Yatak Odasını Yenilemek İçin İpuçları

2
591

Yatak odaları, bir evde dekorasyonuna önem verilen en son odalardan biridir. Bebek ve çocuk odaları ve yetişkin odaları derken, yatak odaları da kendi içinde bir hiyerarşiye sahiptir. Burada önemli olan, yatak odası dekorasyonunda değişiklik yaparken, yapabildiklerinizin farkına varmaktır. Biraz zaman harcayarak yatak odanıza bakım yapabilir ve yatak odanıza yeni, davetkar bir görünüm kazandırabilirsiniz. Yazımızın devamında, yatak odasını yenilemek için ipuçları bulabilirsiniz…

1. Önceliği Temel Detaylara Verin

Duvarlar, yatak odası dekorasyonunu yenilerken, en azından ilk üç önerinin içinde yer aldığını tahmin edebilirsiniz. Bununla birlikte, gözle görülmesi oldukça kolay olduğundan, taze bir kat boya, yatak odasına büyük bir görsel yenilik katacaktır. Duvar boyalarının yanı sıra, yatak odasındaki komodin, yatak başlığı kitaplığı boyamak da aynı etkiyi yaratır.

2. Yatak Odanızı Aydınlatın

Aydınlatma, evin herhangi bir odasında, dekorasyonun önemli bir bitiş dokunuşudur; yatak odası da onlardan biri. Uyuduğunuz alanı, yeni aydınlatma seçenekleri ile çok daha aydınlık bir görünüme kavuşturun!

Yatağın yanıbaşında duran, kitap okumak için kullandığınız o eski abajuru, yeni bir sarkın lamba ile değiştirin. Böylece yatak odanıza, ihtiyaç duyduğu o güçlü etkiyi kazandırabilirsiniz.

3. Yatak Takımlarını Değiştirin

Çoğu durumda yatak odası takımları, yatak odası dekorasyonun yarısı demektir. Yatağınızın üzerinde eski moda, yıpranmış bir yatak örtüsü kullanmak, tüm dekorasyona gölge düşürür. O eski örtüyü yenisi ile değiştirdiğinizde, yatak odanız ve yatak odanızdayken sizin için harikalar yaratabilirsiniz. Yeni bir yatak örtüsü ve yeni yastık kılıfları ile, yatak örtülerinizi zevkinize ve bütçenize uygun bir şekilde değiştirmenin yollarını bulabilirsiniz.

Yeni kumaşlar, her mevsimde yatak odanıza yeni bir görünüm kazandırmak için güzel bir yoldur.

4. Pencereleri İyi Değerlendirin

Yatak odanızda giydirilmesi gereken tek şey yatağınız değildir; pencerelerinizin de giydirilmeye ihtiyacı var. Eski perdelerin yerine, yenisini satın almak, yatak odasında basit sandığınız büyük değişimler yaratır. Yeni ve farklı bir perde modeli kullanmak, yatak odası dekorasyonunda, mükemmel bir estetik görünüm için ihtiyaç duyduğunuz şey olabilir.

5. Sanat Eserlerine Yer Verin

Yatak odasını yenilemek için bir diğer etkili yol da, duvarlarda sanat eserlerine ve dekoratif duvar aksesuarlarına yer vermektir. Yatak odanızda, bir sanat galerisi oluşturabilirsiniz.

6. Ayna Ayna Söyle Bana

Ayna, evin her odasında kullanılabilirdir. Yatak odanızın duvarlarına sanat eserleri ekliyorsanız ve eski perdelerinizi yeniliyorsanız, bu yeniliği tamamlamak için aynaların vurgulayıcı ve hafifletici etkisinden yararlanabilirsiniz. Yatak odanızı daha geniş göstermeye ihtiyacınız varsa, duvarda büyük bir ayna kullanabilirsiniz. Ya da dilerseniz, ayaklı bir ayna da aynı etkiyi yaratabilir. Işığı vurgulayacak bir noktaya konumlandırmak da akıllıca olacaktır.

2 YORUMLAR

  1. Yatak odasında loş ışığı daha çok seviyorum ama oda küçükse aydınlatma önemli olabiliyor. Aynı şekilde aynalar da öyle. Dediğiniz gibi ayna demek, daha geniş bir görünüm demek 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz