkan oldukça güzel bir amerikan mutfağından söz edeceğiz. Karşımıza çıkan bu hem oturma odası hem de mutfak, renkleri bakımından en kullanışlı evlerden birisidir. Küçük bir evin bu şekilde düzenlenmesi ve dekore edilmesi, en kullanışlı olan seçeneklerden birisidir. Sizler de bu şekilde bir dekorasyon yaratarak, evinizi en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Şimdi sizlerde bu küçük ev dekorasyonu düzenlemelerine bakarak kendi evinizi dekore etmeye hazır mısınız?

6 YORUMLAR

  1. Çok güzel ipuçları vermişsiniz. Ev küçük ama yine de eşyalarla dolduruyoruz. Sonrasında adım atacak yer kalmıyor. Bence insan psikolojik açıdan da rahat edemez.

    • Çok haklısınız iç içe eşyalarla dolu ev insana kasvet veriyor. O oda da oturmak istemiyorsunuz. Bu yüzden doğru ev dekorasyonu çok önemli.

  2. Çok faydalı bilgiler gerçekten evim baya küçük bu bilgilerle daha minimal, sade aynı zamanda geniş ve ferah bir ev atmosferine kavuşurum teşekkürler

    • Merhaba Cansın Hanım, evlerimizin küçük olmasından genelde yakınırız ?. Ama küçük ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken hususlara özenli olursak evlerimizi daha düzenli ve gösterişli hale dönüştürebiliriz.

  3. Bu minik evler aslında çok hoşuma gidiyor fakat Türk misafirperverliğine aşırı ters bir durum bence 😀 Peki, geniş salonlar için de önerileriniz var mı? Böyle bir içerik de olsa güzel olurdu 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz